Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Zaplanuj płeć dziecka. Chiński kalendarz podpowie, kiedy zajść w ciążę
Marta Uler
Marta Uler 12.12.2023 13:56

Zaplanuj płeć dziecka. Chiński kalendarz podpowie, kiedy zajść w ciążę

Chiński kalendarz ciąży
Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

Planując dziecko, wyobrażamy sobie tego słodkiego maluszka, którego już za jakiś czas mamy nadzieję tulić w ramionach. Jakie będzie mieć włoski? Jakie oczy? A nosek po mamusi czy tatusiu? I, przede wszystkim, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka?

O płci dziecka decydują chromosomy X i Y – to jest czysta biologia, na którą nie mamy wpływu. Ale już to, kiedy i które chromosomy mają większe lub mniejsze szanse na połączenie, wydaje nam się, że możemy zaplanować. To dlatego od zarania dziejów patrzymy w księżyc, jemy konkretne produkty, ale przede wszystkim bardzo dużo obliczamy, planując płeć naszego dziecka. Jedną z takich zabaw jest chiński kalendarz ciąży.

Chcesz mieć chłopca czy dziewczynkę?

Płeć dziecka zależy przede wszystkim od tego, czy do jajeczka, które ma chromosom X, trafi plemnik z chromosomem X, czy Y. Jak widać, płeć ustala się już w momencie zapłodnienia. Zasada jest taka: jeżeli z komórką jajową X połączy się plemnik X, urodzi się dziewczynka. A jeśli będzie to plemnik Y – na świat przyjdzie chłopiec.

Właściwie plemniki X i Y mają równe szanse, więc z tym samym prawdopodobieństwem możemy urodzić chłopca jak i dziewczynkę. Tylko zapłodnienie in vitro oferuje na to jakiś realny wpływ (choć nie w Polsce). Efekt naturalnego poczęcia nie zależy od nas, choć... oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by się trochę pobawić.

Chiński kalendarz ciąży

Jednym ze sposobów planowania płci dziecka jest chiński kalendarz ciąży. Wielu Chińczyków sądzi, że można mieć wpływ na to, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, biorąc pod uwagę wiek kobiety i miesiąc zapłodnienia. Brzmi to jak wróżenie z fusów lub szklanej kuli, jednak Chińczycy utrzymują, że ich metoda daje 90 proc. skuteczności... 

Jeśli masz np. 35 lat i marzysz o chłopczyku, według tej tabeli masz na to teraz spore szanse. Spiesz się, bo twoje starania w styczniu mogą jednak powołać na świat dziewczynkę... A jeśli masz 40 lat i właśnie niedawno zaszłaś w ciążę – urodzisz dziewczynkę! Zweryfikuj to na połówkowym USG!

Co naprawdę ma wpływ na płeć naszego dziecka?

Chiński kalendarz ciąży to zabawa. Ale są też naukowe podstawy, dzięki którym można trochę zwiększyć prawdopodobieństwo wydania na świat dziecka o konkretnej płci. Wróćmy do chromosomów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że plemnik z chromosomem Y jest mniejszy, lżejszy, a zatem i szybszy od plemnika z chromosomem X.

Za to plemnik z chromosomem X jest bardziej żywotny. Komórka jajowa jest aktywna przez ok. 24 godziny, natomiast plemniki w drogach rodnych kobiety mogą żyć kilka dni, a nawet tydzień. Zatem: jeśli chcesz mieć chłopca, powinnaś współżyć w momencie owulacji lub tuż po niej, bo wtedy te szybkie plemniki Y mają dużą szansę dotrzeć do komórki jajowej jako pierwsze. 

A jeżeli wolisz córeczkę, kochaj się kilka dni przed owulacją. Wtedy jest szansa, że plemniki Y wyginą, a zostaną te wytrwalsze, z chromosomem X, i to któryś z nich połączy się z komórką jajową, dzięki czemu na świat przyjdzie dziewczynka. 

Styczem (2).jpg
Fot. Canva

To tylko teoria i prawdopodobieństwo

Jeśli planujesz macierzyństwo, niezależnie od tego, czy marzysz o córce, czy o synku, powinnaś przede wszystkim wiedzieć, kiedy masz owulację. Prawidłowy i regularny cykl miesiączkowy wynosi 28 dni, a owulacja występuje około 14. dnia. Jeśli twój cykl trwa krócej lub dłużej, także i owulacja będzie nieco przesunięta. W aptekach i drogeriach można na szczęście kupić specjalny test owulacyjny, który rozwiewa wiele wątpliwości. 

Starania o dziecko to piękne chwile, choć wymagają czasem od nas trochę cierpliwości. A to, czy w efekcie urodzi nam się dziewczynka, czy chłopiec, nie ma przecież żadnego znaczenia. I tak będziemy je kochać najbardziej na świecie. Najważniejsze jest to, by dzidziuś był zdrowy.  

Zobacz także:

Raz w miesiącu to za mało. Tyle musicie się kochać, aby zwiększyć szanse na dziecko

Co jeść, żeby zajść w ciążę? Te produkty podkręcą twoją płodność

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista