Ta roślina jest toksyczna dla dzieci. Przed Gwiazdką ląduje w każdym domu
Przed Bożym Narodzeniem przystrajamy nasze domy, by nadać im świąteczny klimat. Jedną z takich ozdób, która nieodłącznie kojarzy się z tymi świętami, jest pięknie prezentująca się roślina zwana gwiazdą betlejemską. Jej czerwone liście układające się w kwiat wyglądają zachwycająco.
Dlaczego właśnie gwiazda betlejemska jest symbolem świąt? Jaka jest jej symbolika? Warto wiedzieć te wszystkie rzeczy, jak również to, że roślina ta może być niebezpieczna dla zwierząt domowych i małych dzieci.
Meksykańskie korzenie
Wilczomlecz, Euphorbia pulcherrima, poinsecja, czy poinsettia to inne nazwy niezwykle popularnej o tej porze roku gwiazdy betlejemskiej. To królowa bożonarodzeniowych dekoracji, bez dwóch zdań. Intensywnie czerwone liście, które są jednocześnie kwiatem tej rośliny, przykuwają wzrok i zachwycają.
Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku, gdzie w naturalnych warunkach rośnie jako krzew osiągający nawet 3-4 metry wysokości. Do Europy została sprowadzona w XVI wieku przez hiszpańskich podróżników. Jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa "poinsettia," upamiętniając wicekróla Meksyku, Joela Robertsa Poinsett'a, który przyczynił się do rozpowszechnienia tej rośliny poza granicami swojego kraju.
Tradycje związane z gwiazdą betlejemską
Symbolika gwiazdy Betlejemskiej jest głęboko zakorzeniona w tradycji świąt Bożego Narodzenia. Ma przypominać ona o gwieździe, która pojawiła się na niebie podczas narodzin Jezusa Chrystusa. Uważa się, że czerwone liście rośliny symbolizują jego krew, zaś biały kolor oznacza czystość i niewinność.
Gwiazda betlejemska często ozdabia stoły, okna i inne miejsca podczas Bożego Narodzenia, przynosząc atmosferę radości i ciepła. W wielu domach kupowana jest właśnie w grudniu, ale z powodzeniem można ją uprawiać potem cały rok. Choć, by wciąż była piękna i bujna, nie powinniśmy ustawiać jej bezpośrednio na parapecie, a raz na 2-3 tygodnie warto zasilić ją nawozem do roślin kwitnących.
Czy gwiazda betlejemska jest trująca?
Istnieją takie kwiaty, nawet spośród tych, które ustawiamy w mieszkaniach, które są toksyczne. Przykładowo – bujna monstera lub pięknie kwitnąca hoja. Jak się okazuje, należy do nich również gwiazda betlejemska. Jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta należy ustawić je poza ich zasięgiem. Zjedzenie fragmentu takiej rośliny może mieć fatalne skutki.
Gwiazda betlejemska na szczęście nie jest trująca, ale jest to gatunek drażniący. Nadano jej kategorię toksyczności – 3, co oznacza, że:
- jej spożycie może wywołać biegunkę i wymioty,
- kontakt ze skórą może spowodować wysypkę,
- sok, który wydziela roślina, może podrażnić oczy i czasowo osłabić wzrok.
Ratownicy ostrzegają przed gwiazdą betlejemską
Ratownicy medyczni na profilu @CPSkids, biorąc pod uwagę dane z agencji "National Capital Poison Center" badającej trujące substancje i rośliny, informują, że nie trzeba wcale usuwać z domu gwiazdy betlejemskiej w trosce o zdrowie członków rodziny, ale:
„powinno się zapobiegać jej połknięciu przez dziecko lub zwierzę domowe, przechowując ją poza ich zasięgiem. Może stwarzać ryzyko zadławienia. Poza tym zawsze dobrze jest uniknąć mdłości, wymiotów, biegunki lub wysypki skórnej”.
Zobacz także:
Szpitale już czekają. Za chwilę zacznie się narodowe trucie dzieci
Tej ryby dzieci nie powinny jeść w święta. A już na pewno nie smażonej
Czego dzieci nie mogą jeść w święta? Uwaga na tradycyjne dania