Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Wazektomia jest bezpieczna. Wszystko, co musisz wiedzieć o męskiej antykoncepcji
Marta Lewandowska
Marta Lewandowska 30.05.2024 11:15

Wazektomia jest bezpieczna. Wszystko, co musisz wiedzieć o męskiej antykoncepcji

para w łóżku
Fot. Freepik/Racool_studio

Wazektomia to wybór. Świadomy, odpowiedzialny, bezpieczny i skuteczny. Dlaczego męska antykoncepcja wyrządza mniej szkody, jak przygotować się do zabiegu i ile to kosztuje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Może macie już jedno, dwoje dzieci i nie chcecie więcej, a może z różnych przyczyn nie chcecie być rodzicami. To się zdarza i nic nikomu do tego. Niezależnie od pobudek, odpowiedzialność za antykoncepcję w Polsce zwykle spada na kobietę. A tak być nie musi.

Dlaczego wazektomia jest dobrą metodą antykoncepcyjną?

Po pierwsze wazektomia jest odwracalna i bezpieczna dla mężczyzny. Po drugie, a to w związku dwojga ludzi ważne: nikt na tym nie cierpi. Nie można powiedzieć tego o innych popularnych metodach zapobiegania niechcianej ciąży. Te, których uczą na naukach przedmałżeńskich, to farsa, kalendarzyk, termometr czy stosunek przerywany nie są skutecznym sposobem na planowanie rodziny. 

Prezerwatywa daje około 85 proc. skuteczności, może pęknąć, choć częściej po prostu spada, albo w wyniku niewłaściwego przechowywania... parcieje. "Gumka" chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, ale nie chciałabyś oddać jej odpowiedzialności za swoją przyszłość. 

Tabletki, plastry, zastrzyki i wkładki antykoncepcyjne mają skuteczność od 99,7 do 99,9 proc. - brzmi dobrze, ale w prawdziwym życiu można trzeba pamiętać jeszcze o jednym - wpływają na gospodarkę hormonalną. W efekcie można tyć, mieć wahania nastroju, gubić włosy i zmagać się z problemami z cerą. Wbrew temu, co twierdzą producenci, wiele kobiet z założoną wkładką wciąż miesiączkuje, wiele z nich rezygnuje z nich przed upływem 5 lat, bo czują się fatalnie. Wazektomia pozwala nam tego uniknąć.

@volodymyr-maksymchuk (34).png
Fot. Freepik

Kiedy po wazektomii można współżyć?

Wazektomia, obecnie coraz popularniejsza jest "bez skalpela" to w zasadzie “zabieg lunchowy”. Po wizycie w klinice mężczyzna może od razu wsiąść za kierownicę i pojechać do domu, jednak z igraszkami warto się jeszcze wstrzymać. Zabieg przecięcia i podwiązania męskich nasieniowodów daje ponad 99,9 proc. pewności, że unikniecie niechcianej ciąży, jednak nie od razu.

Po zabiegu wciąż należy stosować inne metody antykoncepcji, aż do badania kontrolnego, które potwierdzi brak żywych plemników w nasieniu. Ile to trwa? Kliniki zwykle mówią o 8-12 tygodniach, warto jednak przyjąć, że potrzeba około 30 ejakulacji po zabiegu, aby pozbyć się plemników, które już wcześniej trafiły do "magazynów". Jednak tego "spuszczania nadprodukcji" nie mona zacząć od razu.

Po zabiegu wazektomii mężczyzna jest w pełni sprawny seksualnie, jednak powinien powstrzymać się od stosunków przez 7-10 dni, dotyczy to także intensywnych treningów sportowych i innego wysiłku. Można poprosić o zwolnienie, jeśli pracuje fizycznie. Rekonwalescencja obejmuje przede wszystkim higienę w strefie zabiegowej, nie ma konieczności noszenia opatrunku. 

Jak przygotować się do wazektomii

Robiąc research do tego tekstu, odkryłam, że panowie chcą wiedzieć, czy muszą mieć zgodę partnerki na zabieg. Nie musisz mieć zgody żony na wazektomię. Zabieg jest bezpieczny i odwracalny. W naszym kraju mężczyźni mają to szczęście, że mogą sam decydować o swoim ciele. Szukając kliniki, nie wybieraj najtańszej (zabieg nie jest refundowany, kosztuje między 1900 a 2800 zł). 

Czerwona lampka powinna ci się zapalić, jeśli w czasie rozmowy telefonicznej w klinice zapytają cię, czy możesz stawić się na zabieg zaraz. Przed wazektomią należy się przygotować. Standardem jest wykonanie wcześniej badań z krwi: morfologii i krzepliwości krwi, czasem lekarz może zlecić też inne badania. W niektórych klinikach zaleca się, aby na dwa tygodnie przed zabiegiem powstrzymać się od współżycia. 

Należy ogolić mosznę i okolice prącia i założyć w dniu zabiegu obcisłą bieliznę. Można przyjechać autem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które działa także po zabiegu, nie ma więc dyskomfortu przy prowadzeniu samochodu. Na wizytę przed zabiegiem możesz przyjechać z partnerką, lekarz odpowie na wasze pytania i rozwieje wątpliwości. Zabieg wazektomii trwa zwykle 15-30 minut.

Jakie są korzyści z wazektomii

Wazektomia jest jedyną skuteczną i bezpieczną metodą męskiej antykoncepcji. Ale to nie jedyna jej zaleta.

 • Twoja partnerka będzie mogła zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, która może zaburzać naturalną gospodarkę.
   
 • Będziecie mieli większą swobodę podejmowania spontanicznej aktywności seksualnej, co wpływa na jakość relacji.
   
 • Po wazektomii nie zmienia się erekcja, satysfakcja seksualna, ani ilość ejakulatu.
   
 • Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym - jeśli zmienisz zdanie w kwestii rodzicielstwa.
   
 • Wazektomia jest ekonomiczną metodą antykoncepcji. Jednorazowo trzeba zapłacić średnio 2200 zł, jednak biorąc pod uwagę, że opakowanie tabletek antykoncepcyjnych kosztuje około 50 zł, to ta inwestycja zwraca się po niespełna 4 latach

Pamiętaj jednak, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeśli więc zmieniasz partnerki - wciąż musisz używać prezerwatyw. 

Zobacz także:

Mikroplastik w jądrach psów i mężczyzn. Może wywoływać bezpłodność

Tak rozpoznasz fałszywy profil na Tinderze. 7 czerwonych flag, że on nie istnieje

Cała prawda o łechtaczce, czyli wyprawa na Mt. Clitoris. Wyjaśniamy 5 popularnych mitów