portalparentingowy.pl > Szkoła > Popularne napoje prowadzą do alkoholizmu. Naukowcy sprawdzili to na... dzieciach
Marta Uler
Marta Uler 18.11.2023 16:00

Popularne napoje prowadzą do alkoholizmu. Naukowcy sprawdzili to na... dzieciach

Energetyki a alkoholizm
Fot. Unsplash/Jakob Rosen

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że niektórzy ludzie częściej niż pozostali sięgają po alkohol lub inne używki? Czemu są podatni na nałogi? Jedna z teorii mówi, że jeśli w dzieciństwie obserwowaliśmy, jak nasi opiekunowie piją, sami możemy mieć skłonność do alkoholu, ale to nie wszystko.

Okazuje się, że do alkoholu w przyszłości młodego człowieka może popychać spożywanie popularnego napoju w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Naukowcy właśnie opublikowali zastanawiające dane. 

Co sprawia, że jeden człowiek jest nałogowcem, a inny nie?

Są ludzie, którzy lubią alkohol i piją go całkiem sporo, a jednak nigdy nie popadają w uzależnienie. Są też tacy, u których nawet niewielkie ilości zmieniają coś w mózgu. Na czym to polega? Z badań wynika, że dzieci, które na co dzień żyją z alkoholizmem swoich rodziców, w przyszłości także mogą stać się nałogowcami. Ale to nie jedyny warunek. 

Badacze z Seoul National University przeprowadzili badania na dzieciach w wieku 9-10 lat i wykazali, że istnieją powiązania między popularnymi napojami a zwiększoną skłonnością do spożywania alkoholu w przyszłości. Co więcej, wykazali, że już u tych dzieci można zaobserwować pewne objawy wskazujące na uzależnienie. O jaki napój chodzi?

Energetyki nie są dla dzieci!

Mowa o popularnych energetykach. Nie są, tak jak alkohol, ograniczone w sprzedaży wiekiem konsumenta, więc nawet dzieci mogą je kupować i pić, choć wkrótce ma to się zmienić. To tyle, jeśli chodzi o prawo. Ale biorąc pod uwagę wpływ, jaki te napoje mają na rozwijający się organizm, powinny być stanowczo zakazane

Naukowcy opublikowali swoje wnioski na łamach magazynu "Substance Use & Misuse”. Twierdzą, że dzieci, które piją dużo napojów gazowanych z kofeiną, częściej, niż ich rówieśnicy, sięgają po alkohol, również w bardzo młodym wieku. 

Nastolatki, które piją dużo energetyków, pięć razy częściej sięgają po alkohol i marihuanę w bliskiej przyszłości. Jak się okazuje, picie energetyków wywołuje także inne problemy u dzieci i młodzieży, m.in. nadpobudliwość oraz problemy z pamięcią.

Czy zdajesz sobie sprawę, czym jest energetyk?

Energetyk to napój, który zawiera składniki mające na celu dostarczenie dodatkowej energii i poprawy czujności i koncentracji. Znajdziemy w nim nie tylko kofeinę, ale także taurynę, aminokwas, który również działa pobudzająco, dużo cukru i witamin – w dawkach dla osób dorosłych – a także aromatów i barwników, czyli sztucznych dodatków. 

Nadmierne spożycie napojów energetycznych może mieć konsekwencje zdrowotne, takie jak problemy z układem sercowo-naczyniowym, zaburzenia snu, czy wzrost poziomu cukru we krwi. Te napoje są przeznaczone do sporadycznego spożycia, np. w momencie, gdy mamy prowadzić samochód przez kilka godzin, a jesteśmy niewyspani. 

Bądź świadoma, co pije twoje dziecko

Wnioski wnioskami, ale – dlaczego tak się dzieje, że dzieci, które piją energetyki, mogą w przyszłości mieć problem z alkoholem? Naukowcy mają dwie teorie. Jedna mówi, że kofeina w niewielkim stopniu, ale jednak uzależnia (czy łatwo nam rzucić kawę?) i to ona programuje już mózg na wczesnym etapie rozwoju do sięgania po substancje uzależniające. 

Druga jest odwrotna – dzieci właśnie dlatego sięgają po energetyki, ponieważ ich mózg już w dzieciństwie jest sprofilowany jak u nałogowca i domaga się używki, a ta jest dostępna. 

Co by nie było, warto mieć świadomość, że lepiej, by pewnych rzeczy po prostu dziecko nie spożywało. Są napoje przeznaczone dla dzieci, różne soczki itp., i nawet jeśli nie są zbyt zdrowe, to z pewnością stanowią lepszy wybór dla młodego człowieka, niż energetyk.

Zobacz także:

Piją je od rana do nocy, a potem chodzą po ścianach. Tak poznasz, czy dziecko jest pod wpływem energetyków

Matka zrobiła awanturę na stołówce. Dyrektorka ją wyśmiała

Szkolny obiad to dziś obciach. Dzieciaki opychają się hot-dogami z Żabki