Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czy można się kąpać w miejskiej fontannie? Nawet 500 złotych mandatu dla nierozważnych rodziców
Marta Uler
Marta Uler 05.06.2024 16:24

Czy można się kąpać w miejskiej fontannie? Nawet 500 złotych mandatu dla nierozważnych rodziców

fontanna
Fot. Shutterstock/Ken Fukunaga

Kiedy żar leje się z nieba, fontanna jawi się nieomal jako zbawienie. W upalne dni chętnie przysiadamy w pobliżu tej pryskającej na wszystkie strony wody, by choć trochę się ochłodzić. A dzieci aż wyrywają się, by wskakiwać do środka. 

Chcą pomoczyć "tylko” stópki i trudno odmówić prośbom maluchów. 30-stopniowe upały chyba tylko w ten sposób można złagodzić. Ale uwaga! Takie kąpiele można przypłacić zdrowiem.

Fontanna miejska – dobry sposób na ochłodę

Trudno powstrzymać dziecko wyrywające się na widok miejskiej fontanny. "Czy mogę pomoczyć nogi??”, to pytanie słyszy chyba każda mama, przechodząca z pociechą w pobliżu. Podczas upałów, fontanny są jak zbawienie, przyciągają spacerowiczów chłodem bijącym od zimnej wody. Przyjemnie jest usiąść i odpocząć.

Dzieci odpoczywają jednak w ruchu. W takiej sytuacji ogromna większość z nich pragnie po prostu dać nura do tej fontanny. A chociaż zmoczyć stópki. Przezorna mama wie, że ulegając dziecku i zezwalając na pomoczenie stóp, lepiej polecić zdjęcie spodni. Albo i koszulki. I tak będą mokre. Rozebranemu dziecku natomiast wydaje się, że już nie musi uważać. I mamy błędne koło.

Skąpane od stóp do głów dziecko jest niewątpliwie szczęśliwe i oby tak pozostało. Finał tej sytuacji może być jednak inny – mandat, a nawet groźna choroba. Warto mieć tego świadomość.

Fot. Pixabay/Surprising_SnapShots

Miejskie fontanny – przepisy

Fontanna to taka ozdoba miejska. Wokół fontanny można spacerować, można przy niej posiedzieć, by skorzystać z chłodu bijącego od wody, bo to jej dodatkowy atut. Ale to nie jest basen. Tak naprawdę kąpiel w fontannie jest zabroniona. Można za to nawet zapłacić mandat i to nie byle jaki – 500 zł.

Strata pieniędzy to jednak nie wszystko. Kąpiel w fontannie można przypłacić zdrowiem. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim informuje za pośrednictwem serwisu gov.pl:

"Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody z fontann, który obowiązuje baseny, kąpieliska, czy miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W związku z tym tego typu obiektów nie należy traktować jako miejsca przeznaczone do kąpieli”.

Groźne bakterie w fontannach miejskich

Fontanny przeważnie mają obieg zamknięty, czyli ta sama woda, która "wylatuje”, wpada do zbiorników i znowu jest wyrzucana na zewnątrz. Ze wszystkim, co po po drodze złapała. 

Szacuje się, że w zbiornikach tych może znajdować się nawet 30 różnych mikroorganizmów, m.in. bakterie gronkowca, bakterie z rodzaju Salmonella i Legionella, bakterie kałowe, pałeczki ropy błękitnej, pierwotniaki pasożytnicze czy wirusy. Te chorobotwórcze drobnoustroje mogą wywołać:

  • choroby skóry, np. grzybice stóp,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha,
  • schorzenia dróg oddechowych,
  • infekcję dróg moczowych i pęcherza,
  • zatrucia pokarmowe (wymioty, biegunka),
  • zakażenie gronkowcem może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
  • zakażenie paciorkowcem może powodować zapalenie płuc.

Tak naprawdę, nawet wdychanie oparów z rozpryskujących się kropli wody, może spowodować groźną infekcję.

Kąpiel w fontannie to także ryzyko urazu

Z pewnością nieraz widzieliśmy w fontannach także... psy. Właściciele czworonogów również, bez zastanowienia, pozwalają swoim pupilom na chłodzenie się w miejskim "źródełku”. Tak więc, woda w fontannie może być zanieczyszczona ich odchodami. Ale również latających w pobliżu ptaków…

Kolejne zagrożenie wynikające z kąpieli w fontannach, to ryzyko urazów. Mokre brzegi fontann, jak i płyty, na których jest rozpryskiwana woda, stwarzają śliską powierzchnię. Dzieci przewracają się na niej i może zdarzyć się, że takie poślizgnięcie skończy się obrażeniami głowy, czy złamaniami kości. 

Ponadto, w fontannach mogą znajdować się kawałki szkieł, kapsli, a także zanieczyszczenia chemiczne, ponieważ różne materiały instalacyjne mają stały kontakt z wodą i jakieś szkodliwe związki mogą do niej przenikać. 

Reasumując – kiedy następnym razem przyjdzie ci do głowy pozwolić dziecku na zmoczenie stópek w fontannie, zastanów się dwa razy. Lepiej zabierz je na specjalnie przeznaczone do tego pluskowisko lub na basen.

Zobacz także:

Chłodnik jak u babci na kefirze. Prosta zupa idealna na upał

O tym sposobie na upał nie słyszałeś. Przynosi ulgę w kilka sekund

Ten upał jest niebezpieczny. Meteorolog: Nawet noc nie przyniesie wytchnienia