Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. "To bardzo dobry pomysł”
Marta Uler
Marta Uler 29.02.2024 11:08

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. "To bardzo dobry pomysł”

Wielki Piątek 2024 wolny od pracy
Fot. Pixabay/Darte

Wielki Piątek 2024 powinien być dniem wolnym od pracy. Skoro mamy wolne w Poniedziałek Wielkanocny, to czemu nie w Wielki Piątek? To również niezwykle ważny dzień tych świąt i powinien być należycie obchodzony – takie jest stanowisko Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

W wielu firmach już teraz jest tak, że pracodawcy dają w tym dniu wolne swoim pracownikom, bądź skracają godziny pracy. W końcu są święta i na ludzi czeka w domach wiele obowiązków. Wielki Piątek wolny od pracy praktycznie nic tu nie zmieni.

Wielki Piątek 2024 wolny od pracy? Nie powinniśmy wtedy pracować

Wielki Piątek 2024 to bardzo ważny dzień świąt Wielkanocy. Upamiętania mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Gdy zbliżają się święta, podnosi się także ten wątek: Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. Trwa to od 2018 r., kiedy to przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli projekt ustawy, zgodnie z którą i Wielki Piątek i Wigilia miałyby być dniami wolnymi od pracy. Nic z tego nie wyszło, mimo iż ten dzień jest wolny w 15 państwach Unii Europejskiej, m.in. w Austrii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Niemczech i Słowacji.

Przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Paweł Galec w rozmowie z Faktem mówi: "W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł. W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy”.

Wielki Piątek 2024 to bardzo ważny dzień świąt Wielkanocy. Upamiętania mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Gdy zbliżają się święta, podnosi się także ten wątek: Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. Trwa to od 2018 r., kiedy to przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli projekt ustawy, zgodnie z którą i Wielki Piątek i Wigilia miałyby być dniami wolnymi od pracy. Nic z tego nie wyszło, mimo iż ten dzień jest wolny w 15 państwach Unii Europejskiej, m.in. w Austrii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Niemczech i Słowacji. Przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Paweł Galec w rozmowie z Faktem mówi: „W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł. W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy”.

Wielki Piątek to już czas dla rodziny

Wielkanoc 2024 przypada na 31 marca. Jest to Niedziela Wielkanocna (wtedy zmieniamy także czas na letni). Ale wielu pracowników już w Wielki Piątek w ogóle nie myśli o pracy, tylko o tym, że trzeba zrobić porządki, przygotować potrawy, ustalić spotkania z rodziną. To są dla nich w tym momencie priorytety. 

“Czas ten ma rodzinny charakter i wiąże się z koniecznością wykonania wielu obowiązków domowych. Brak obowiązków służbowych w tym okresie pozwoli pracownikom na zbalansowanie czasu poświęcanego na pracę i życie rodzinne podczas tak ważnych i rodzinnych świąt” – podkreśla Galec i dodaje: ”W mojej opinii skracanie czasu pracy pracowników jest zasadne nie tylko z powodu zmian na rynku pracy, ale również w kontekście przepracowania Polaków”.

Kiedy więc Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy?

Choć pomysł ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym wydaje się dobry, nie wszystkim on się podoba. “Polska to widać bardzo bogaty kraj, w którym duża część obywateli uważa, że bogactwo bierze się z wolnych dni. Tak nie jest” – mówi dla Faktu Marcin Wojewódka, doktor nauk ekonomicznych.

"Każde dodatkowe wolne oznacza, że mamy mniejszy produkt krajowy brutto, czyli rozwijamy się wolniej. Mamy aspiracje, by być bogatszym krajem, ale jak tylko trafia się okazja na czas wolny, jesteśmy pierwsi, by z tego skorzystać” – dodaje.

Polacy bardzo dużo pracują

Z danych OECD wynika, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy, w których pracuje się najdłużej. Przeciętny Polak spędza w pracy średnio 40,4 godziny tygodniowo. Tylko Grecy pracują od nas dłużej, bo 41 godzin w tygodniu. W wielu krajach UE średnio jest to 37,5 godziny.

Co gorsza, ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo - to są z kolei dane ADP Polska.

Czy to się zmieni? Wiele mówi się ostatnio o skróceniu tygodnia pracy do 4 dni lub 35 godzin. Jest to jeden z postulatów Lewicy, wspieranej przez związkowców z OPZZ. Dzięki takiemu rozwiązaniu wielu Polaków złapałoby nieco oddechu. A czy Wielki Piątek ma szansę stać się dniem wolnym od pracy? Jak to się mówi – pożyjemy, zobaczymy. 

Zobacz także:

Wczasy pod gruszą 2024. Można dostać nawet 2000 złotych dofinansowania

Takie kopytka robię cały Wielki Post. Znikają w chwilę, a mój mąż zawsze prosi o dokładkę 

Przestań go przeganiać! Już przedszkolak powinien pomagać w domu