Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Od marca wielkie testy w szkołach. Żaden uczeń się nie wywinie
Marta Uler
Marta Uler 04.03.2024 13:22

Od marca wielkie testy w szkołach. Żaden uczeń się nie wywinie

Testy sprawnościowe w szkołach
Fot. East News/Pawel Wodzynski

Już w tym miesiącu uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaczną być poddawani testom sprawnościowym. To nowość w polskich szkołach, której celem ma być lepszy wgląd w kondycję dzieci i młodzieży.

Czy uczniowie powinni się bać? Spokojnie. Z tych testów nie będzie stopni, mają one jedynie służyć "do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania ich zmian w kontekście całożyciowej aktywności fizycznej”, jak wynika z nowelizacji podstawy programowej, podpisanej jeszcze przez Przemysława Czarnka. 

To będzie intensywna wiosna

W najbliższej przyszłości uczniów czeka wiele zmian. Tym razem jednak nie chodzi o te planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, związane m.in. z odchudzeniem podstawy programowej czy skasowaniem prac domowych. Od tego miesiąca w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII i w szkołach ponadpodstawowych zaczną się testy sprawnościowe dzieci i młodzieży.

Wynika to z nowelizacji podstawy programowej, którą podpisał jeszcze były minister edukacji, Przemysław Czarnek. Zgodnie z nią, począwszy od tego roku szkolnego, uczniowie będą podchodzić do testów sprawnościowych, które mają pokazać, jak prezentuje się ich kondycja fizyczna. 

Testy te są obowiązkowe, a będą przeprowadzane przez nauczycieli WF jeden raz w ciągu każdego roku szkolnego (w każdej klasie co roku). Wyniki z tych testów, dzień, w którym zostały zrobione, dane ucznia, takie jak jego wiek i masa ciała, szkoła będzie wprowadzała do ewidencji "Sportowe Talenty".

4.jpg
Fot. Pixabay/evgeniya_kets_photo

Jakie umiejętności będą testowane?

Testy sprawnościowe uczniów będą wykonywane od marca do kwietnia. Jak czytamy na gov.pl obejmować mają:

  • bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych,
     
  • 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu,
     
  • podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,
     
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Czy testy sprawnościowe będą miały wpływ na ocenę z WF?

Uczniowie mogą się obawiać, że te testy zaważą na ich ocenie z wychowania fizycznego. Uspokajamy – nic takiego się nie stanie. Celem badań jest tylko pomiar różnych przejawów sprawności fizycznej. Ma to ułatwić dzieciom poznanie swoich możliwości i monitorowanie aktualnego stanu kondycji fizycznej. 

"Wdrażanie uczniów do samokontroli i samooceny rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej zwiększa szanse uczniów na powodzenie oraz samorealizację w dalszym życiu. Wyniki przeprowadzonych testów sprawnościowych nie mają wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne”, podaje gov.pl.

Na jakiej podstawie stawia się oceny z WF?

Zarówno omawiane testy nie mogą wpłynąć na ocenę z WF, jak i w ogóle kondycja fizyczna czy sprawność nie powinny grać tu żadnej roli. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, ale również z takich przedmiotów jak technika, plastyka, czy muzyka należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków.

A więc to, co może oceniać nauczyciel to: zaangażowanie ucznia, systematyczność udziału w lekcjach, wykonywanie prac na temat, staranność wykonania oraz przygotowanie. W przypadku wychowania fizycznego pod uwagę może być brana również aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej (np. udział w turniejach szkolnych, itp.).

Zobacz także:

Błyskawiczny demontaż szkoły. Te zmiany zabiją polską edukację

Politycy chcą ważyć uczniów. Kolejne zmiany w roku szkolnym 2023/24 budzą wątpliwości

Nauczyciele wf zaskoczeni słabą kondycją uczniów. To skutek zdalnego nauczania