Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Legionella w klimatyzacji w samochodzie to nie żart. Przejażdżka autem może skończyć się poważną chorobą
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 11.06.2024 11:30

Legionella w klimatyzacji w samochodzie to nie żart. Przejażdżka autem może skończyć się poważną chorobą

klimatyzacja w samochodzie
Fot. Freepik

Klimatyzacja w samochodzie to absolutna konieczność przy dłuższych letnich podróżach. Jednak czy wiesz, że to właśnie ona może odpowiadać za przewlekły katar i infekcje letnie twojej rodziny? I wcale nie chodzi o chłód, który umila podróż.

W nieczyszczonej klimatyzacji samochodowej możemy znaleźć nawet bakterie legionella, które powodują śmiertelnie niebezpieczną chorobę legionellozę.

Klimatyzacja w samochodzie przed podróżą

Klimatyzacja w samochodzie jest fantastycznym wynalazkiem pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie. Niestety w naszym klimacie od jesieni, do późnej wiosny pozostaje nieużywana, a kiedy przychodzą pierwsze cieplejsze dni, pozwalamy jej wydmuchnąć na nas wszystko to, czym oddychać zdecydowanie nie chcemy.

Tu nie ma mowy o oszczędzaniu, klimatyzację przynajmniej raz na początku sezonu należy oddać do serwisu. Klimatyzacja powinna zostać nie tylko nabita, ale przede wszystkim wyczyszczona przez specjalistę. To ważne ze względu na zdrowie twoich bliskich. Inaczej może dojść do bardzo poważnych zakażeń. 

dzieci w samochodzie
Fot. Freepik

Klimatyzacja w samochodzie może powodować infekcje

Nieoczyszczona klimatyzacja to siedlisko kurzu, ale też wirusów, bakterii i grzybów. Jeśli twoi bliscy często łapią katar lub pokasłują latem, może to oznaczać, że klimatyzacja w samochodzie jest zagrzybiona. Jeśli nie przeprowadziliście serwisu na początku sezonu, zanieczyszczona klimatyzacja w samochodzie może prowadzić do zaostrzenia objawów alergii i astmy. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia legionellozą.

Dzieci mają znacznie wrażliwszy niż dorośli, dlatego jeśli klimatyzacja nie została należycie oczyszczona (opróżnienie, odkażanie, nabicie), dziecku mogą zdarzać się napady kaszlu. Pamiętajmy też, że podróżując z dzieckiem, klimatyzacji w samochodzie nie nastawiamy na temperaturę niższą niż 21 stopni, choć optymalnie powinno to być maksymalnie 5 st. mniej niż  temperatura na zewnątrz.

Klimatyzacja w samochodzie: jak jej dobrze używać

Po serwisie klimatyzacji pamiętaj, że należy ją włączać przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut. W przeciwnym razie może dojść do jej ponownego zanieczyszczenia i trzeba będzie powtórzyć czyszczenie. Jeśli już wsiadamy do auta i ruszamy w podróż - dobierzmy rozsądnie temperaturę. Minimum 21 stopni, ale to nie wszystko. 

Na 5-10 minut przed dotarciem na miejsce wyłącz klimatyzację, ale nie nawiew. Po pierwsze przy wysiadaniu z auta nie przeżyjecie uderzenia gorąca, bo różnica temperatur będzie mniejsza. Po drugie klimatyzacja, pracując, tworzy wilgoć w obiegu. Wyłączając ją przed dotarciem do celu, pozwalasz wentylacji na osuszenie układu, co jest ważne dla zachowania klimatyzacji w dobrym stanie. 

Zobacz także:

Czy można się kąpać w miejskiej fontannie? Nawet 500 złotych mandatu dla nierozważnych rodziców

Ortopeda nie ma wątpliwości. W tym miejscu nigdy nie stawiaj trampoliny w ogrodzie

Natknęłaś się na taki kokon w mieszkaniu? Zabieraj dzieci i uciekaj z domu