Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE
Marta Uler
Marta Uler 12.06.2024 14:13

Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE

matka i dziecko
Fot. East News/LEMOINE / BSIP

Świadczenie "Dobry start” to wsparcie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. To jednorazowa wypłata pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na wyprawkę, a przydadzą się już we wrześniu.

By szybko dostać pieniądze, nie można spóźnić się z wnioskiem. Lada chwila rusza nabór. Wyjaśniamy, jakich formalności trzeba dopełnić, by znaleźć się w systemie.

300+ kto może złożyć wniosek

300 + to świadczenie dla uczniów przyznawane przez rząd w ramach programu "Dobry start”. Jednorazowe wsparcie finansowe otrzymają rodzice dzieci uczących się w szkole, a przeznaczyć je mogą na wyprawkę szkolną. 

Świadczenie przysługuje, niezależnie od dochodów rodziców, wszystkim uczącym się dzieciom aż do 20. roku życia (w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia), także tym, którzy uczą się w szkołach policealnych i szkołach dla dorosłych. Nie przysługuje natomiast przedszkolakom, dzieciom uczęszczającym do zerówki, ani studentom. Oczywiście, jeśli mamy kilkoro dzieci, 300+ dostaniemy na każde z nich.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba jednak złożyć wniosek. A to będzie można zrobić już za kilka dni.

Fot. Pixabay/Mitrey

Jak złożyć wniosek na 300+

Świadczenie 300+ zostanie wypłacone tylko wtedy, kiedy złożymy odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wydawaniem decyzji, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a, co istotne, wyłącznie drogą elektroniczną. Mamy tu do wyboru kilka opcji:

  • portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • bankowość elektroniczną.

Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymamy również drogą elektroniczną, na profilu PUE ZUS.

Kiedy złożyć wniosek na 300+?

No i teraz najważniejsze: kiedy należy złożyć wniosek na świadczenie 300+? Można to zrobić od 1 lipca do 30 listopada. Czasu więc jest sporo, jednak jeśli zależy nam, by pieniądze wpłynęły na konto w wakacje (nie ma możliwości wypłat gotówkowych), trzeba się pospieszyć. 

"Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku” – czytamy na gov.pl. 

"Dobry start”, a rekrutacja

A co w przypadku, kiedy jeszcze nie wiadomo, w jakiej szkole będzie uczyć się dziecko? Wymogiem podczas składania wniosku o 300+ jest wpisanie placówki, do której w nowym roku szkolnym będzie uczęszczać nasza pociecha. Jeśli więc na początku lipca jeszcze tego nie będziemy wiedzieć, niestety nie możemy złożyć wniosku.

W takim wypadku pośpiech nic nie da. Trzeba poczekać do wyników rekrutacji i wtedy dopiero złożyć wniosek. Do końca sierpnia to i tak się rozwiąże, więc nawet jeśli złożymy wniosek na 300+ 31 sierpnia, wciąż jeszcze będziemy mieć gwarancje wypłaty świadczenia we wrześniu.

Zobacz także:

Decyzja już zapadła. W piątek rodzice dostaną dodatkowe wypłaty 800+

Wnioski o 800+ można składać cały rok. Wszystko, co musisz wiedzieć

"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?