Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > "No, daj cioci buziaka!". Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się przywitać

"No, daj cioci buziaka!". Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się przywitać

babcia z wnukiem
Fot. Shutterstock/Halfpoint

Święta to doskonała okazja do rodzinnych spotkań. Często z bliskimi spotykamy się tylko raz czy dwa razy w roku przy świątecznym stole.

W tych okolicznościach bardzo często pojawia się zdanie: "kochanie, przywitaj się z ciocią". I równie często pada zdecydowana odpowiedź: "nie!".

Dziecko nie chce się przywitać

Przywitania i pożegnania mogą być niezręczne nawet dla dorosłych, ale dla dzieci są po prostu trudne. Maluch może nie mieć ochoty na przytulanie się z kimś praktycznie obcym. Przytulaski i całuski są według niego zarezerwowane dla rodziców i rodzeństwa, ewentualnie dla ukochanej babci i dziadziusia.

Na wizję ucałowania prababci, cioci czy stryja może zareagować bardzo gwałtownie. I nie ma w tym nic złego. Nie oznacza to, że jest niegrzeczne czy nieuprzejme. To po prostu wyraz dyskomfortu i poczucia, że jego granice są przekraczane.

Kasia (83).jpg
Fot. Freepik

Dla malucha to obce osoby

Być może ty się bardzo cieszysz z corocznego spotkania nad żurkiem z ciocią/stryjem/kuzynką drugiego stopnia. Dla ciebie może być to bliska osoba, masz z nią dobre i ciepłe wspomnienia z dzieciństwa.

Jednak dla twojego dziecka, to są po prostu obcy ludzie. Dla małego człowieczka wytłumaczenie typu: "przecież to siostra twojego dziadka", "to kuzynka mamusi", nic nie znaczą. Nic więc dziwnego, że maluch może być zdystansowany i czuć się niekomfortowo w kontakcie z członkami dalszej rodziny.

Daj dziecku wybór

Tak naprawdę dorosłym też nie uśmiecha się wymiana całusów z kimś, za kim nie przepadamy. I na pewno nie mamy ochoty wylewnie się przywitać z osobą, której prawie nie znamy. Dlaczego więc oczekujemy tego od dziecka?

Nie chodzi o to, by maluchy mogły nie przestrzegać dobrych manier i odpuścić sobie zasady. Uczmy je, że trzeba się przywitać i pożegnać oraz jak budować relacje. Dajmy jednak dzieciom wybór, jak chcą to zrobić.

Zamiast powiedzieć: "no, daj cioci buziaka", zapytaj: "jak chcesz się przywitać?". Warto porozmawiać z dzieckiem o tym wcześniej. Maluch powinien wiedzieć, jaki ma wybór. Możecie ustalić, że jeśli nie ma ochoty dać komuś całusa albo się przytulić, może przybić piątkę, żółwika, podać rękę lub pomachać.

Jeśli starszy członek rodziny i tak zamierza ucałować twoje dziecko, zareaguj. Powinno wystarczyć krótkie: "Franek woli przywitać się inaczej". W ten sposób pokazujesz dziecku, że jego granice są ważne i szanowane.

Zobacz także:

Poradnik dla każdej babci. Co podać wnukom na Wielkanoc, by rodzice nie robili afery

Na czym polega ceremonia "powitania dziecka"? To świecka odpowiedź na katolicki chrzest

Co piąta Polka nigdy nie zostanie babcią. Ale wcale nie rwie przez to włosów z głowy

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco