Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > W piwnicy dziadka znalazły skrzynię z pieniędzmi. Walczą z bankiem o odzyskanie majątku
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 30.06.2024 14:05

W piwnicy dziadka znalazły skrzynię z pieniędzmi. Walczą z bankiem o odzyskanie majątku

piwnica
Fot. Shutterstock/Patrick Hatt

Takiego prezentu od zmarłego dziadka się nie spodziewały. W czasie opróżniania piwnicy po krewnym dwie siostry znalazły skrzynię pełną pieniędzy. Jedna z nich omal nie zemdlała z zaskoczenia. W jeden dzień mogłyby się wzbogacić o kilkadziesiąt tysięcy euro. Włoski bank nie chce im wypłacić pieniędzy.

Dwie siostry z Genui we Włoszech czyściły mieszkanie i piwnicę po zmarłym dziadku, gdy natknęły się na tajemniczą skrzynię. W środku były góry pieniędzy! Niestety w starej włoskiej walucie. Ponieważ włoskie liry można było wymieniać na euro jeszcze do maja 2021 roku, siostry zamierzają walczyć o rodzinny majątek. 
 

Fortuna po dziadku

Stary makaron, meble, ubrania. Kobiety znalazły wszystko to, czego można się spodziewać po piwnicy zmarłego dziadka. Zaskoczyła ich jednak zawartość starej skrzyni. Znajdowały się w nich pliki z banknotami o nominałach 100 i 50 tysięcy lirów. W każdym zwitku było po 10 milionów lirów.

"W tych paczkach było mnóstwo banknotów o wartości 100 i 50  tysięcy lirów, wszystkie umieszczone w paczkach po 10 milionów. Było to 158 milionów starych lirów, podzielonych na 1436 banknotów po 100 tysięcy lirów i 88 banknotów po 50 tysięcy lirów" - wspominała jedna z sióstr we włoskiej gazecie. 

Przetwory.jpg

Wymiana starych pieniędzy

Siostry znalazły w piwnicy 158 milionów włoskich lirów. Dziś ta kwota miałaby wartość 81 tysięcy euro. Niestety, kobiety nie mogą już wymienić pieniędzy. Euro we Włoszech wprowadzono w 2002 roku, przez kolejnych 10 lat istniała jeszcze możliwość wymiany waluty. Teraz wszystko przepadło.

"Zwróciłyśmy się do banku centralnego Włoch [Banca d'Italia - przyp. red.], by dokonać wymiany pieniędzy, ale odpowiedziano nam, że ponieważ minęło już więcej niż 10 lat od wprowadzenia euro do obiegu, nie jest to możliwe" - powiedziała Adnkronos. 

Oszczędności po zmarłych

Kobiety nie zamierzają się jednak poddawać. Wierzą, że odzyskają zaoszczędzone przez dziadka pieniądze oraz pomogą wielu innym włoskim rodzinom, które nadal przetrzymują starą walutę. Zamierzają zwrócić się do prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i prezesa banku centralnego, Fabio Panetty.

"Chciałybyśmy poprosić ich oraz każdego, kto miałby szansę coś zrobić, by ruszyli swoje sumienia. Narody europejskie w dalszym ciągu mogą wymieniać stare monety. W naszym przypadku [Włoch - przyp. red.] jest wiele rodzin, dla których taka możliwość oznaczałaby rozwiązanie wielu problemów. Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne. Mamy nadzieję, że uda nam się coś zrobić" - powiedziały siostry w rozmowie z Adnkronos.

Myślicie, że uda im się odzyskać spadek? Co byście zrobili w takiej sytuacji?

Zobacz to:

Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy

Otrzymała w pamiątce po babci tajemniczy przedmiot. Wiesz, co to jest? Będziesz zaskoczony

Wszystko wiedzą najlepiej i ciągle krytykują. Toksyczni dziadkowie wypływają na całe życie
 

Wychowujesz jedynaka? Te 6 jego cech sprawi, że świetnie poradzi sobie w dorosłym życiu
jedynak
jedynak
Do jedynaków przylgnęło wiele krzywdzących stereotypów, których nie potwierdzają żadne badania. Psychologowie są pewni, że dziecko nie potrzebuje rodzeństwa, aby było szczęśliwe. Co więcej, egoistami, a nawet narcyzami w dorosłym życiu mogą stać się zarówno jedynacy, jak i dzieci z rodzin wielodzietnych. Dzieci dorastające w pojedynkę wyróżniają się wieloma przydatnymi w dorosłości cechami. Te 6 zalet daje jedynakom wielką przewagę nad ich rówieśnikami."Musi mieć rodzeństwo, żeby mieć się z kim bawić!", "szybko myślcie o drugim, bo wyrośnie na samoluba!" Te i wiele podobnych zdań rodzice jedynaków słyszą od swoich bliskich. Czy rzeczywiście tak źle jest być jedynym dzieckiem? Wnioski psychologów są zaskakujące. Jedynak nie tylko nie jest skazany na samotność i egoistyczne podejście do życia, ale ma szansę na ogromną przewagę nad dziećmi, które wychowywały się w większej rodzinie.
Czytaj dalej
Raz dodałam ten składnik do smażonego bobu i już nigdy nie robię inaczej. Moja rodzina się zajada
obieranie bobu
obieranie bobu
Latem oczywiście najbardziej czekam na truskawki, czereśnie i fasolkę szparagową. Ale bardzo wysoko na mojej liście ulubionych wakacyjnych produktów zawsze był bób. Uwielbiałam gotowany po prostu w osolonej wodzie albo smażony na patelni.Ale odkąd dodałam do niego boczek, ten produkt stał się moim najbardziej ulubionym obiadem! Cała moja rodzina się nim zajada, zwłaszcza jeśli podaję go w towarzystwie młodych ziemniaczków.
Czytaj dalej