Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Sprawdź, czy nie śpisz w pozycji nieboszczyka. To ściągnie na ciebie choroby i nieszczęście
Beata Łajca
Beata Łajca 08.05.2024 15:29

Sprawdź, czy nie śpisz w pozycji nieboszczyka. To ściągnie na ciebie choroby i nieszczęście

kobieta w łóżku
fot. Freepik

Zdrowy sen to podstawa. Aby się dobrze wyspać, trzeba ograniczyć czas przed ekranem, zrezygnować z obfitych kolacji i zadbać o prawidłową temperaturę w sypialni. Ale ogromne znaczenie ma też pozycja, w której śpimy. I nie chodzi tutaj tylko o to, czy kładziemy się na plecach, czy na brzuchu. Istotne jest także ustawienie naszego łóżka.

Pozycja "nieboszczyka" albo "trumny" – już sama nazwa źle nam się kojarzy. W ten sposób nazywane jest konkretne ustawienie łóżka w sypialni, które jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia i szczęścia. Sprawdź, czy powodem twoich problemów nie jest źle umeblowana sypialnia.

Ustawienie łóżka a dobry sen

To może brzmieć niedorzecznie. Bo jakim cudem sposób ustawienia łóżka w sypialni ma wpływać na nasze zdrowie, albo szczęście? O tym, jak silny wpływ na nasze samopoczucie ma ustawienie poszczególnych elementów w mieszkaniu, mówi stara chińska sztuka Feng Shui.

Według jej zasad miejsce, w którym stoi łóżko, ma kluczowe znaczenie dla naszego snu. Na źle ustawionym łóżku śpimy gorzej i cierpi na tym nasze zdrowie. Według Feng Shui odpowiednie rozplanowanie przestrzeni wpływa także na nasze szczęście. W jaki sposób nie wolno ustawiać łóżka w sypialni?

łóżko

Pozycja nieboszczyka

Ustawianie łóżka naprzeciwko drzwi do sypialni, wezgłowiem w stronę przeciwległej ściany, to jeden z najpopularniejszych sposobów meblowania sypialni. Okazuje się niestety, że jest wyjątkowo niekorzystny dla naszego zdrowia.

Gdy śpimy stopami w stronę drzwi, według Feng Shui, przyjmujemy pozycję "nieboszczyka" albo "trumny". Brzmi złowrogo nie bez powodu. Nazwa ma związek z tradycyjnym pożegnaniem zmarłego, ale w zasadach Feng Shui chodzi o przepływ energii Qi, dla którego istotne są drzwi i okna w mieszkaniu.

Nigdy stopami do drzwi

W starożytnej chińskiej filozofii przestrzeni niezwykle ważne miejsce zajmują drzwi i okna. To one mają być drogą przepływu życiodajnej energii Qi. Spanie wprost na tej drodze, czyli naprzeciwko drzwi, stopami w ich kierunku, jest wyjątkowo niezdrowe.

Energia przepływa wówczas zbyt szybko. Mówiąc prościej: tą drogą ucieka z naszego ciała. Z podobnego powodu łóżka nie powinno się ustawiać pomiędzy dwoma oknami. Przynajmniej w to wierzą Chińczycy, a ich wiara jest poparta wiekowymi obserwacjami. Co na to zachodnia nauka?

Coś w tym jest

Chińczycy prowadzili obserwacje związane z Feng Shui od tysięcy lat i wiele osób uważa, że tę filozofię powinniśmy traktować jak prawdzią naukę. Energii Qi nie da się zmierzyć, ale przecież przed Faraday’em nie dało się też zmierzyć elektryczności, o której przecież wiemy, że istnieje.

Przesądy o tym, że nie wolno spać stopami w stronę drzwi, są obecne w wielu kulturach i zawsze mają związek ze zmarłymi. Niektórzy mówią wprost, że nie czują się komfortowo śpiąc w ten sposób. Czy to kwestia energii Qi, czy zwykłych przeciągów – trudno powiedzieć. Ale może warto spróbować przestawić swoje łóżko na kilka nocy i sprawdzić, co z tego wyniknie.

Zobacz także:

Co to znaczy, gdy śni ci się zmarły bliski? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy

Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina