Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > W ten sposób gotujesz ryż? Możesz zaszkodzić całej rodzinie
Marta Uler
Marta Uler 10.05.2024 14:22

W ten sposób gotujesz ryż? Możesz zaszkodzić całej rodzinie

ryż
Fot. Portal Parentingowy/Marta Lewandowska

Jak należy gotować ryż? Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu? Choć wydaje się, że to najprostszy sposób, jeśli chcemy uzyskać ryż w odpowiedniej konsystencji. Jak się jednak okazuje, trzeba uważać, zwłaszcza na ryż w torebkach.

Mają służyć naszej wygodzie, ale czy przypadkiem nam nie szkodzą? Gotowany przez długi czas plastik może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Specjaliści nie mają wątpliwości.

Wygodne woreczki ułatwiają gotowanie

Ryż w woreczkach jest jednym z podstawowych produktów, które trafiają do naszych wózków podczas zakupów. Naprawdę łatwo go przygotować, nie przykleja się do garnka, więc i zmywanie nie jest skomplikowane. 

Lubimy ryż. W maksymalnie pół godziny, dzięki niemu możemy mieć gotowy obiad – choćby risotto. W czasie gotowania ryżu, czyli ok. 15 minut, możemy też usmażyć najprostsze na świecie sznycle z kurczaka, podgrzać kukurydzę i – voila!

Ryż w woreczkach naprawdę ułatwia życie. Jest pakowany zwykle po 100-150 g, więc jeśli do jakiegoś dania trzeba odmierzyć konkretną jego ilość, mamy to z głowy. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, że te woreczki są przecież z plastiku.

Fot. Pixabay/joannawielgosz

Ryż w torebkach szkodzi zdrowiu

Mogłoby się wydawać, że skoro to produkt spożywczy, to nie może nam szkodzić. Ktoś w końcu to zatwierdził. Niestety, to nie takie proste. W plastikowych woreczkach ryżu (ale i wszelkich kasz), może być obecny toksyczny dla naszego zdrowia bisfenol A. 

Bisfenol A to związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się go do produkcji lakierów, farb, plastikowych opakowań na żywność, papieru do paragonów, plomb dentystycznych... To substancja rakotwórcza. Unia Europejska zakazała stosowania go w produktach przeznaczonych dla dzieci. 

Jest jeszcze inna ważna kwestia, jeśli chodzi o ryż w woreczkach: mikroplastik. Jak podaje naukowiec, Dawid Polak, na swoim profilu na Instagramie @biotech.geek, ryż w woreczkach jest bardzo szkodliwy:

"Gotując ryż w plastikowych torebkach, spożywacie nawet do 13 mg nanoplastiku. Wcale nie lepiej jest w przypadku herbaty w torebkach. Zalewając ją wrzątkiem, serwujemy sobie porządną dawkę mikro- i nanoplastiku”.

Jak należy gotować ryż?

Wiedząc o tym, że woreczki ryżu są tak szkodliwe, lepiej jednak z nich zrezygnować. Dobrym wyborem – a nawet bardziej ekonomicznym – jest kupowanie ryżu w 0,5-1 kg torebkach i gotowanie go tak, jak robiły to dawniej nasze babcie. Jeśli chcemy mieć ryż bardziej sypki lub bardziej kleisty, trzeba kierować się jego rodzajem – jaśminowy, basmati, czy ryż do sushi, różnią się pod tym względem.

A jeśli mamy "zwykły” ryż, by go dobrze ugotować, wystarczy odmierzoną jego porcję zalać dwukrotnie większą ilością wody i gotować na wolnym ogniu, aż cała woda zostanie zaabsorbowana przez ziarenka. Ważne, by przy tym go nie mieszać. I tyle.

Zobacz także:

Te paluszki rybne omijaj z daleka. “Norma przekroczona dwukrotnie”

To najgorszy rodzaj mięsa na kotlety w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem

Myjesz mięso drobiowe? Następnym razem zastanów się dwa razy