Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Przerwa wielkanocna w szkołach. Tak dużo wolnego jeszcze nie było
Marta Uler
Marta Uler 06.03.2024 16:24

Przerwa wielkanocna w szkołach. Tak dużo wolnego jeszcze nie było

nastolatki
Fot. Pexels/RDNE Stock project

W niektórych województwach niedawno zakończyły się ferie zimowe, a uczniowie już mogą zacząć myśleć o kolejnej przewie od nauki. Wkrótce Wielkanoc, a to oznacza prawie tydzień wolnego. W dodatku to nie koniec dobrych wiadomości!

W tym roku będą dwie majówki, przerwy z powodu egzaminu ósmoklasistów oraz matur, a zakończenie roku odbędzie się wcześniej niż zwykle. Jeśli ktoś chce mieć dobre oceny na świadectwie, to musi się sprężyć, bo nie zostało już wiele czasu na naukę!

Przerwa wielkanocna 2024 – kiedy wypadają święta?

W drugim semestrze uczniowie będą mieli sporo okazji do odpoczynku. Warto zauważyć, że w niektórych województwach ferie zimowe zakończyły się 25 lutego i tam dzieciaki dopiero drugi tydzień chodzą do szkoły. A już mogą myśleć o kolejnej przerwie od nauki, ponieważ zbliżają się święta.

Wielkanoc 2024 wypada na przełomie marca i kwietnia. Niedzielę Wielkanocną będziemy obchodzić 31 marca, a Poniedziałek – 1 kwietnia. Śmigus Dyngus w połączeniu z Prima Aprilis to może być coś. Dzieciaki czeka z pewnością wiele frajdy.

Całe ferie świąteczne będą natomiast trwały o wiele dłużej niż same święta. Ostatni raz uczniowie pójdą do szkoły 28 marca, czyli w środę przed Wielkim Czwartkiem, a potem dopiero w kolejną środę, 3 kwietnia. O nauce będą mogli nie myśleć przez całe 6 dni – to jest naprawdę coś!

Będzie mało czasu na naukę

Kolejną przerwą od nauki będzie oczywiście majówka, a potem... kolejna majówka. Święto Pracy, czyli 1 maja, przypada w tym roku bardzo przyjemnie, bo w środę. Święto Konstytucji 3-go Maja zatem w piątek. Powinniśmy już pomyśleć o urlopie, bo biorąc jeden dzień wolnego, możemy sobie gdzieś wyjechać aż na 5 dni, więc bardzo się to opłaca.

Natomiast pod koniec maja czeka nas kolejna majówka! Tym razem Boże Ciało, które zwykle kojarzy się z czerwcem, będzie w czwartek 30 maja. To dlatego, że jest to święto katolickie, ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Więc znów łącznie będziemy mieć 4 dni wolnego. Dzieci nie pójdą do szkół także 31 maja.

Co dalej? Egzaminy ósmoklasisty w tym roku odbędą się 14-16 maja (wtorek-czwartek). W tych dniach szkoły podstawowe będą mieć wolne, oczywiście za wyjątkiem ósmoklasistów. A potem niemało dni bez nauki czeka z kolei licealistów i uczniów techników. Matury zaplanowane są od 7 do 25 maja. W wielu szkołach średnich uczniowie pozostałych klas nie mają lekcji, przynajmniej w dniach egzaminów pisemnych.

Kiedy zakończenie roku szkolnego 2024?

Niektórzy w maju będą się uczyć zaledwie 2 tygodnie. Dotyczy to np. uczniów młodszych klas liceów i techników – tam przerwa związana z majówką połączy się z okresem matur. Potem dzieciaki – na chwilę – wrócą do szkół i tak naprawdę właśnie wtedy będą musiały pędem poprawiać oceny, jeśli zależy im na dobrych świadectwach. A pod koniec maja kolejna majówka!

Tym razem nawet zakończenie roku będzie stosunkowo szybko, bo 21 czerwca. A więc wakacje zaczną się kilka dni wcześniej niż zwykle. Trzeba przyznać, że w tym roku uczniowie naprawdę nie mogą narzekać na brak czasu wolnego!

Fot. Pexels/Cottonbro Studio

Zobacz także:

W tym roku czeka nas podwójna majówka. Pora wypełnić wniosek urlopowy

Przykra niespodzianka dla maturzystów. CKE przesunęła termin egzaminu

Od marca wielkie testy w szkołach. Żaden uczeń się nie wywinie