Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Niszczeje na strychu albo kurzy się u babci. Stare dywany mogą być warte majątek

Niszczeje na strychu albo kurzy się u babci. Stare dywany mogą być warte majątek

stare mieszkanie
Fot. Shutterstock/Mazur Travel

Pstrokate, pełne kolorów i przepychu. PRL-u zdobiły każdy salon. Chodzi oczywiście o dywany. Perskie lub stylizowane na takie, były obowiązkowe w każdym domu. Moda na nie dawno przeminęła i wiele osób zwinęło je, wyniosło na strych i zastąpiło mniejszymi dywanikami dobranymi pod kolor kanapy lub ścian.

Jeśli masz taki na strychu albo w domu babci, koniecznie sprawdź, w jakim jest stanie! Okazuje się, że prawdziwe perskie dywany teraz znów są w cenie. Można na nich sporo zarobić.

Perskie dywany w Polsce są warte majątek

Duże, barwne dywany o charakterystycznych wzorach w czerwonej kolorystyce były bardzo popularne w Polsce w czasach PRL-u. Każda rodzina chciała taki mieć w salonie. Oczywiście najbardziej w cenie były oryginalne dywany perskie, jednak kwitł także rynek tych stylizowanych, syntetycznych.

Zostały w starych mieszkaniach, są w domach naszych babć i dziadków. Czasami kurzą się na strychu, a szkoda, bo dziś moda na perskie dywany powraca. W niektórych wnętrzach są po prostu niezbędne!

Architekci wnętrz i właściciele mieszkań w starych kamieniach wyszukują ich w sklepach z antykami i na wyprzedażach. Kupowane są także przez muzea i zarządy zajmujące się starymi pałacami i zamkami. Mogą osiągać astronomiczne ceny, ale pod warunkiem, że są oryginalne i dobrze zachowane.

Kasia - 2024-05-20T133727.958.jpg
Fot. Unsplash/Matchieu CHIRICO

Jak sprawdzić czy perski dywan jest autentyczny

Sprawdź dywan, który masz na strychu. Możliwe, że to podróbka, ale w Polsce było bardzo wiele oryginalnych perskich dywanów. Były bardzo powszechne i wiele osób je kupowało, nie tylko tych najzamożniejszych.

Jak ocenić, czy dywan jest autentyczny? Może mieć metkę, na której jest napisane "Persian" lub "Iran". Według Michała Nowocina, który prowadzi profil michaels_bazaar na Instagramie i zajmuje się sprzedażą antyków, w dywanie najważniejsze są frędzle.

W oryginalnych widać, że nie są doszyte, tylko kończą splot. Węzły w oryginalnych dywanach były robione ręcznie, a nitki mogą mieć różną długość. Robił je człowiek, więc nie są idealne, jak z fabryki.

Warto także sprawdzić runo. W oryginalnym drogim dywanie jest ono tak gęste, że nie można wsadzić palca. Nie widać osnowy ani nitek.

Stare dywany warte majątek

Stare dywany mogą być warte bardzo wiele. W zależności od jakości, wielkości i stanu mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych! Warto sprawdzić, co zdobi nasze podłogi, bo może okazać się, że chodzimy po prawdziwym majątku!

Dywany można wystawić w sieci. Czasami można trafić także na ogłoszenia kolekcjonerów, antykwariuszy lub architektów wnętrz, którzy mogą zaproponować konkretne kwoty, nawet kilkanaście tysięcy!

Zobacz także:

Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy

Wcale nie rozwiązywanie krzyżówek. Nie uwierzysz, co wpływa na sprawność mózgu seniora

Znalezisko z babcinej piwnicy wprawiło mnie w osłupienie