Politycy chcą ważyć uczniów. Kolejne zmiany w roku szkolnym 2023/24 budzą wątpliwości
Początek roku szkolnego coraz bliżej, a MEiN odsłania kolejne karty. Duże zmiany czekają uczniów na lekcjach WF-u. Program "Sportowe Talenty" nie tylko wesprze dzieci, które mają potencjał do sportów wyczynowych. Zmusi też nauczycieli do ważenia i mierzenia uczniów.
Dane drażliwe, bo o takich mówimy, będą przechowywane w bazie. Kto będzie miał do niej dostęp? To właśnie budzi największe kontrowersje, o czym alarmują m.in. Ogólnopolska Sieć Organizacji "Wolna Szkoła" i Organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Zmiany na lekcjach WF w roku szkolnym 2023/24
Ministerstwo Sportu i Turystyki i Ministerstwo Zdrowia ujawniły szczegóły dotyczące programu “Sportowe Talenty”, który ma być prowadzony w polskich szkołach. Program zakłada, że nauczyciele dwa razy w roku będą zobowiązani do przeprowadzania testów sprawnościowych dzieci.
Testy obejmą wszystkie dzieci z klas IV - VIII w szkołach podstawowych i młodzież ze szkół średnich. Dodatkowo nauczyciel będzie musiał zważyć i zmierzyć uczniów. Te dane wraz z nazwiskiem, PESEL-em, płcią, a także nazwą i adresem szkoły trafią do ogólnopolskiego rejestru.
Kto będzie miał dostęp do danych uczniów
Jak czytamy na gov.pl system ma udostępnić klubom sportowym wgląd w zanonimizowane dane klubom sportowym. Na tej podstawie będą miały one możliwość odnaleźć uczniów o najlepszym potencjale i predyspozycjach sportowych. Program ma być "zalążkiem i podstawą" do stworzenia powszechnej bazy danych.
Do bazy będą miały dostęp szkoły, kluby sportowe, związki sportowe i polski związek sportowy. To jest całkiem długa lista. "System będzie umożliwiał klubom i trenerom wybieranie sobie sportowych "Podręcznych" i zgłaszanie zainteresowania uczniem czy uczennicą do szkół, szkoła zaś będzie przekazywała takie zgłoszenie rodzicom" - wyjaśnia Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Nowe przedmioty w roku szkolnym 2023/24
Na uczniów we wrześniu czeka w szkole więcej niespodzianek. Pojawi się nowy przedmiot biznes i zarządzanie. Zmieni się tez postawa programowa na lekcjach języka polskiego. Uczniowie będą mogli uczyć się łaciny, jako drugiego języka obcego.
Kolejną nowością są laptopy dla czwartoklasistów i bony na komputery dla nauczycieli. Pedagodzy nie będą także mieć limitów nadgodzin, które obowiązywały dotąd. Polska szkoła ma iść do przodu, dawać możliwości rozwoju, jakich dotąd w niej nie było. Jak będzie - czas pokaże.
Zobacz także:
Wiele świąt wypada w sobotę. Kalendarz na rok szkolny 2023/24 nie ucieszy uczniów
Sprawdziliśmy, czy 300 zł wystarczy na wyprawkę szkolną w Lidlu, Biedronce, Auchan [LISTA]
Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu