Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ostatni dzwonek na złożenie wniosku przed wrześniem. Inaczej nie zobaczysz pieniędzy
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 29.08.2023 11:34

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku przed wrześniem. Inaczej nie zobaczysz pieniędzy

wniosek o 300+
Fot. Canva

ZUS przypomina o składaniu wniosków o dofinansowanie wypłacane w ramach programu Dobry Start. Warto się pospieszyć, żeby dostać pieniądze jeszcze we wrześniu. Jeśli korzystasz z tego wsparcia pierwszy raz lub zostawiasz sprawę na ostatnią chwilę, sprawdź, jak nie stracić szansy na wypłatę świadczenia.

Dobry Start na zakup wyprawki szkolnej

Wydatki na edukację dziecka to spore obciążenie dla rodzinnego budżetu. Wyprawka szkolna w tym roku kosztuje niemało. W sfinansowaniu jej zakupu od kilku lat pomaga program Dobry Start. To wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Pieniądze można otrzymać na każde uczące się dziecko do 20 roku życia lub 24 roku życia na dziecko z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że dwudziestolatek, któremu przysługuje prawo do 300 plus, musi kontynuować naukę w szkole średniej, w tym policealnej lub dla dorosłych.

Co ważne – o rządową wyprawkę nie mogą ubiegać się dzieci, które zaczynają naukę w zerówce. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze w najbliższym czasie, pamiętaj o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie. Od września trzeba będzie czekać na świadczenie dłużej. 

Terminy składania wniosków o świadczenie w ramach programu Dobry Start

Wnioski na 300 plus można składać od 1 lipca aż do listopada. Rodzice, którzy ubiegali się o świadczenie jeszcze w lipcu, bardzo szybko otrzymali pieniądze. Składanie wniosków we wrześniu, wydłuża oczekiwanie na wypłatę, choć ZUS zastrzega, że stara się, by pieniądze docierały do rodziców jak najwcześniej. 

Jeśli wniosek o 300 plus wpłynie do ZUS do 30 sierpnia, wypłata nastąpi do końca września. Rodzice, którzy nie zawnioskują o 300 plus po wakacjach, pieniądze mogą otrzymać do 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Ostateczny termin wnioskowania o 300 plus mija 30 listopada 2023.
Po 30 listopada można składać wniosek o 300 plus tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności (i zdarzy się to również po 30 listopada).

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Przypominamy: wniosek o 300 plus można złożyć tylko elektronicznie poprzez:

  • aplikację mZUS,
  • PUE ZUS,
  • portal @MRiPS_GOV_Pl,  Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Na wniosku musisz podać m.in.:

  • dane swoje i dziecka
  • adres zamieszkania i adres szkoły
  • numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
  • adres mailowy i numer telefonu, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia Twojego profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Zobacz też: 

Nawet 10 tys. złotych na dziecko. Polacy wydają krocie na edukację

800 plus podpisane przez prezydenta. Kiedy ruszą wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?

Ważna wiadomość dla uczniów w trudnej sytuacji. Mogą dostać nawet 2,5 tysiąca złotych
 

Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej
O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia
o której godzinie dziecko musi iść spać
Wiesz, że dziecko powinno chodzić wcześnie spać, ale co to dokładnie oznacza? O której godzinie kłaść je do łóżka, by było wyspane i dobrze się rozwijało? Jest prosty sposób, by to ustalić.Już prawie dwudziesta druga, a ono jeszcze nie śpi, marudzi, ale nie chce się położyć – to rzeczywistość w wielu domach. Zwłaszcza w tych, w których rodzice dość późno wracają z pracy. Jeśli targają tobą wyrzuty z powodu zbyt późnego kładzenia dziecka do łóżka (właściwie którego rodzica nie targają jakieś wyrzuty), przeczytaj ten tekst. Łatwiej ustalisz, czy rzeczywiście nie popełniasz błędu.
Czytaj dalej