portalparentingowy.pl Życie rodzinne Przestań go przeganiać! Już przedszkolak powinien pomagać w domu
Fot. Freepik

Przestań go przeganiać! Już przedszkolak powinien pomagać w domu

15 lutego 2024

Spójrzmy prawdziwe w oczy: nie lubimy obowiązków domowych. Odkurzanie, sprzątanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg, ogarnianie zmywarki... no nie są to nasze ulubione czynności. Dlatego szukamy sposobów, by jak najszybciej sobie z nimi poradzić.

Zaoszczędzony czas chcemy przeznaczyć na zabawę z dziećmi i robienie bardziej wartościowych rzeczy. Okazuje się jednak, że właśnie wspólne wykonywanie obowiązków domowych z maluchami jest niezwykle cenne. Nawet jeśli trwa trzy razy dłużej niż zazwyczaj.

Angażowanie dzieci do wykonywania obowiązków domowych

Maluchy uwielbiają robić to, co dorośli. Naśladują rodziców i aż się garną do wykonywania obowiązków domowych. Dla nich odkurzanie czy wyciąganie naczyń ze zmywarki to po prostu przygoda. A mycie podłogi to przygoda razy dwa, jak każda zabawa, w której jest woda.

Rodzice niechętnie pozwalają im na prowadzenie rury odkurzacza, dają do rączki ściereczkę albo plastikowe miseczki ze zmywarki. Pomoc dzieci w obowiązkach domowych wydłuża je w nieskończoność. Wymaga też poprawek. Aż ręce świerzbią, by zabrać szczotkę z małej rączki i odesłać dziecko do zabawek.

Angażowanie dzieci w wykonywanie obowiązków domowych ma jednak większe znaczenie , niż myślisz. To wspieranie rozwoju malucha, przygotowanie do dalszych obowiązków, a przede wszystkim wspólny czas.

Kasia (44).jpg
Fot. Freepik/prostooleh

Pozwalanie na samodzielność a rozwój

Wydaje nam się, że dopóki dzieci są małe, mają czas na naukę domowych obowiązków . Na dodatek nie mamy do tego cierpliwości. Chcemy szybko uporać się z pracami domowymi, by potem móc zaangażować się w rozwojowe zabawy z dzieckiem.

Okazuje się jednak, że wspólne wykonywanie codziennych czynności to właśnie świetna okazja do wspierania rozwoju dziecka . Podczas wyciągania naczyń ze zmywarki, wycierania podłogi i sprzątania, pracuje całe ciało. Rozwija się także motoryka mała, maluch ćwiczy paluszki, chwytanie i podawanie.

Do tego wspólne sprzątanie to jeden ze sposobów na to, by wzbudzić w dziecku poczucie odpowiedzialności za dom i rodzinę. Wykorzystanie początkowego entuzjazmu może być pomocne także w przyszłości . Starszaki niechętnie zajmują się obowiązkami domowymi, dobrze jest więc wdrażać je od samego początku.

Wartościowy czas z dziećmi

Czasami rodzicom wydaje się, że dzieląc obowiązki domowe z dziećmi, tracą bardzo dużo czasu. Przez to, że wypakowanie zmywarki zajmuje pół godziny zamiast 15 minut, a mycie podłogi trwa i trwa, mamy poczucie marnotrawienia cennych chwil, które możemy spędzić z dzieckiem.

Ale czy właśnie nie spędzamy ich razem? Wspólne wykonywanie obowiązków domowych to także wartościowy wspólny czas . Pewne rzeczy i tak muszą być zrobione. W czasie, kiedy ty sprzątasz, dziecko zajmowałoby się sobą. A tak ma okazję pobyć z rodzicem i poobserwować, jak trudne jest utrzymanie porządku w domu.

Pomoc dziecka w kuchni czy przy sprzątaniu to także niezły bodziec do rozwoju dla rodziców. To na pewno ćwiczenie cierpliwości, ale przede wszystkim moment, w którym trzeba zapomnieć o potrzebie kontroli. To nie jest łatwe, ale ta umiejętność przydaje się w rodzicielstwie. Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej.

Zobacz także:

Umęczone i z wiecznymi pretensjami. Tak robimy z matek potwory

Planujesz wakacje? Uwaga, będą zmiany w opłatach za loty z dzieckiem

One nigdy nie namawiają na kolejny kęs. Weź przykład z tych mam

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
"Byle do pierwszego". Bez 15 tys. na rękę dziś nie da się żyć
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy