Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Na świat przyszedł noworodek gigant. Cała sala zamarła, gdy go zobaczyła
Marta Uler
Marta Uler 13.11.2023 10:04

Na świat przyszedł noworodek gigant. Cała sala zamarła, gdy go zobaczyła

Noworodek gigant
Fot. therecord.com/instagram@todayshow

Waga dziecka, które przyszło na świat w ostatnich dniach października, przyprawia o zawrót głowy. Tyle ważą 5-miesięczne maluchy! Szpital, w którym urodził się ten chłopiec, nie widział tak wielkiego dziecka od przeszło 10 lat.

Ale to rodzinne! Starsze rodzeństwo "maluszka” przy porodzie również mogło się poszczycić imponującą wagą. Dwoje z nich ważyło blisko 6 kg.

Dawno nie widziano tak dużego noworodka

Chłopczyk przyszedł na świat w szpitalu Cambridge Memorial Hospital w Ontario w Kanadzie, o czym jednostka poinformowała na swoim profilu facebookowym. Sonny urodził się tydzień przed terminem i ważył... 6,7 kg przy wzroście 55 cm.

"W tym tygodniu zespół porodowy CMH powitał na świecie największe dziecko, jakie widział od ponad dziesięciu lat, ważyło 6,7 kilograma. Gratulacje dla dumnych rodziców, Britteney i Chance, z okazji narodzin noworodka" – napisano.

Przecierali oczy ze zdumienia

O tym, że Britteney Ayres spodziewa się dużego dziecka, wiedziano oczywiście od dawna. Mama sądziła jednak, że jej synek będzie ważył niecałe 6 kg, tak wynikało bowiem z badań USG. Więc liczba, którą lekarze i pielęgniarki ujrzeli na wadze, zaskoczyła wszystkich. 

“Byłam zachwycona” – powiedziałaBritteney dla therecord.com. ”Nie mogę nawet uwierzyć, że nosiłam w brzuchu tak duże dziecko. Chciał pobić rekord!”. I udało mu się. W tym szpitalu nie widziano tak dużego dziecka od ponad 10 lat. 

Tata Sonny'ego, Chance, żartował, że rodzina powinna pobierać opłaty za odwiedziny, ponieważ lekarze i pielęgniarki stale wpadali na ich salę, aby zobaczyć dziecko, o którym głośno było w całym szpitalu.

Taka waga w tej rodzinie to nic niezwykłego

Sonny jest już piątym dzieckiem Britteney i Chance'a. W domu na braciszka czekali Chance, Everetta, Lucky i Marigold w wieku od 1 do 6 lat. "Są bardzo podekscytowani”, mówiła ich mama. Co ciekawe, wszystkie dzieci państwa Aires były duże podczas narodzin, a dwoje z nich ważyło prawie 6 kg. Ale Sonny rzeczywiście pobił rekord. 

W chwili narodzin ważyć tyle, co przeciętne 5-miesięczne, czy nawet półroczne dziecko?! To jest naprawdę coś. Przyjęło się, że noworodek podwaja swoją masę urodzeniową około 5-6 miesiąca życia. Więc jeśli, kiedy przychodzi na świat, waży około 3,5 kg, w wieku 6 miesięcy powinien – mniej więcej ważyć 7 kg. Czyli tyle, co Sonny!

Od czego zależy waga urodzeniowa dziecka?

To, jak duże będzie dziecko w chwili narodzin, zależy od wielu czynników. Te główne to genetyka – jeśli rodzice niemowlęcia byli duzi przy porodzie, prawdopodobnie i on taki będzie. Również statystycznie płeć ma znaczenie – chłopcy są z reguły więksi od dziewczynek. Na wagę dziecka ma wpływ także:

 • długość ciąży – dzieci urodzone przedwcześnie są oczywiście mniejsze od tych, które spędziły w brzuchu mamy 40 tygodni,
   
 • stan zdrowia matki – na przykład cukrzyca u matki może zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka o dużej wadze,
   
 • żywienie matki – brak odpowiednich składników odżywczych lub nadmierne spożycie pewnych substancji (słodyczy, ciast) może wpłynąć na wagę urodzeniową,
   
 • palenie papierosów i spożycie alkoholu – zwiększają ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, a także licznych problemów zdrowotnych u noworodków,
   
 • wiek matki – starsze matki często rodzą mniejsze dzieci,
   
 • liczba ciąż – kobiety, które miały już dzieci, mogą mieć tendencję do rodzenia dzieci o większej wadze.

Zobacz także:

Niecodzienny widok na porodówce. Kobieta urodziła dziecko ważące 6,4 kg

Gigantyczny noworodek w Polsce. Maluch ważył ponad 5 kg

Myśleli, że spodziewa się bliźniaków. Kobieta urodziła chłopczyka ważącego ponad 5 kg