Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 4 najpopularniejsze imiona nadane dzieciom we Włoszech. Niektóre z nich brzmią jak polskie

4 najpopularniejsze imiona nadane dzieciom we Włoszech. Niektóre z nich brzmią jak polskie

włoskie imiona dla dzieci
Fot. Shutterstock/Tomsickova Tatyana

W Polsce tryumfy świecą tradycyjne imiona, jak Zofia, Nikodem, Jan, Antoni czy Laura. A w innych krajach? Czy też widoczny jest powrót do starych imion, czy raczej stawiają na nowoczesność?

Oto lista czterech najbardziej popularnych włoskich imion, które rodzice wybierali najczęściej w 2022 roku. Ich polskie odpowiedniki także znajdują się wśród tych najbardziej powszechnych.

Najpopularniejsze włoskie imiona dla chłopców

O najpopularniejszych imionach, które w 2022 roku nadawano dzieciom we Włoszech, opowiedział nauczyciel włoskiego z Instagrama — Przemysław Cichowlas, który prowadzi profil zakrecony_wloski. Najpopularniejsze imiona dla chłopców wraz z polskimi odpowiednikami to:

  1. Leonardo (Leonard)
  2. Francesco (Franciszek)
  3. Tommaso (Tomasz)
  4. Edoardo (Edward)

Imię "Franciszek" i w Polsce jest bardzo popularne. Znajduje się na 5 miejscu i otrzymało je w 2023 roku 4965 chłopców. Edward i Tomasz także kiedyś były niezwykle powszechne. W zeszłym roku na świat przyszło jednak tylko 830 małych Tomków. Edward natomiast to imię-relikt z poprzedniej epoki. W tamtym roku nadano je 139 razy.

Imię Leonard pojawia się w różnych wersjach w wielu krajach. Jest zlepkiem dwóch słów, oznaczających 'lwią odwagę'. W Polsce lwie imiona pojawiają się w kilku wariantach. W zeszłym roku urodziło się 439 Leonardów, 49 Lwów i aż 4916 Leonów. Imię we włoskiej wersji "Leonardo" otrzymało 5 chłopców.

włoskie imiona
Fot. Freepik

Najpopularniejsze włoskie imiona dla dziewczynek

Również lista najbardziej popularnych imion dla dziewcząt brzmi co nieco swojsko. Cztery pierwsze miejsca prezentują się tak:

  1. Sofia (Zofia)
  2. Aurora (Aurora)
  3. Giulia (Julia)
  4. Ginevra (Ginewra)

Imię Zofia także jest na pierwszym miejscu list w Polsce. Otrzymało je aż 4968 małych dziewczynek. Może ze względu na ładne brzmienie, może ze względu na znaczenie (sophia oznacza 'mądrość') — widać, że podbija serca rodziców niezależnie od narodowości. Julia kiedyś była na szczycie popularności. Obecnie nadal jest w TOP 10 i zajmuje 6. miejsce.

Aurora i Ginewra to o wiele mniej popularne imiona. Są pochodzenia germańskiego i tak naprawdę nigdy nie zadomowiły się u nas na dobre. W tamtym roku na świat aż 121 małych Aurorek, ale ani jedna dziewczyna nie dostała imienia "Ginewra". Według portalu dane.gov.pl w całej Polsce są tylko 4, za to 40 Ginevr przez "v".

 

Czy można nadać dziecku włoskie imię

W zasadzie w Polsce nie ma prawa, które wskazywałoby, że dziecko nie może mieć włoskiego imienia. Ani imienia pochodzącego z dowolnego języka na świecie. Warunek jest tylko jeden — nie może brzmieć w sposób prześmiewczy lub obraźliwy. Jego znaczenie także nie może być nieprzyzwoite ani obraźliwe.

Musi być to też wyraz, który w danym kraju funkcjonuje jako imię. To nie jest tak, że możesz wziąć dowolny włoski przymiotnik lub czasownik, i tak nazwać dziecko. Imię nie musi też wskazywać na płeć malucha, ale ważne, by tradycyjnie imię to było związane z tą płcią.

Jednak Rada Języka Polskiego zaleca, by obce imiona były zapisywane w spolszczony sposób. Stąd Eryk, Andżelika i cały wysyp Brajanów. Jednak zalecenia Rady Języka Polskiego nie są wiążące i w świetle przepisów z 2015 roku imiona obce mogą być zapisywane zgodnie z zasadami języka, z którego pochodzą.

Zobacz także:

Żadna Zosia, żadna Janka. To imię dla dziewczynki podbije rankingi w nowym roku

To najczęściej wybierane drugie imię dla chłopca w Polsce. Obchodzi imieniny aż 66 razy w roku

Tak dziecka nie ochrzcisz. Kościelne prawo mówi jasno, jakich imion nie można nadawać

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?