Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Nożownik z Poznania nie pójdzie do więzienia. Zaskakująca decyzja sądu
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 05.06.2024 10:07

Nożownik z Poznania nie pójdzie do więzienia. Zaskakująca decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Poznaniu
Fot. Zdjęcie ilustracyjne PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE/East News/ShutterStock

Maurycy miał zaledwie 5 lat, kiedy Zbysław C. odebrał mu życie. Szokująca zbrodnia z Poznania wstrząsnęła całą Polską. Wstrząsająca jest też decyzja sądu, który umorzył postępowanie. Zbysław C. nie zostanie skazany za morderstwo.

72-latek przebywa nadal w areszcie, ale lada dzień go opuści. Prokuratura wniosła o umorzenie postępowania po tym, jak biegli uznali mężczyznę za niepoczytalnego w chwili popełnienia przestępstwa. Sąd przychylił się do tej prośby. 

Zbysław C. nie pójdzie do więzienia za zabicie Maurycego

5-letni Maurycy z Poznania wraz z grupą z przedszkola wybrał się na wycieczkę na pobliską pocztę. Jednak wydarzenia, które rozegrały się po drodze były nie do przewidzenia. Zbysław C. natknął się na tę grupę i ugodził dziecko w klatkę piersiową. Mimo natychmiast udzielonej pomocy, dziecka nie udało się uratować.

Sprawca, śmiejąc się, oddalił się z miejsca zdarzenia. Zatrzymał go przypadkowy przechodzień. Szybko pojawiły się głosy, że Zbysław C. jest człowiekiem chorym i zupełnie nie jest świadom tego, co zrobił. 

Nożownik Poznań
Fot. TVN

Winny, ale do więzienia nie pójdzie

Zbysław C. został skierowany na badania do szpitala psychiatrycznego, gdzie biegli orzekli, że w chwili zabójstwa był niepoczytalny. Na tej podstawie prokurator, która go oskarżała, złożyła do sądu wniosek o umorzenie postępowania. 

4 czerwca sąd okręgowy w Poznaniu rozpatrzył wniosek podczas posiedzenia, które odbyło się bez udziału mediów. O jego przebiegu i decyzji sądu poinformowała dziennikarzy prokurator Katarzyna Ryżyńska-Banasiak.

Sąd uznał, że nie budzi wątpliwości, że Zbysław C. był sprawcą zarzucanego mu czynu. Z uwagi jednak na stwierdzoną niepoczytalność w chwili popełnienia tych czynów, postępowanie zostało umorzone. Sąd zastosował również wobec niego środki zabezpieczające w postaci umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym, albowiem przemawia za tym społeczna szkodliwość czynów zarzucanych podejrzanemu, jak również stan jego zdrowia, który skutkuje tym, że nadal zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdyby pozostawał na wolności, mógłby dopuścić się podobnych czynów.

Zbysław C. nie będzie wolnym człowiekiem

Brak zasądzonej kary więzienia nie oznacza jednak, że Zbysław C., nazywany nożownikiem z Poznania wyjdzie na wolność. Sąd zdecydował o odizolowaniu mężczyzny w szpitalu psychiatrycznym. Jednak póki co mężczyzna, który pozbawił życia 5-letniego Maurycego, pozostanie w areszcie.

Na dalsze trzy miesiące został utrzymany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, do czasu wdrożenia w postępowaniu wykonawczym osadzenia podejrzanego w zakładzie zamkniętym psychiatrycznym - mówiła prokurator.

Nożownik z Poznania nieobecny na posiedzeniu sądu

Zbysław C. był nieobecny w sądzie, jak wyjaśniła prokurator, nie pozwolił na to jego stan zdrowia. 

Biegli uznali jednak, że jego obecność nie była zasadna. A biegli psychiatrzy, jak i biegły psycholog może takie stwierdzenie zawrzeć w swojej wypowiedzi i sąd również, na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego, może podjąć decyzję, że obecność podejrzanego w tej sytuacji nie jest konieczna.

Ryżyńska-Banasiak podkreśla, że Zbysław C. będzie poddawany regularnym badaniom psychiatrycznym. 

 Przepisy postępowania karnego są tego rodzaju, że co sześć miesięcy sąd będzie zwracał się z zapytaniem, czy zasadnym jest utrzymanie tego rodzaju środków i biegli każdorazowo będą się w tym zakresie wypowiadać.

Mężczyzna cierpi na wiele różnych schorzeń, jak mówi prokurator, jedno z nich ma charakter psychiatryczny. 

Zobacz także:

Nożownik z Poznania uniknie więzienia? Prokuratura wniosła o umorzenie sprawy

Nożownik z Poznania złożył zeznania. Zaskakujące słowa Zbysława C.

Nożownika z Poznania czeka ciężki los. Strażnik więzienny mówi, co z takimi robią za kratami

Makabra na Śląsku. Dzieci znalazły ludzkie szczątki na placu zabaw
dzieci na placu zabaw
dzieci na placu zabaw
Ludzkie kości i czaszka w ziemi na terenie przylegającym do placu zabaw. Takiego makabrycznego znaleziska dokonały dzieci podczas zabawy. Sytuacja została zgłoszona na policję, ale to nie pierwszy taki przypadek na Śląsku. Wszystko wskazuje na to, że doszło do ogromnych zaniedbań i padnie zarzut zbezczeszczenia zwłok.Przerażającego odkrycia dokonały dzieci w Mikołowie, a wcześniej także w Łaziskach Górnych. Ludzkie szczątki leżały w ziemi na nieużytkach należących do gminy. Teren sąsiaduje bezpośrednio z placem zabaw, nic więc dziwnego, że przebywały tam dzieci. Dlaczego ludzkie szczątki walają się w miejscach, w których bawią się dzieci?
Czytaj dalej
Nawet 250 zł dziennie dla każdego ucznia. Wkrótce rusza nabór wniosków
dzieci na wystawie w Bramie Poznania
dzieci na wystawie w Bramie Poznania
Od 20 do 50 tysięcy złotych, nawet do 250 zł dziennie na jednego ucznia. Takie kwoty są dostępne w nowym rządowym programie, a nabór wniosków rusza już za chwilę. Ci, którzy mogą ubiegać się o fundusze, powinni się spieszyć. Pula jest ograniczona, a pieniądze będą rozdawane zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy".19 czerwca 2024 roku rusza program "Podróż z klasą", w ramach którego przyznawane będą pokaźne dofinansowania szkolnych wycieczek. W budżecie zarezerwowano na ten cel 60 mln złotych, a dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń. Aby placówka mogła skorzystać z dofinansowania rzędu nawet 50 tys. złotych, szkolna wycieczka musi spełnić kilka warunków.
Czytaj dalej