Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Rodzice uwielbiają podawać je dzieciom. Lekarzom się to nie podoba
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 13.07.2023 15:14

Rodzice uwielbiają podawać je dzieciom. Lekarzom się to nie podoba

mama karmi dziecko
Fot. Pixaby

Kto z nas nie widział berbecia przyssanego do tubki z owocami? Kto sam nie podał takiej przekąski dziecku?? Okazuje się, że jednak, że tubki z owocami niosą ze sobą kilka zagrożeń, z których rodzice mogli nie zdawać sobie sprawy.

Tubki owocowe dla dzieci to popularny przysmak podawany maluchom już poniżej roku. Nic dziwnego, że spodobały się rodzicom i stały się niezbędnym wyposażeniem każdej maminej torebki. Zawierają owoce i warzywa, wytrzymują wstrząsy wózka, w przeciwieństwie do chrupek, łatwo się otwierają, a przede wszystkim smakują dzieciom.  

Uważaj na zakrętkę!

Niektóre z zakrętek musów nie mają rozmiaru bezpiecznego dla małych dzieci. Bywają dość płaskie i niewielkie. Ciekawski maluch może zakrztusić się nakrętką, którą mama nieopatrznie zostawiła w zasięgu jego rączek. Bywa również, że po odkręceniu korek ma porwane, twarde krawędzie, które mogą poranić buzię malucha.

Dlatego zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby wyrzucać do kosza nakrętki zaraz po otwarciu tubki. W żadnym wypadku nie kolekcjonujmy ich (chyba że w pojemniku niedostępnym dla dzieci), a jeśli zbieramy nakrętki na akcję charytatywną, pamiętajmy o ich wypłukaniu. W środku zakrętki mogą znajdować się resztki musu, który niezabezpieczony zacznie się psuć. 

Podawaj na łyżeczce

Ssanie pokarmu, który zawiera tak dużo cukru, może negatywnie wpłynąć na zdrowie uzębienia u dzieci. Ponieważ opakowanie musu to głównie skoncentrowany cukier, stomatolodzy martwią się, że niewystarczająca higiena jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci może prowadzić do próchnicy.

Rzadko na spacerze nosimy ze sobą szczoteczkę do zębów dla maluszka. Dlatego warto pamiętać, aby po nakarmieniu dziecka musem, zaprosić go do łazienki na mycie zębów już w domu. Resztki musu mogą zalegać między ząbkami, należy je wymieść szczoteczką.

Ponadto poprzez szczególne ułożenie szczęki w czasie ssania z tubki, mogą przyczyniać się do powstawania wad zgryzu. 

Musy owocowe: logopeda mówi "NIE!"

Żucie i gryzienie oraz praca języka w okresie niemowlęcym są przygotowaniem dziecka do nauki mówienia. Im więcej tej pracy wykona, tym łatwiej aparatowi mówienia będzie podołać czekającym go wyzwaniom z wypowiadaniem głosek. Przez to, że układają język między zębami, mogą nasilać seplenienie w przyszłości.

Jeśli chcesz karmić dziecko tubkami owocowymi, pamiętaj, aby mieć ze sobą łyżeczkę do przekazywania pokarmu. W przypadku starszych dzieci - ogranicz ich ilość w jadłospisie. Po zjedzeniu owoców pobaw się z dzieckiem w  robienie śmiesznych min, aby pobudzić mięśnie ust i języka do pracy.

Zobacz też: 

Produkty, których nie powinny jeść małe dzieci. Mogą im bardzo zaszkodzić

Alergia na banany. 3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Jakie owoce jeść w ciąży?