Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla chłopca było hitem w PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 17.06.2024 15:17

To imię dla chłopca było hitem w PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

chłopiec PRL
Fot. Shutterstock/Klochkov SCS

Zaledwie 28 chłopców, spośród blisko 260 tys. dzieci urodzonych w 2023 roku w Polsce otrzymało imię, które w PRL rozbrzmiewało na każdym podwórku. Dziś ich brakuje, a szkoda, bo chłopcy o tym imieniu mają arystokratyczne wręcz maniery i godne pozazdroszczenia zasady moralne.

Ich godność osobista jest najwyższą wartością, ciągle starają się przekazywać jak najwięcej swoich dobrych cech środowisku. Przez to często łagodzą obyczaje w grupie. Bronisław, bo o nim mowa, nie bez powodu oznacza "broniącego sławy".

Bronisław nieco zapomniany

Bronisław brzmi... godnie. I taki właśnie jest mężczyzna, który to imię nosi. Dawniej mieszkało kilku Bronków na każdym podwórku, w latach 40. czy 50. nie brakowało ich w szkołach, zakładach pracy... To imię ma słowiańskie korzenie i właśnie w naszym rejonie świata zdobyło największą popularność. Jeszcze w 2018 roku było blisko 30 tys. Bronisławów w Polsce. Z roku na rok ich ubywa.

Imię Bronisław oznacza "broniącego sławy/honoru". Nadawano je także w Chorwacji, gdzie przybrało formę Branislav. Mężczyzn noszących to imię cechuje niezwykła determinacja w dokańczaniu tego, co zaczęli, ale z poszanowaniem innych i nie za cenę własnego honoru.

Marta L. (6).png
Fot. Unsplash/National Library of Medicine

Co oznacza imię Bronisław

Mężczyzna o tym imieniu pod wszystko ceni szczerość, pozostaje wierny wyznawanym wartościom. Czasem uchodzi za człowieka prostego, ale w jego przypadku to zaleta wynikająca z czystości intencji. Mówi, co myśli, ale tak, żeby nikogo niepotrzebnie nie zranić. Bronisław oznacza też pracowitość. Dla niego nie ma zadań zbyt ciężkich, co najwyżej potrzebuje trochę czasu, żeby znaleźć swój sposób na ich wykonanie. 

Jest bardzo ciekawy świata i kocha podróże. Potrafi brylować w towarzystwie. Z wad miewa słabość do pięknych kobiet i dobrych alkoholi. Jednak tylko do momentu aż osiądzie. Jako mąż i ojciec jest niezwykle oddany rodzinie. Dzieciom chętnie wpaja własny kodeks moralny. Zdarza mu się zapominać, ze one są oddzielnymi bytami. Gdy mu się sprzeciwiają, dochodzi do zgrzytów. 

Bronisław - imieniny i zdrobnienia

Bronuś, Bronek, Bunio, Brunek, Bonio, Bronciu, Bronko, Broneczek - to tylko niektóre ze zdrobnień, które możecie spotkać. Niektórzy mówią na Bronisławów - Sławko, Sławciu, lub Sławek.

Najpopularniejsze imieniny Bronisława przypadają na 1 września, świętować jednak można także: 30 stycznia, 18 sierpnia, 3 września i 6 października. Co ciekawe żeńskiej wersji tego imienia, czyli Bronisławy nie spotkacie wśród urodzonych w Polsce w 2023 roku dziewczynek, w 2022 roku wybrano je zaledwie 4 razy. Ta, to dopiero będzie rodzynką w przedszkolu.

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci