Oszukana jajecznica to hit w moim domu. Nie zużywam do niej ani jednego jajka
Kiedy zrobiłam ją po raz pierwszy, nikt nie zauważył, że nie ma w niej jajek. Ta oszukana jajecznica, jest tak dobra, że nawet najwięksi miłośnicy jajek dają się nabrać. Tofucznica to świetna alternatywa dla jajecznicy i to nie tylko dla wegan.
Moja rodzina potrafi pochłonąć 20 jajek każdego tygodnia. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie zawarty w nich cholesterol. Tofucznicę zrobiłam pierwszy raz, gdy na niedzielne śniadanie zabrakło nam jajek i to był strzał w dziesiątkę!
Jajecznica bez jajek
Tofucznica, czyli jajecznica bez jajek, jest banalnie prosta w wykonaniu. Robi się ją nawet szybciej niż tradycyjną jajecznicę. Warto ją wypróbować nie tylko wtedy, gdy zabraknie nam jajek.
Tofucznica jest nie tylko bardzo smaczna, ale także zdrowa. Powinna znaleźć się także w codziennym jadłospisie osób chcących zrzucić parę kilogramów.
Głównym składnikiem tego dania jest tofu – to produkt podobny do twarogu, produkowany z mleka sojowego. W krajach azjatyckich stanowi jedno z podstawowych źródeł białka. My nadal przekonujemy się do tego wschodniego wynalazku. Jego właściwości zdrowotne powinny nas skutecznie zachęcić do eksperymentów.
Tofu ma dużo białka i mało tłuszczu, a w przeciwieństwie do jajek nie zawiera cholesterolu. Jest bardzo sycące, a jednocześnie małokaloryczne. Zawarte w tofu izoflawony sojowe zwalczają wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia oraz zmniejszają ryzyko raka piersi u kobiet. Warto spróbować tofucznicy, chociażby ze względów zdrowotnych.
Oszukana jajecznica – przepis
Podobnie jak jajecznica, tofucznica może występować w wielu wariantach. Można ją wzbogacić szpinakiem, papryką, szczypiorkiem i ziołami. Najważniejsze są jednak przyprawy, bo tofu bez dodatków jest bardzo neutralne w smaku.
Poniżej zamieszczamy najbardziej podstawowy przepis na tofucznicę dla czterech osób, który łatwo będzie modyfikować wedle uznania.
Składniki:
- 400 g tofu
- 1 cebula
- łyżka soku z cytryny
- oliwa lub olej do smażenia
- pieprz, sól
- kurkuma
- słodka papryka
- opcjonalnie – 10 g nieaktywnych płatków drożdżowych
Tofu odcedź z nadmiaru wody, pokrusz w rękach lub rozgnieć widelcem. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na patelni. Dodaj do niej tofu i przyprawy, polej sokiem z cytryny, wymieszaj i podsmaż przez około 2 minuty. Tofucznica gotowa!
Tofu dobre na wszystko
To, co powstrzymuje większość osób przed zjedzeniem tofu, to jego smak. A właściwie brak smaku. Paradoksalnie właśnie to jest największą zaletą sojowego twarogu. Neutralny smak sprawia, że jest bardzo uniwersalnym składnikiem i świetnie przyjmuje smak dodawanych przypraw.
Tofu stosuje się w daniach wytrawnych i deserach. Świetnie imituje mięso i wzbogaca potrawy jarskie o solidną dawkę białka. Rozdrobnione staje się idealną bazą do musu czekoladowego. Można je pokroić w kostkę, podsmażyć i dodawać do sałatki. Ten azjatycki produkt jest dostępny w każdym sklepie i wcale nie jest drogi.
Tofu, ze względu na właściwości odżywcze, warto podawać także dzieciom. Co więcej, nie trzeba się bać tofu przy rozszerzaniu diety. Można go traktować podobnie jak rośliny strączkowe. Zaletą jest to, że maluchowi dużo łatwiej strawić tofu, niż np. fasolę czy groch. Nic tylko brać się za gotowanie!
Zobacz także:
Ryba z piekarnika, która robi się sama. Moje dziecko zawsze prosi o dokładkę
Wyglądają tak samo, jedno z nich jest zepsute. Tak wybierzesz świeże mięso w sklepie
Dieta KETO bije rekordy popularności. Schudniesz na niej na pewno, ale czy warto ryzykować?