Ostrożnie z podawaniem ich dzieciom. "Brudna dwunastka" najbardziej zanieczyszczonych owoców
Organizacja Environmental Working Group (EWG) opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych owoców, który nazwała "brudną dwunastką". To lista owoców i warzyw, które zawierają pestycydy. Dla równowagi powstał również drugi ranking zwany "czystą piętnastką".
Do stworzenia listy EWG posłużyły dane z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oraz próbki warzyw i owoców. W sumie pobrano 46 tys. sztuk materiału i przeanalizowano 46 gatunków. Lista pestycydów, których szukano w roślinach, miała aż 251 punktów. W dodatku przed pobraniem próbki, warzywa i owoce były myte, bądź obierane. Wnioski?
"Brudna dwunastka" warzyw i owoców
Zestawienie "Brudna dwunastka" 2023 otwierają uwielbiane przez wszystkich truskawki. W następnej kolejności są jarmuż i szpinak. W pierwszej trójce znaleziono aż 210 różnych pestycydów.
Następne w kolei są owoce egzotyczne: brzoskwinie, nektarynki oraz całkiem dobrze znane jabłka, gruszki, winogrona, wiśnie, czereśnie, borówki. Z warzyw pojawiają się zielona fasolka szparagowa oraz papryczka chili.
"Czysta piętnastka" 2023
Z kolei po drugiej stronie - warzywa i owoce, które są najmniej zanieczyszczone to awokado, kukurydza cukrowa oraz ananas. Potem cebula, groszek mrożony, szparagi, melon, kiwi, banany, arbuz, marchewka.
Oczywiście należy pamiętać, że ranking został utworzony przez Amerykanów. W UE rozkład ilościowy oraz jakościowy warzyw może być inny przede wszystkim ze względu na wyśrubowane normy.
Warzywa i owoce z wysoką wartością pestycydów w ogóle nie trafiają do europejskich sklepów, stają sie kompostem. Z tej perspektywy możemy powiedzieć, że większość produktów roślinnych pojawiających się w Polsce należy do "czystej piętnastki".
Wybierając się na zakupy nie powinniśmy bać się produktów zawierających pestycydy, ponieważ chronią one warzywa i owoce przed rozwojem szkodliwych dla nas grzybów. Zawsze też można zajrzeć na półkę eko i bio, których producenci nie używają środków ochrony roślin lub stosują ich naturalne zamienniki.
Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców?
Nadal ni przekonana? Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w redukcji lub usunięciu pestycydów z warzyw i owoców. Oto kilka z nich:
Dokładnie umyj warzywa i owoce w czystej wodzie. Możesz użyć gąbki lub szczotki do delikatnego szorowania skórki, aby usunąć resztki pestycydów. Pamiętaj, aby dobrze spłukać warzywa i owoce po umyciu.
Niektóre warzywa i owoce można namoczyć w roztworze octu lub soku z cytryny. Wystarczy wymieszać jedną część octu lub soku z czterema częściami wody i namoczyć produkty przez około 15-20 minut. Następnie dokładnie opłucz je pod bieżącą wodą.
Obieranie skórek może pomóc w redukcji ilości pestycydów na warzywach i owocach. Jednak należy pamiętać, że wiele cennych składników odżywczych znajduje się właśnie w nich, więc warto rozważyć spożywanie również skórek ekologicznych warzyw i owoców.
Produkty ekologiczne są uprawiane bez użycia pestycydów chemicznych, więc mogą być bardziej bezpieczne. Wybierając produkty eko, bio i organic, zmniejszasz ryzyko narażenia się na spożywanie nadmiaru pestycydów.
Jeśli masz możliwość, możesz rozważyć uprawę własnych warzyw i owoców w ogródku lub na balkonie. W ten sposób masz pełną kontrolę nad tym, jakie środki ochrony roślin są stosowane.
Warto pamiętać, że żadna z tych metod nie gwarantuje całkowitego usunięcia wszystkich pestycydów z produktów spożywczych, ale mogą one znacznie zredukować ich ilość.
Zobacz też:
Rodzice uwielbiają podawać je dzieciom. Lekarzom się to nie podoba
Dlaczego nie podawać dziecku pomidorów na śniadanie?
Każdy rodzic powinien to wiedzieć. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia