Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 16.06.2024 10:27

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

imię dla dziewczynki
Fot. Shutterstock/Antares_NS

W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie trzy dziewczynki otrzymało to imię. Na przełomie lat 60. i 70. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby dziewczynki, o tym imieniu. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.

Jeśli spodziewacie się dziecka i wiecie, że będzie to dziewczynka, pomyślcie, czy nie warto nazwać jej oryginalnym imieniem, które w Polsce nosi niewiele kobiet. 
 

Bogusława nieco zapomniana

W każdej rodzinie była kiedyś ciocia Bogusia. Bogusławy stały za ladami w sklepach i siedziały w okienkach w urzędach. Były wybierane na matki chrzestne i brały śluby ze Zdzisławami i Andrzejami. Gdzie się podziały teraz? Z roku na rok Bogusław w Polsce ubywa, a szkoda, bo to imię ma piękne znaczenie. Triumfy świeci Zosia, ale Bogusława popadła w zapomnienie. A szkoda, bo to imię o niezwykłym znaczeniu.

Imię Bogusława pochodzi z XIII wieku i było męskim odpowiednikiem imienia Bogusław. Podobnie brzmi imię Bogumiła, która niestety, w ciągu ostatnich lat, również traci na popularności. 

dzieci retro

Co oznacza imię Bogusława?

Bogusława to imię staropolskie, nietrudno rozszyfrować jego znaczenie. Nosi je osoba, która "sławi Boga", godzi się ze swoim losem i poddaje się przeznaczeniu.

Bogusława to kobieta pełna werwy. Jest odważna i niezależna, czerpie z życia pełnymi garściami. Bogusie mają wyborne poczucie humoru i wprowadzają uśmiech, gdziekolwiek się pojawią. Radosna usposobienie sprawia, że ludzie lgną do nich i Bogusławy zawsze mają duże grono przyjaciół i znajomych.

Mała Bogusia jest dziewczynką, którą można nazwać "żywym srebrem". Dziecko jest ozdobą domu i zawsze potrafi zabawić domowników. Wie, jak zrobić z siebie gwiazdę. Kilkuletnia Bogusława to zdecydowanie dziewczynka odważna i lekka łobuziara. Nie będzie dla niej zbyt wysokiej gałęzi albo zbyt wąskiej dziupli, w którą się nie wciśnie. Bogusie bywają jednak buntownicze i potrafią głośno i dobitne wyrażać swój sprzeciw.

Bogusława będzie wspaniałą panią domu, ponieważ ona po prostu uwielbia dbać o innych i sprawiać im radość. Mama Bogusia pełna będzie matczynej miłości, a w jej kieszeni nigdy nie zabraknie cukierków na otarcie łez i ciepła. Święta, które wyprawia Boguśka dla swoich najbliższych, tchną cudowną atmosferą bliskości i miłości. No i jak ona gotuje! W kuchni oddaje całą siebie, swoją finezję i ciekawość świata przelewa w gastronomiczne cudeńka. 

Bogusława - zdrobnienia i imieniny

Zdrobienia od imienia Bogusława mogą być z jednej strony mocne i wyraziste jak: Boguchna, Boguszka. Z drugiej zabawnie słodkie: Boguś, Sława, Sławcia, Sławunia, Sławuśka, Sławka, Gunia lub Gusia.

Imieniny Bogusława obchodzi: 13 stycznia, 24 lutego, 20 marca, 22 marca, 18 kwietnia, 19 maja, 29 maja, 1 lipca, 18 sierpnia, 23 września, 18 grudnia.

Bogusława to numerologiczna 2. Liczba imienia to wibracja raczej przyziemna, trwała i ceniąca stałość u innych. Taka osoba będzie kierowała się logiką i spokojnie podejmowała decyzje. 

Zobacz też:

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

W czerwcu urodzisz... skąpca. Te dzieci mają węża w kieszeni

Nie Marysia i nie Krysia. Jeśli szukasz oryginalnego imienia dla córki, to jest idealne
 

Te słowa matki są jak klątwa na całe życie. Wiele z nas je zna
starsza kobieta
starsza kobieta
Mają dzisiaj po 30 lub 40 lat i jeśli nie są same, to ich związkom daleko do doskonałości. Gdy w końcu z kimś udało im się związać, kurczowo się go trzymały i codziennie drżały o to, czy mozolnie budowana przyszłość, nie rozpadnie się jak domek z kart. Te kobiety do dzisiaj słyszą słowa matek, które na każdym kroku je krytykowały, bo nigdy nie były wystarczająco mądre, ładne i dobrze ubrane. A ten jeden zwrot do dzisiaj jest dla nich jak klątwa."Żaden cię nie zechce!" Co sobie młoda dziewczyna, która słyszy od swojej matki, że nie jest wystarczająco dobra dla żadnego chłopaka? Myśli, dokładnie to, co słyszy i – co gorsza – z dnia na dzień coraz bardziej w to wierzy. Przekonanie o tym, że jest bezwartościowa, pozostaje w niej na całe życie, co sprawia, że ma ogromne problemy z zawiązaniem zdrowej relacji.
Czytaj dalej
Takie ciasto drożdżowe z rabarbarem jadłam u babci całe lato. Lepszego przepisu nie znajdziecie
ciasto drożdżowe z rabarbarem
ciasto drożdżowe z rabarbarem
Ciasto drożdżowe to najpiękniejsze wspomnienie wakacji u babci. Rabarbar zbieraliśmy sami, rwaliśmy sami i zanosiliśmy z kuzynami babci, by upiekła drożdżowe. Łodygi rabarbaru chrupaliśmy w drodze do domu. Po latach poprosiłam babcię o przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem, które tak smakowało mi w dzieciństwie.Zapisałam składniki i sposób przygotowania. Musiałam wyciągnąć od babci, co oznacza "ile zabierze", "aby pasowało do ręki". Z tego przepisu ciasto drożdżowe z rabarbarem wyjdzie i wam. Jest pyszne.
Czytaj dalej