Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko
Marta Uler
Marta Uler 13.06.2024 12:03

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko

chłopiec
Fot. Shutterstock/Filippo Carlot

W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tys. dzieci, a jedynie 149 chłopców otrzymało to imię. Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad imieniem dla swojego synka, pomyśl, czy właśnie to nie będzie idealne.

Kiedyś to imię dla chłopca było niezwykle popularne. Ale dziś, w przedszkolach i szkołach, rzadko słychać, by ktoś kogoś tak wołał. A to piękne imię, które oznacza mężczyznę odważnego, dzielnego, który wie, czego chce od życia. 

Andrzej nieco zapomniany

Chyba każdy z nas ma tatę, wujka lub dziadka Andrzeja. Kiedyś to męskie imię było bardzo popularne. Widać to w statystykach podawanych przez serwis dane.gov.pl. 30 stycznia 2023 r. w całej Polsce było 411 638 Andrzejów. To czwarty wynik wśród męskich imion, bo najwięcej jest Janów - 645 988.

Ale to głównie starsi panowie. Wśród dzieci tendencja jest zupełnie inna. W 2021 roku otrzymało tylko 186 chłopców, a w 2023 – 149. W szkołach i przedszkolach bardzo rzadko słychać, by ktoś kogoś tak wołał. Dziś najwięcej jest Nikodemów, Antków, Franków i Stasiów. Jeśli jesteś w ciąży i rozmyślasz nad imieniem dla swojego synka, rozważ może imię Andrzej. Będzie na pewno oryginalne.

Fot. Pixabay/Greyerbaby

Co oznacza imię Andrzej?

Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa “andreios”, co oznacza ”męski”, “mężny”, ”dzielny”. Tak na imię miał jeden Izraelita, rybak z Galilei, który jako pierwszy posłuchał wezwania i poszedł za Jezusem, aby zostać apostołem. Głosił wiarę i za to został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X. To dlatego ten znak drogowy, który umieszcza się przed przejazdem kolejowym, nosi nazwę krzyża św. Andrzeja. 

Andrzej to mężczyzna nie tylko dzielny, ale i wyjątkowo wrażliwy. Odznacza się także bogatą wyobraźnią. Nie jest jednak bujającym w obłokach romantykiem, ponieważ wie, czego chce od życia i z konsekwencją realizując postawione przed sobą cele. Jest też uparty, jeśli coś postanowi, tak właśnie musi być. 

Nie boi się podejmować trudnych decyzji, czasem stawia wszystko na jedną kartę, ale to dlatego, że ufa swojej intuicji. Dzięki temu potrafi zmieniać swoje życie, jeśli jakaś sytuacja go męczy. To mężczyzna szczery i prostolinijny, czasami aż do bólu.

Andrzej – imieniny i zdrobnienia 

Andrzej obchodzi imieniny wiele razy w roku: 06.01, 04.02, 12.04, 13.05, 16.05, 12.07, 16.07, 17.07, 01.11, 10.11, 24.11, 30.11, 10.12.

Znani Andrzeje:

  • Andrzej Frycz Modrzewski – polski pisarz polityczny
  • Andrzej Czajkowski – polski kompozytor
  • Andrzej Bursa – polski poeta i prozaik
  • Andrzej Sapkowski – polski pisarz
  • Andrzej Grubba – polski tenisista sportowy
  • Andrzej Gołota – polski bokser
  • Andrzej Grabowski – polski aktor 

Zdrobnienia od imienia Andrzej to Andrzejek, Andrzejuś, ale i – Jędrek, Jędruś. Co ciekawe, istnieje także żeński odpowiednik imienia Andrzej – Andrzeja. 

Zobacz także:

To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia

Jak dać na imię dziecku z długim nazwiskiem? Mamy 20 propozycji

Żadna Zosia, żadna Janka. To imię dla dziewczynki podbije rankingi w nowym roku

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?