Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Organizacja urodzin przedszkolaka kosztuje krocie. 1000 zł przeleciało, nie wiem kiedy
Beata Łajca
Beata Łajca 16.04.2024 17:43

Organizacja urodzin przedszkolaka kosztuje krocie. 1000 zł przeleciało, nie wiem kiedy

urodziny
fot. Pexels/samaraagentsvo

Czego my nie robimy dla szczęścia własnych dzieci… W końcu urodziny przedszkolaka to nie byle co! Kiedy dziecko ma już pierwszych kolegów, to koniecznie chce ich zaprosić na przyjęcie. Rodzice nie mają więc wyjścia i organizują kinderbal. Ich dziecko jest wniebowzięte, goście zadowoleni, tylko na koncie jakoś tak pusto się zrobiło…

Pierwsze przedszkolne urodziny zorganizowałam mojej córce w domu i było świetnie. Ale później okazało się, że co chwilę jest zapraszana na przyjęcia w różnych salach zabaw i dziecięcych klubach. Teraz właśnie tak się organizuje 4., 5. czy 6. urodziny, a koszty takiej imprezy powalą was na kolana.

Nawet 100 zł za jedno dziecko

Przyjęcia urodzinowe dla dzieci w wieku przedszkolnym organizuje się najczęściej w lokalach takich jak sale zabaw czy kluby dziecięce. Te miejsca są bardzo różnorodne i oferują wiele scenariuszy urodzinowych. Różnią się także cenami, ale jeden mianownik jest wspólny.

Taka impreza, chociaż trwa zazwyczaj 2-3 godziny, może kosztować rodziców nawet ponad tysiąc złotych. Cena zależy najczęściej od ilości dzieci i wybranego pakietu urodzinowego. Najtaniej jest na wschodzie Polski, a najdrożej oczywiście w Warszawie.

W Rzeszowie urodziny dla przedszkolaka można zorganizować już od 20 zł od osoby. W Lublinie ceny zaczynają się od 32 i kończą na około 55 zł. W Łodzi średnia cena to około 50 zł, a w najdroższych lokalach trzeba zapłacić mniej więcej 70 zł za osobę. W Białymstoku ceny kształtują się między 50 a 89 zł. W Warszawie za jedną osobę na urodzinach przedszkolaka można zapłacić nawet 110 zł. A to nie koniec kosztów.

Projekt bez nazwy (31).jpg
fot. Unsplash/hossein azarbad

Poczęstunek, tort…

Nie ważne jak wygląda sala i jak zorganizowane są urodziny. Przedszkolaki nigdy nie przychodzą na nie same. Towarzyszą im zawsze rodzice, a przynajmniej jeden z nich. O ile poczęstunek dla dzieci może być zorganizowany przez obsługę, o tyle o dorosłych muszą już zadbać rodzice jubilata

A coś pasuje im na stole postawić, skoro przez dwie godziny będą przy nim siedzieć, spoglądając czujnie na swoje szalejące pociechy. Do kosztów urodzin trzeba więc dorzucić przynajmniej 100-200 zł na przekąski i napoje dla dorosłych.

Urodziny nie mogą też obyć się bez tortu. Jeżeli rodzice pieką go samodzielnie, tak jak my, na same składniki wydadzą między 100 a 250 zł. Jeżeli zamówią go u kogoś znajomego, zapłacą od 160 do 200 zł, a jeżeli z profesjonalnej cukierni – dużo więcej. Tutaj praktycznie nie ma górnej granicy, bo wszystko zależy od fantazji zamawiających i ilości porcji. Ale można uogólnić, że ceny wahają się między 250 a 500 zł.

Projekt bez nazwy (32).jpg
fot. Unsplash/Graphe Tween

…i oczywiście prezenty

Takie zorganizowane urodziny z kolegami z przedszkola oznaczają furę prezentów. Każdy gość zazwyczaj przynosi coś od siebie i wcale nie są to drobne upominki. Ale co z tego. Przecież my, rodzice, nie wyobrażamy sobie nie kupić nic. Jak to tak, bez prezentu urodzinowego dla własnego dziecka?

W tej kwestii praktycznie nie da się oszacować kosztów, bo każdy przedszkolak ma inne upodobania. Ale nie wierzę, żeby ktokolwiek wydawał mniej niż 100 zł na prezent urodzinowy dla swojego malucha.

Spróbujmy więc podsumować wszystkie koszty, zakładając, że urodziny organizowane są w mieście innym niż Warszawa, w średniej jakości lokalu, bez kosmicznego czteropiętrowego tortu:

  • koszt imprezy w sali zabaw na 12 osób – 720 zł;
  • tort zamawiany od cukiernika – 250 zł;
  • poczęstunek dla rodziców – 150 zł;
  • skromny prezent dla dziecka – 100 zł.

Co nam daje zawrotną sumę 1220 zł! I to tylko dla przeciętnej imprezy, bez większych atrakcji i bez wystawnych prezentów dla dziecka. Wystarczy wybrać większy tort i szerszy pakiet zabaw na imprezie, aby koszty skoczyły do 2000 zł! Jest więc na co zbierać do następnych urodzin. Aż strach pomyśleć co będzie na osiemnastkę…

Zobacz także:

Hołownia otworzył w Sejmie przedszkole. Dzieci można policzyć na palcach jednej ręki

Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa

Rutkowski szykuje komunię synowi. Od bogactwa aż oko bieleje