Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Po zmianie czasu dochodzisz do siebie kilka dni? Tym sposobem przestawisz się błyskawicznie
Marta Uler
Marta Uler 28.02.2024 10:01

Po zmianie czasu dochodzisz do siebie kilka dni? Tym sposobem przestawisz się błyskawicznie

Zmiana czasu 2024
Fot. Freepik

Zmiana czasu z zimowego na letni to wydarzenie, na które czeka wielu z nas. To taki symboliczny moment, w którym żegnamy ponurą zimę, a witamy znacznie przyjemniejszą część roku. Jednak zmiana czasu, choć w tym przypadku kojarzy się pozytywnie, dla organizmu niekoniecznie jest taka przyjazna. 

Po przestawieniu wskazówek zegarka mogą zacząć nam dokuczać problemy ze snem. Dlatego warto już teraz kiedy do zmiany czasu zostało jeszcze kilka tygodni, zrobić coś, co ułatwi nam przestawienie się z czasu zimowego na letni.

Zmiana czasu z zimowego na letni – kiedy wypada w 2024 roku?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 w tym roku wypada szczególnie, bo w Wielkanoc. Zasada jest taka, że czas zimowy zmieniamy na letni zawsze w ostatni weekend marca, a tym razem będzie to święto. Wskazówki zegarka przestawimy dokładnie w nocy z 30 na 31 marca, czyli pomiędzy Wielką Sobotą a Wielkanocą, z godziny 2:00 na 3:00. 

Choć oczywiście wciąż mamy takie klasyczne zegary, które fizycznie trzeba będzie przestawić, to jednak każdy ma smartfon, który przestawi się sam. Sytuacje, do jakich kiedyś dochodziło nagminnie, w których ktoś nie zauważył zmiany czasu i np. gdzieś się spóźnił, dziś nie mają już miejsca. A szkoda – miało to swój urok.

Zmiana czasu – jak wpływa na zdrowie

Choć czas przesuwamy tylko o jedną godzinę, co wydaje się niewiele, w gruncie rzeczy zabieg ten ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Zwłaszcza w przypadku przestawiania czasu z zimowego na letni. Teraz będziemy krócej spać. W końcu to się wyrówna, ale przez pierwsze dni czy tygodnie, możemy cierpieć na pewne zaburzenia snu. 

Dobrze, że w poniedziałek też będzie święto – Poniedziałek Wielkanocny – to trochę odeśpimy. Dzień wolny od pracy i szkoły na pewno pomoże. Jednak, by organizm zaczął działać według nowego rytmu, potrzebuje nieco więcej czasu. 

Najtrudniej przestawić się dzieciom. One mają pewien biologiczny, bardzo silny rytm zasypiania i wstawania. Dla maluchów zegary nie istnieją, śpią wtedy, kiedy to po prostu czują. Dlatego, by ułatwić im przystosowanie się do czasu letniego, warto zastosować pewien trik.  

Zmiana czasu jak sobie poradzić? Ta metoda ci to ułatwi

Wiele osób po zmianie czasu wieczorem będzie patrzeć na zegar i myśleć, że trzeba już kłaść się spać – choć nie będą czuli się jeszcze senni. I nic dziwnego. Kto zwykle kładzie się do łóżka o 23, realnie o tej godzinie będzie miał wrażenie, że jest dopiero 22:00. Jeśli położy się mimo wszystko spać, nie będzie mógł usnąć. Z kolei takie przewracanie się w łóżku jest stresujące i może tylko pogłębić problem z zaśnięciem.

A gdy się w końcu już uda, z kolei rano nie będzie można się obudzić i nawet dobra kawa niewiele jest tu w stanie zdziałać. Czy da się coś na to poradzić? Jasne! Trzeba po prostu trochę płynniej pomyśleć o zmianie czasu. To, że oficjalnie przesuwamy zegarki jednej konkretnej nocy, wcale nie oznacza, że nie możemy mentalnie zmienić tego czasu nieco inaczej. 

Zacznij więc, już na 1-2 tygodnie przed Wielkanocą nastawiać budzik nieco wcześniej i wcześniej kłaść się spać. Najpierw niech będzie to dosłownie 10-15 minut przez kilka dni. Po tygodniu niech to będzie 20 minut, a może po kolejnych kilku dniach uda się pół godziny? Potem, gdy nastanie już czas letni 2024, odczujemy tę zmianę naprawdę subtelnie.

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce?

Wciąż wraca temat, czy zmiana czasu jest tak bardzo potrzebna. W 2019 roku Komisja Europejska ogłosiła, że zamierza zakończyć tę praktykę, pozostawiając państwom członkowskim UE wybór między letnim a zimowym czasem. Jednak wciąż nie zatwierdzono tu żadnych decyzji.

Co ciekawe, wielu ludzi wyczekuje zmiany czasu na letni, bo wydaje się, że jest on bardziej przyjazny dla organizmu. Lepiej koresponduje z naturalnym cyklem dnia i nocy. Ale jednak to właśnie jest sztuczny czas, a naturalny to czas zimowy

Zobacz także:

Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze

Pięć minut i zaśnie jak suseł. Te zabawy na wyciszenie to tajna broń rodziców

Spanie w staniku to karygodny błąd. Lekarze są zgodni

Dziecko samo na placu zabaw. Od kiedy dziecko może bez opieki wyjść na dwór?
dzieci na placu zabaw
Nauka samodzielności to jeden z najważniejszych etapów wychowywania dziecka. Rodzice stopniowo muszą dawać maluchom coraz więcej przestrzeni, by dzieci nabierały nowych umiejętności, a także pewności siebie. Jednym z wyrazów zaufania i nadania sprawczości dziecku może być pozwolenie na samodzielne wyjście na dwór lub zabawę na placu zabaw. Pytanie, jaki wiek będzie najlepszy?W jakim wieku najczęściej widzicie dzieci na placach zabaw? Czy zawsze są tam pod opieką dorosłego? Czy widujecie samodzielnie bawiące się rodzeństwa? Każdy rodzic ma prawo sam wybrać moment, w którym pozwala dziecku na wyjście na dwór bez opieki. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. 
Czytaj dalej
Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników
rozwodnicy mogą przystępować do komunii
Czasem zwyczajnie się nie da. Człowiek stara się, zabiega, walczy, a jednak związek umiera. Przyczyny bywają różne. Nierzadko katolicy rozwodzą się z powodu niewierności, przemocy, różnic nie do pogodzenia. Bywa, że jeden z małżonków po rozwodzie wchodzi w nowy związek i... jeśli jest wierzący, to stawał przed wyborem: miłość, albo wiara.Rozwiedzeni katolicy w nowych związkach nie mogli dostać rozgrzeszenia i przystępować do komunii. Choć krok w ich stronę zrobił już papież Jan Paweł II, to papież Franciszek zliberalizował jego stanowisko i dziś w większości kościołów rozwodnicy mogą przyjmować Eucharystię, jednak... nie w Polsce.
Czytaj dalej