Koniec wspierania bezdzietnych. Polacy głośno powiedzieli, co o tym myślą
Jak wynika z badania poznańskiego Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, aż 85 proc. polskich rodziców nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez dzieci. Prawie 11 proc. nie ma zdania, niespełna 5 proc. jest w stanie wyobrazić sobie, że nie ma dzieci.
"W tym roku postanowiliśmy zajrzeć pod powierzchnię rodzicielstwa, by posłuchać, co w głębi serca czują i o czym myślą rodzice. Badanie prowadził zespół naukowców z trzech polskich uczelni z Lublina i Poznania” - mówi szef projektu prof. Michał A. Michalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Grupa badanych to 1600 osób.
Rodzicielstwo jest super!
Badani nie mają wątpliwości, że rodzicielstwo to zdecydowanie pozytywne doświadczenie . Aż 73 proc. badanych podkreśla, że rodzicielstwo jest tym, co sprawia, że z nadzieją patrzą w przyszłość, potomstwo daje im poczucie bezpieczeństwa.
"To szczególnie ciekawe biorąc pod uwagę obecny kontekst wojny za naszymi granicami, kryzysy energetyczne, ekonomiczne, niedawną pandemię. Badania dowodzą, że rodzicielstwo to dobry wybór życiowy, który rodziców dodatkowo premiuje tym, że czują się bezpieczni, gdy myślą o przyszłości. Rodzicielstwo daje im poczucie siły, jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi wyzwaniami, których jeszcze nie znamy" - podkreśla prof. Michał A. Michalski.
Dzieci są bezcenne
Badani podkreślają, że korzyści niematerialne znacznie przewyższają koszt utrzymania dzieci . Zaledwie 6 proc. z nich uznało, że nakłady na wychowanie dzieci przewyższają korzyści z ich posiadania. Prawie jedna trzecia (28 proc.) osób gdyby mogło podjąć decyzję raz jeszcze - miałoby więcej dzieci, 65 proc. zdecydowałoby się na tyle samo pociech, ile ma.
Połowa badanych własne dzieci zachęciłoby do posiadania dwójki dzieci. "To są pośrednio dane o marzeniach o byciu babcią czy dziadkiem. Najwięcej polskich dziadków chciałaby mieć dwoje wnucząt, jedno - tylko 7,1 proc., a 15 proc. - trójkę. Dość duża grupa ok. 25 proc. badanych - stwierdziła, że zostawiłaby tę decyzję swoim dzieciom” - mówi prof. Michał A. Michalski.
Połowa Polaków przyznaje, że rodzicielstwo jest trudne
Widzimy wiele pozytywów w byciu rodzicem. Badani zauważają pozytywny wpływ dzieci na wiele aspektów swojego życia. Rodzicielstwo poprawiło ich poczucia sensu życia (70 proc.), 84 proc. badanych przyznało, że rodzicielstwo sprzyja: rozwojowi umiejętności organizowania czasu, odróżnianiu spraw ważnych od nieistotnych (81 proc.), większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka (79 proc.), a także lepszemu zarządzaniu finansami (79 proc.).
Jednak to nie oznacza, że dla Polek i Polaków rodzicielstwo jest łatwe . 47 proc. ankietowanych przyznaje otwarcie, że wychowywanie dziecka okazało się trudniejsze, niż się spodziewali. Może to oznaczać, że wciąż młodzi ludzie ulegają lukrowanemu obrazkowi rodzicielstwa z social mediów, a życie rzadko bywa tak różowe.
W rodzinie bywa różnie, ale zawsze warto
„Rodzina na antenie, prorodzinna komunikacja w mediach” to tytuł projektu realizowanego przez Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie w ramach konkursu „Po pierwsze rodzina”.
„Rodzina jest zbyt ważna, żeby o niej nie mówić to hasło, które przyświeca wszystkim naszym działaniom. Postanowiliśmy mówić o rodzinie takiej, jaka ona jest, a nie przez pryzmat stereotypów i mamy na to dowody w postaci badań naukowych” - tłumaczy Elżbieta Lachman, redaktor naczelna portalu PolskieForumRodzicow.pl.
Źródło: PAP MediaRoom
Zobacz także:
Tusk obiecał babciowe, ale nie dla wszystkich. Stawia dwa warunki
Firma dopłaci nawet 2 tys. zł na ferie dla dzieci. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie
Szczęściarze dostaną tuż po Nowym Roku. ZUS ogłosił, kiedy 800+ wpłynie na konto