W ten weekend zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy wskazówki?
W najbliższą niedzielę, w środku nocy, nastąpi zmiana czasu na zimowy. Choć od lat mówi się o odejściu od tego zwyczaju, wciąż jakoś trwamy przy tradycji. Przyzwyczajenie nie poddaje się łatwo rewolucjom.
A w sobotę wieczorem znów będziemy się zastanawiać. W którą stronę te wskazówki? A spać będziemy dłużej, czy krócej? Co roku jest to samo! Dlatego wyjaśniamy już teraz, by dobrze przygotować się do weekendu.
Wskazówki na 2.00 czy na 3.00?
Przed laty ten problem był bardziej nurtujący, bo wskazówki trzeba było przesuwać ręcznie. W dobie, gdy wszyscy mają telefony komórkowe, laptopy i inne sprzęty z internetem, nie musimy się już o to martwić. Zegary przestawiają się same.
Wszystkie inne zegarki, które mamy w domu, te bardziej klasyczne, elektroniczne i ze wskazówkami, ustawimy rano w niedzielę według godziny, która wyświetli nam się w smartfonie. Nie musimy nad tym główkować. Jednak jeśli mamy coś ważnego do zrobienia w niedzielę, warto już wcześniej wiedzieć, co nas czeka.
Wskazówki w tył
Czas zimowy ma to do siebie, że śpimy dłużej, jak niedźwiedzie, które zasypiają w sen zimowy. To skojarzenie warto sobie zapamiętać na przyszłość, żeby już nigdy nie zastanawiać się nad tym, co z tymi wskazówkami mamy zrobić. A więc w klasycznych zegarach z tarczą i pokrętłem z tyłu o godzinie 3.00 w nocy, czyli w niedzielę nad ranem, robimy godzinę 2.00. I tyle.
A jeśli nie chcemy budzić się z tego powodu w środku nocy, rano, po przebudzeniu w niedzielę 29 października, przesuniemy wskazówki o godzinę wstecz. I już od tej pory będziemy żyć według nowego czasu. Początkowo możemy mieć pewne trudności z adaptacją.
Po co to wszystko?
Od lat trwają dyskusje na temat odejścia od zmian czasu. W 2019 roku Komisja Europejska ogłosiła, że zamierza zakończyć tę praktykę, pozostawiając państwom członkowskim UE wybór między letnim a zimowym czasem. Jednak ta decyzja wciąż nie została ostatecznie zatwierdzona.
Co ciekawe, wielu ludziom wydaje się, że czas letni jest bardziej przyjazny dla organizmu, ponieważ lepiej koresponduje z naturalnym cyklem dnia i nocy, chociaż tym naturalnym jest właśnie czas zimowy. A to właśnie teraz wrócimy do „prawdziwego” czasu.
Zobacz także:
Wkrótce zmiana czasu na zimowy. Te cztery objawy odczujemy wszyscy
Eliksir na wyciszenie dziecka. Pójdzie spać wcześnie i prześpi całą noc
Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć