Pan Tik-Tak przez dekady bawił polskie dzieci. Gdzie zniknął i co się teraz z nim dzieje?
"Która godzina, pyta rodzina, jak świat jest wielki wszerz i wzdłuż!" Kto dorastał w latach 80 i 90 ten doskonale pamięta tę piosenkę. "Pan Tik-Tak", "Ciuchcia" i "Budzik" – to programy naszego dzieciństwa! Twarz człowieka, który je stworzył, w tamtych czasach była znana wszystkim dzieciom, ale dzisiaj niewiele osób go pamięta. Co słychać u Pana Tik-Taka?
Andrzej Marek Grabowski, czyli pierwszy Pan Tik-Tak, Urodził się 22 lipca 1956 roku w Warszawie. Tworzył najlepsze programy telewizyjne dla dzieci i pisał kultowe piosenki zespołu "Fasolki". Ale odkąd ostatni z jego programów zniknął z anteny TVP, o Grabowskim zrobiło się cicho. Przynajmniej w telewizji. Co dzisiaj robi człowiek, bez którego nasze dzieciństwo nie wyglądałoby tak samo?
Pierwszy Pan Tik-Tak
Pierwszy odcinek tego programu wyemitowano w 1982 roku. Na początku występowały w nim tylko kukiełki, aktorzy pojawili się rok później. Przez pierwsze trzy lata tytułowym bohaterem, Panem Tik-Takiem, był Andrzej Marek Grabowski. On też wymyślił całą koncepcję audycji i pisał scenariusze wszystkich jej odcinków.
Po 1986 roku w rolę Pana Tik-Taka wcielił się Krzysztof Marzec, ale Grabowski nadal pojawiał się w większości odcinków w roli Profesora Ciekawskiego. W programie mogliśmy oglądać także Ciotkę Klotkę, którą grała Ewa Chotomska, a gościem bywał Krzysztof Tyniec, który wcielał się w rolę Pana Fasoli. Audycja gościła na ekranach telewizorów nieprzerwanie do 1999 roku.
Na potrzeby programu Andrzej Grabowski wraz z Ewą Chotomską stworzyli dziecięcy zespół Fasolki, którego piosenek do dziś uczą się dzieci we wszystkich przedszkolach. To Fasolkom zawdzięczamy przeboje takie jak: "Mydło lubi zabawę", "Kolorowe kredki" czy "Moja fantazja". Fasolki działają nieprzerwanie już od 40 lat.
Twórca "Ciuchci" i "Budzika"
W 1990 roku w polskiej telewizji pojawił się kolejny hit autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego – "Ciuchcia". To w tym programie, aż do 2000 roku, mogliśmy oglądać postaci Kulfona (Mirosław Wieprzewski) i Moniki (Zbigniew Poręcki). W 1994 do kiosków w całej Polsce trafił też miesięcznik "Ciuchcia", który cieszył się ogromną popularnością.
Popularność Kulfona z "Ciuchi" była tak duża, że Grabowski poświęcił mu dwa seriale: "Kulfon co z ciebie wyrośnie?" i "Bardzo przygodowe podróże Kulfona".
Ostatnią z telewizyjnych produkcji stworzoną przez Andrzeja Marka Grabowskiego był program "Budzik" emitowany w TVP w latach 2001 – 2012. Jego bohaterami były koty: Budzik (Piotr Tworek) i Rudzia (Monika Dworakowska-Babula), krasnoludek Piksel (Maciej Gąsiorek) i Pani Ewa (Aleksandra Ciejek).
Po wyemitowaniu 383 odcinków "Budzik" został zdjęty z anteny z powodu kłopotów finansowych. Ten moment zamyka to erę programów tego typu w polskiej telewizji, a dla ich twórcy oznacza konieczność znalezienia nowego zajęcia.
30 lat w TVP i co dalej?
Gdy pojawiły się problemy z finansowaniem "Budzika", Grabowski miał świadomość, że jego czas w telewizji powoli się kończy. W rozmowie z onet.kobieta.pl mówił:
Zrozumiałem, że nie ma co się trzymać kurczowo Telewizji, bo za chwilę mogę nie mieć pracy. Wtedy zacząłem robić to, o czym zawsze marzyłem
A tym marzeniem było pianie książek. Pierwsza z nich, czyli "Zając Poziomka" stworzona we współpracy z Ewą Chotomską, została wydana jeszcze w 1988 roku. Kolejnym dziełem Grabowskiego z 1996 roku była książka "Kulfon i Monika. Zapraszamy do przygody".
Jego kariera pisarska rozkręciła się na dobre dopiero w 2010 roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Najbardziej znane książki dla dzieci autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego to m.in.:
- "Dziwne historyjki",
- "Pirat Jędruś",
- "Zenek i mrówki" - wpisana na Złotą Listę Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom,
- "Afera smoka Nudożera",
- "Instrukcja obsługi Pieska Jacósia",
- "Mumciuś",
- "Dziewczynka ze srebrnym zębem" – Wyróżnienie 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2017 roku,
- "Ambroży Pierożek – przyjaciel smoków",
- "Jonatan i Biały Kruk".
Chociaż Grabowskiemu udało się zrealizować marzenie o pisaniu książek, to szybko przekonał się, że trudno się z tego utrzymać. W wywiadzie dla onet.kobieta.pl mówił:
Pisanie dla dzieci należy traktować raczej jako hobby. Natomiast, jeśli wydawanie książek jest wspomagane spotkaniami autorskimi, można związać przysłowiowy koniec z końcem
"Jestem komiwojażerem uśmiechu"
Właśnie tak zwykł o sobie mówić Pierwszy Pan Tik-Tak. Wywoływanie uśmiechu na dziecięcych twarzach jest dla niego jak życiowa misja. W rozmowie z Onetem wspomina swoje spotkania autorskie:
Kiedyś po takim spotkaniu podszedł do mnie chłopiec, który powiedział: Wie pan co, o mało się nie udusiłem ze śmiechu. Traktuję te słowa jako największy komplement.
Andrzej Marek Grabowski w lipcu 2024 skończy 68 lat, ale na emeryturę się nie wybiera. Cały czas pisze piosenki dla zespołu Fasolki, ale w twórczości literackiej odszedł od tematyki dziecięcej. Zajął się książkami dla dorosłych czytelników, w tym także popularnymi w Polsce kryminałami.
W 2022 roku wydał książkę "Dlaczego mnie zabiłaś?" oraz "Biuro dzieci znalezionych". Rok później w księgarniach pojawiło się dzieło "Trzy krowy w niebieskich kajakach" zainspirowane niesamowitą, ale prawdziwą historią krów, które uciekły z pastwiska, dołączyły do stada żubrów.
Andrzej Marek Grabowski dzisiaj jest uznanym pisarzem, ale dla pokolenia, którego dorastało na przełomie lat 80 i 90 pozostanie jedną z najważniejszych postaci telewizyjnych. Bez niego nie moglibyśmy oglądać ukochanych audycji z Panem Tik-Takiem czy Kulfonem. Grabowski nie wróci już na ekrany telewizorów, a programów dla dzieci, które mogłyby konkurować z tymi, które stworzył, nie ma dzisiaj niestety w żadnej telewizji.
Zobacz także:
To pytanie z "Milionerów" pogrążyło gracza. Każda mama jednak zna na nie odpowiedź
Syn Anny Przybylskiej skończył 18 lat. Urodę odziedziczył po mamie
To zdjęcie rozerwało serca internautów. Chłopiec zrobił niebywałą rzecz