Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Takiego dziecka dyrektor nie powinien wypuścić ze szkoły. Przepisy mówią jasno
Marta Uler
Marta Uler 06.09.2023 09:04

Takiego dziecka dyrektor nie powinien wypuścić ze szkoły. Przepisy mówią jasno

Oświadczenie o samodzielnym opuszczaniu szkoły
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać szkoły, jeśli wcześniej opiekunowie nie dostarczą do placówki odpowiedniego upoważnienia. Dzieje się tak dlatego, że szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów.

Właśnie teraz, w najbliższych dniach, wychowawcy będą nas prosić o dostarczenie pozwoleń na wyjście dziecka ze szkoły. Choć może to się wydawać irytującym przejawem biurokracji, w istocie jest bardzo ważne.

Szkoła odpowiada za bezpieczeństwo uczniów

Pozwolenie powinno być pisemne i podpisane przez prawnego opiekuna dziecka. To bardzo ważny dokument. Dzięki niemu możemy być pewni, że nasze dziecko ma zapewnioną właściwą opieką w konkretnych godzinach. Gdyby coś się mu się w czasie, w którym powinno być w szkole, odpowiada za to dyrektor placówki. 

W przypadku dzieci do 7. roku życia, które według prawa nie mogą w ogóle same poruszać się po ulicach, tylko pod opieką osoby, która ukończyła minimum 10 lat, dodatkowo wymagane jest upoważnienie rodziców, opiekunów lub innych osób do odbierania dziecka ze szkoły. Jeśli jest to przykładowo babcia, w takim upoważnieniu powinny znaleźć się jej dane, w tym numer dowodu osobistego.

pexels-oleksandr-p-12960435.jpg

Dziecko nie wyjdzie wcześniej, niż jest uprawnione

Dopiero gdy dziecko skończy 7 lat, może samo wyjść poza teren szkoły. Jeśli chcemy, by wracało do domu bez opieki, musimy wyraźnie napisać, kiedy ma się to odbywać – czy zaraz po lekcjach, czy może po kilku godzinach spędzonych w świetlicy szkolnej. Jeśli pozwolimy maluchowi wychodzić ze szkoły np. dopiero o godz. 15.00, możemy być pewni, że wcześniej nikt go nie wypuści. 

Porządku w tej kwestii pilnują przeważnie woźni, strażnicy, portierzy lub inne wyznaczone osoby. Ponadto, jeśli chcemy, by danego dnia dziecko wyszło wcześniej lub później niż zwykle, musimy dostarczyć do szkoły dodatkowy „papierek” lub wpisać taką informację do dziennika elektronicznego.

Co powinno zawierać pozwolenie na opuszczanie budynku szkoły?

Samo upoważnienie dziecka do opuszczania terenu szkoły nie jest niczym trudnym do napisania. Zwykle odpowiednie formularze wychowawcy rozdają rodzicom na początku roku szkolnego, np. podczas pierwszego zebrania, lub można je pobrać ze strony internetowej szkoły. 

Formularz nie jest długi, zawiera po prostu zdanie: „Oświadczam, że wyrażam zgodę na samodzielne opuszczenie szkoły przez mojego syna/córkę...” i tu należy podać imię, nazwisko i godziny, w jakich dziecko może wyjść do domu. Na koniec, pod zdaniem „Przyjmuję na siebie całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka w czasie jego samodzielnego powrotu ze szkoły” należy się podpisać i to wszystko. 

Zobacz też: 

Uczniowie nie mogą wychodzić do Żabki. Inaczej czeka ich kara

Te przedmioty z czasów PRL powinny wrócić. Uczyły praktycznej wiedzy

300 zł wystarczyło na plecak i skarpety. Tegoroczną wyprawkę rodzice liczą w tysiącach