portalparentingowy.pl Szkoła Na rekolekcje dopiero po lekcjach? Kolejna ważna zmiana w szkołach
Fot. Michal Zebrowski/East News

Na rekolekcje dopiero po lekcjach? Kolejna ważna zmiana w szkołach

18 lutego 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dużo dzieje się w ostatnim czasie w szkolnictwie. Rezygnacja z prac domowych i odchudzenie podstawy programowej wywołują wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Co jeszcze może czekać uczniów i nauczycieli?

Będą z pewnością zmiany, jeśli chodzi o religię. Są już plany, by zmniejszyć o połowę liczbę katechez i wygodniej dla niechodzących ustawiać je w planie lekcji. A co z rekolekcjami wielkopostnymi? Czy nie powinny one przypadkiem odbywać się w późniejszych godzinach, po szkole?

Kolejna zmiana szykowana w systemie edukacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad tym, by szkoła stała się dla dzieci i młodzieży bardziej przystępna i przyjazna. Widać to na wielu płaszczyznach. Odchudzenie podstawy programowej dzieciaki mają zacząć odczuwać już od przyszłego roku szkolnego i to jest coś, na co czekają nie tylko one.

Od zawsze dzieci przepracowywały się w szkole. Ilość materiału do omówienia , szczególnie w ostatnich klasach podstawówki, jest dramatyczna. Nawet nauczyciele nie dają sobie z nim rady i na koniec roku okazuje się, że część tematów z podręczników nawet nie została ruszona.

Inni pędzą z materiałem, a to, z czym nie nadążają, przerzucają na dzieci – i ich rodziców! – w postaci prac domowych ( na szczęście z nimi też koniec ). To nieuczciwe i niesprawiedliwe i dobrze, że wreszcie ktoś się temu postanowił przyjrzeć.

Zmiany dotkną też lekcji religii

Kolejna zmiana w obszarze edukacji dotyczy lekcji religii. Tu ma się zmienić naprawdę dużo. Po pierwsze – według zapowiedzi nowego rządu – katechezy mają odbywać się na pierwszych lub ostatnich lekcjach tak, by uczniowie, którzy nie uczęszczają na nie, nie mieli "okienek” w środku dnia.

Po drugie , zarówno religia jak i etyka, jako przedmioty nieobowiązkowe, mają nie wliczać się już do średniej ocen na świadectwie . Po trzecie , prawdopodobnie zmniejszy się liczba katechez z 2 do 1 tygodniowo . "Dwie godziny lekcji religii to jest przesada, bo mają tej religii dzieci więcej niż innych przedmiotów” – mówiła już dawno temu minister Barbara Nowacka.

Kontrowersje wzbudzają także rekolekcje , które prowadzone są zwykle w czasie trwania lekcji szkolnych. W większości szkół dzieci po prostu wychodzą wtedy do kościoła, a lekcje się zawiesza. Ci, którzy na religię nie chodzą, mają wolne.

Wiceszefowa MEN, Katarzyna Lubnauer uważa, że rekolekcje powinny raczej odbywać się po południu, po lekcjach . Trwają w tej kwestii rozmowy: "Na pewno będziemy w ramach kompleksowego rozwiązania dotyczącego tego, jak ułożyć lekcje religii zgodnie z Konkordatem i zgodnie z interesem dzieci, rozwiązywać także ten problem” – powiedziała Lubnauer na antenie TOK FM.

Plany są, a co z nich wyniknie?

Choć zmiany dotyczące lekcji religii i kwestii z nią związanych są planowane, to jednak istnieje możliwość, że wcale nie dojdą do skutku. Są np. takie problemy, jak ten, który wskazuje Paweł Borecki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Portalem Samorządowym:

Konstytucja w artykule 25 ustęp 4 stwierdza, że stosunki między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem Katolickim reguluje umowa międzynarodowa zawarta ze stolicą apostolską i ustawy. Żaden odpowiedzialny rząd, który chce być traktowany jako przewidywalny partner na arenie międzynarodowej, nie będzie tak sobie po prostu zrywał umowy międzynarodowej.

Ponadto Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw w związku z zapowiadanymi zmianami dotyczącymi organizacji lekcji religii w szkołach. Jej zdaniem, wyłączenie oceny z religii lub etyki ze średniej ocen jest "działaniem niesprawiedliwym", natomiast zamiar umieszczania zajęć lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie jest "krzywdzący i dyskryminujący"...

Zobacz także:

Nie mają prac domowych. W szkole moich dzieci już jest “po nowemu”

Szóstki mieli za nic, teraz obleciał ich strach. Będą błagać o religię

Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
"Byle do pierwszego". Bez 15 tys. na rękę dziś nie da się żyć
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy