Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Niemieckie alimenty dla polskich matek. Nowe stawki i natychmiastowe wypłaty

Niemieckie alimenty dla polskich matek. Nowe stawki i natychmiastowe wypłaty

matka z dziećmi
Fot. Shutterstock/Alex Boc

Tak zwani alimenciarze to bardzo duży problem. Państwo teoretycznie pomaga kobietom, które nie otrzymują pieniędzy na dzieci od byłego partnera, jednak droga do uzyskania środków z funduszu alimentacyjnego jest długa.

Nie ulega wątpliwości, że ten system potrzebuje zmian! Rząd obiecuje je już od jakiegoś czasu. Pomóc mają rozwiązania wykorzystywane przez naszych zachodnich sąsiadów, między innymi w Niemczech i Czechach.

Alimenciarze mają ogromne długi alimentacyjne

W Polsce długi alimentacyjne wynoszą 14 mld zł! Tyle swoim dzieciom winni są rodzice, którzy nie sprawują nad nimi codziennej opieki. Niechlubnym rekordzistą jest 45-letni Wielkopolanin, który wisi swoim dzieciom około 870 tysięcy złotych!

Długi alimentacyjne ma 290 tys. rodziców, głównie ojców. A to oznacza, że prawie tyle samo dzieci nie ma zapewnionych dostatecznych środków do życia. Rodzice samodzielnie wychowujący dzieci mogą korzystać z pomocy Funduszu Alimentacyjnego, a w skrajnych sytuacjach wnieść o alimenty do dziadków dziecka.

Jednak z wielu przyczyn takie wsparcie jest bardzo trudne do uzyskania. Cała sprawa przeciąga się w nieskończoność. Dlatego rząd postanowił wyjść temu naprzeciw. Zmiany w wysokości Funduszu Alimentacyjnego mają wejść w życie już w październiku. Ale na tym się nie skończy.

mama z dzieckiem
Fot. Freepik/prostooleh

Tablice alimentacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało niedawno, że została powołana grupa robocza, która zajmuje się opracowaniem tablic alimentacyjnych. W komunikacie resortu można przeczytać, że “wprowadzane rozwiązanie pozwoli odpowiedzieć na postulaty środowiska rodziców i sędziów rodzinnych”.

Tablice alimentacyjne to rozwiązanie, które funkcjonuje we Francji, Austrii, Czechach i Niemczech. Tablice mają zawierać konkretne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę, wyznaczając wysokość alimentów i konkretne kwoty. Jednocześnie jednak sędziowie nadal będą mogli indywidualnie ustalać wysokość alimentów dla dzieci o szczególnych potrzebach.

Nowa zmiana: alimenty natychmiastowe

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają jeszcze inne prace. Powstaje nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw w zakresie alimentów. Nowy projekt zakłada wprowadzenie alimentów natychmiastowych.

To rozwiązanie ma skrócić czas oczekiwania na wypłacenie alimentów. Do tej pory trzeba było czekać na rozprawę sądową, zwykle więcej niż jedną i cały proces potrafił wydłużyć się na wiele miesięcy. Alimenty natychmiastowe można uzyskać w szybkim tempie, jednak mogą być niższe — oblicza się je na podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Projekt nie zakłada, że zdecydowanie się na alimenty natychmiastowe oznacza rezygnację z rozprawy w zwykłym trybie. Mogą więc być po prostu pomocą dla samotnych matek w tym pierwszym okresie, kiedy alimenty jeszcze nie zostały zasądzone.

Zobacz także:

Alimenty na byłego męża. To możliwe nawet wiele lat po rozwodzie

Śmieszne podwyżki zasiłków i pożyczki na edukacje. Tak rząd widzi pomoc bezrobotnym

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?