Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ten lek na katar może być niebezpieczny. Też dajesz go dziecku?
Marta Uler
Marta Uler 11.12.2023 09:24

Ten lek na katar może być niebezpieczny. Też dajesz go dziecku?

Pseudoefedryna niebezpieczna
Fot. Shutterstock

Wydano ostrzeżenie przed lekami na katar i zatoki zawierającymi jedną z najbardziej skutecznych substancji. Okazuje się, że może ona wywoływać poważne powikłania neurologiczne. Sprawdź swoją apteczkę, bo ta substancja występuje także w lekach dla dzieci.

Zapchany nos i utrudnione oddychanie to bardzo nieprzyjemny objaw. Gdy dzieci są chore, po prostu się męczą, dlatego czasem lekarze przepisują kontrowersyjne środki, by tylko ulżyć swoim pacjentom.

Popularny lek znalazł się na cenzurowanym

Katar potrafi dać się we znaki. Zapchany nos utrudnia oddychanie tak bardzo, że czasem nie można nawet przez to usnąć. Dzieci męczą się jeszcze bardziej niż dorośli, bo zupełnie nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje. Ale są takie leki, które sprawiają, że nos momentalnie się odtyka. 

Takimi substancjami są ksylometazolina i oksymetazolina. To składniki najbardziej popularnych kropli i sprayów do nosa. Działają rewelacyjnie, ale jest z nimi jeden problem: nie można ich stosować dłużej niż 3-5 dni. 

Co robić, gdy zapchany nos dziecka dłużej nie chce się odetkać? Niektórzy pediatrzy i laryngolodzy wytaczają ostateczne działo – pseudoefedrynę. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała właśnie ostrzeżenie odnośnie tej substancji. 

Leki na katar i kaszel pod lupą

Jak się okazuje, pseudoefedryna może powodować bardzo ciężkie powikłania. Do takich wniosków doszedł komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków. Specjaliści wskazali tu m.in. zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). Są to schorzenia, które są skutkiem zmniejszonego dopływu krwi do mózgu. 

Objawy PRES i RCVS, na które należy zwrócić uwagę to m.in.:

  • silny ból głowy, który pojawia się nagle,
     
  • zaburzenia widzenia,
     
  • mdłości,
     
  • splątanie,
     
  • drgawki.

Pseudoefedryna działa w ten sposób, że wywołuje skurcz naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejsza objętość krwi, a także zmniejsza objętość błony śluzowej nosa. Dzięki temu, w krótkim czasie od zażycia leku z tą substancją czujemy, że wreszcie możemy swobodnie oddychać. Ta ulga może być jednak, jak się okazuje, zdradliwa.

Pseudoefedryna zamiast antybiotyku?

Bywa, że lekarze zalecają leki z pseudoefedryną dzieciom, u których od dłuższego czasu w drogach oddechowych zalega wydzielina. Po prostu, mówiąc kolokwialnie, katar zaczyna wchodzić w uszy i lada chwila może spowodować zapalenie ucha. A wtedy nie ma już innego wyjścia, jak podanie antybiotyku. Jednak pseudoefedryna często ratuje ten stan. Obkurczając górne drogi oddechowe, sprawia, że wydzielina w końcu może się wydostać i odpływa z uszu. 

W obliczu najnowszych danych prawdopodobnie lekarze przestaną zapisywać leki z pseudoefedryną. Dodajmy jednak, że wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Są to popularne leki na katar, zatoki i alergię, często są przeznaczone do stosowania u 12-latków, a nawet u 7-latków. 

Zobacz także:

Tak nauczysz dziecko dmuchać nos. Genialna metoda zachwyciła rodziców

Katar, gorączka i kaszel miną, jak ręką odjął. Dziwi mnie, że nie wszyscy znają tę herbatkę

Katar zniknie w jeden dzień. Mama pięcioraczków zdradza swój sposób na infekcje