portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Piją je od rana do nocy, a potem chodzą po ścianach. Tak poznasz, czy dziecko jest pod wpływem energetyków
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 11.09.2023 11:08

Piją je od rana do nocy, a potem chodzą po ścianach. Tak poznasz, czy dziecko jest pod wpływem energetyków

jak energetyki wpływają na młodzież
fot. Piotr Molecki/East News

Od 1 stycznia 2024 roku niepełnoletni nie kupią już napojów energetycznych. To dobra wiadomość dla wieku rodziców. Niestety zakaz zacznie obowiązywać dopiero za cztery miesiące. Co robić do tego czasu? Podejrzewasz, że twoje dziecko pije energetyki? Sprawdź, jak to rozpoznać.

Sięgają po nie coraz młodsze dzieci, często nawet te w klasach nauczania początkowego. Sklep dziś zgodnie z prawem może sprzedać dziecku energetyki, choć powszechnie wiadomo, że młodzieży szkodzą i uzależniają. Co robić, nim zmieni się prawo?

Energetyki od 18 lat – dlaczego?

Napoje energetyczne zawierają substancje pobudzające, które mogą źle wpływać na rozwijający się organizm. Należy do nich między innymi tauryna i kofeina. Od 1 stycznia 2024 roku energetyki nie będą mogły być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia, podobnie jak alkohol. Sprzedawca, który umożliwi zakup napojów energetyzujących osobie nieletniej, musi liczyć się grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych. 

Napoje energetyczne będą też musiały zostać przez producenta wyraźnie oznaczone. Powinny znaleźć się na nich napisy “napój energetyzujący” lub “napój energetyczny”. 

Wielu rodziców i nauczycieli wreszcie odetchnie, bo popularność energetyków wśród młodzieży jest spora. Pozostaje pytanie, jak radzić sobie z tym problemem, zanim zakaz zacznie obowiązywać. 

Jak sprawdzić, czy twoje dziecko pije energetyki?

Energetyki to napoje, od których młodzi ludzi mogą się uzależnić. Nawet 30 proc. uczniów pije je kilka razy w tygodniu, a niektórzy znacznie częściej. Picie energetyków sprawia, że pojawia się ciągła chęć sięgania po kolejne porcje tych napojów. 

Specjaliści obserwują też inne charakterystyczne objawy uzależnienia od napojów energetycznych, które widoczne są w zachowaniu młodych ludzi. Należą do nich:

  • nadpobudliwość 
  • niepokój
  • nerwowość
  • zachowania agresywne 
  • duże problemy ze skupieniem 

U dzieci, które piją napoje energetyczne, mogą pojawić się  zaburzenia ze strony układu krążenia

Po zaprzestaniu picia energetyków pojawia się syndrom odstawienny, którego objawami mogą być: nerwowość, bóle głowy, znaczne pogorszenie samopoczucia. 

 

Młodzież po energetykach jest impulsywna i podatna na wpływy

O objawach związanych z uzależnieniem od energetyków mówił dla PAP neuropsycholog dr Paweł Krukow z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowiec zwrócił uwagę, że osoby pod wpływem napojów energetycznych są dużo bardziej impulsywne i podatne na wpływ grupy niż osoby, które nie piły energetyków. A kiedy odstawiają te środki, mają dużo gorszy nastrój, który czasem sięga prawie epizodu depresyjnego. 

Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród osób w wieku 15-20 lat w Korei Południowej. Badanie dotyczyło picia energetyków codziennie lub 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może pić napoje energetyczne, porozmawiaj z nim o niekorzystnym wpływie tych napojów na jego zdrowie fizyczne (napoje tego typu prowadzą do nadwagi, problemów z uzębieniem) oraz na psychikę. 

Jeśli obserwujesz u dziecka zmiany w zachowaniu, które mogą świadczyć o uzależnieniu od energetyków, warto poradzić się psychologa. Być może konieczne będzie rozpoczęcie terapii, która pomoże w przezwyciężeniu uzależnienia.  

Zobacz też:

Pracownik McDonald's zdradza, ile mięsa jest w nuggetsach. Rodzice woleliby tego nie wiedzieć

Kolejny trend z TikToka zbiera żniwo. Nastolatki walczą o miejsce w szpitalu

Dziecko, które nie chce jeść, nie jest „zwykłym” niejadkiem. Może cierpieć na AFRID

Tagi: uczeń zdrowie