Po co ludzie wkładają sobie czosnek do uszu? Powód mocno cię zaskoczy
Domowe sposoby na leczenie przeróżnych dolegliwości cieszą się niesłabnącą popularnością. I choć wiele z nich ma swoje uzasadnienie i rzeczywiście działa, to na niektóre trzeba po prostu uważać i nie robić bezmyślnie czegoś, o czym się przeczytało w internecie.
Córka znajomej cierpiała na nawracające zapalenia uszu. Zdarzało jej się standardowe leczenie uzupełniać o domowe sposoby, takie jak... wkładanie do uszka przekrojonego ząbka czosnku. Gdy laryngolog obejrzał później to ucho, nie krył dezaprobaty.
Tu potrzeba trochę wyobraźni
„ Czosnek jest bardzo mocny, może zmacerować delikatną skórę ucha. Proszę tego nie robić”, usłyszała wtedy koleżanka w gabinecie i napadły ją wyrzuty sumienia. Nie chciała przecież zrobić swojemu dziecku krzywdy. Tyle się w końcu mówi o czosnku i jego leczniczych właściwościach.
Laryngolog wyjaśnił jej, że zapalenie ucha, które tak często dotyka dzieci, jest to zwykle zapalenie ucha środkowego , które bierze się, krótko mówiąc, z kataru. Przyczyna zaplenia ucha tkwi więc w środku, nie na zewnątrz.
Leczenie powinno być oparte na podaniu leków przeciwzapalnych i obkurczających, które mają za zadanie ułatwienie wyprowadzenia nadmiaru wydzieliny z kanału słuchowego. Gdy pozbędziemy się zalegającej wydzieliny, także i ból ucha ustępuje . Trzeba powalczyć z katarem, by ból ucha przeszedł.
A jednak sięgamy po czosnek, jak i babcie sięgały
O co więc chodzi z tym czosnkiem? Wkładanie czosnku do ucha jest starą praktyką, która cieszy się popularnością w wielu kulturach na całym świecie. Uważa się, że czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne (allicyna) i przeciwzapalne , które mogą pomóc w łagodzeniu infekcji ucha i bólu.
Choć nikt nie podważa przeciwbakteryjnej mocy samego czosnku, to brak jest solidnych badań naukowych potwierdzających jego skuteczność w przypadku zapalenia ucha . Ponadto wkładanie obcego ciała do ucha może być ryzykowne i prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej lub infekcji wtórnych.
Największy problem z tą metodą polega na tym, że czym innym byłoby zastosowanie np. rozcieńczonego w olejku wyciągu z czosnku , a czym innym włożenie do ucha przekrojonego ząbka. Chodzi o stężenie. Przyłożony, rozkrojony ząbek czosnku, bezpośrednio do skóry w uchu, może wywołać poważne podrażnienie.
Inne domowe sposoby na ból ucha
Jeśli czekasz na wizytę u lekarza z dzieckiem, które boli ucho i chcesz już jakoś mu pomóc, możesz wypróbować raczej jeden z tych sposobów:
- Ciepłe kompresy – ciepło działa rozluźniająco, może więc nieco pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu napięcia mięśni.
- Oliwa z oliwek – działa nawilżająco, jest bogata w witaminy i może pomóc w zmniejszeniu suchości w uchu zewnętrznym, co może być przyczyną bólu. Ewentualnie, w kilku kroplach oliwy rozrób 1-2 krople oleju z czarnuszki, który ma działanie przeciwbakteryjne
- Staranne czyszczenie uszu – utrzymywanie higieny uszu może pomóc w zapobieganiu infekcjom – ale należy uważać, by nie wkładać wacików zbyt głęboko.
Czytaj także:
Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?
Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne? Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?
Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?