Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci
Marta Uler
Marta Uler 10.02.2024 16:29

Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci

Do psychologa bez skierowania
Fot. Shutterstock

W sytuacji, gdy dopada nas kryzys emocjonalny, potrzebujemy wsparcia i pomocy. Powinno być tak, że dzwonimy do psychologa i umawiamy się na wizytę. To, że wcześniej trzeba jeszcze: wykonać telefon do przychodni i pójść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, naprawdę może zniechęcić.

Ale to się może zmienić. Resort zdrowia chce znieść skierowania do psychologa. Wcześniej zrobi próbę w niektórych centrach zdrowia psychicznego.

Skierowanie do psychologa nie będzie potrzebne?

Wiele osób zastanawia się, czy do psychologa potrzebne jest skierowanie. Nawet w internecie na ten temat panuje pewne zamieszanie. Wynika ono z tego, że wciąż zmieniają się przepisy. Dawniej, lata temu, do psychologa potrzebne było skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W czasie pandemii COVID-19 zniesiono ten wymóg, ze względu na to, by ułatwić życie coraz większej liczbie osób potrzebujących takiej pomocy.

Jednak stan zagrożenia epidemiologicznego zakończył się 1 lipca 2023 r. i od tamtego czasu znów, by dostać się do psychologa, potrzebujemy skierowania. Był taki moment, że chciano od tego odejść. Poprawkę do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w art. 57 w ust. 2 dodano pkt. 16 "psychologicznych dla dorosłych”) zamierzano wprowadzić przy okazji nowelizacji o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. 

We wrześniu zaplanowano wysłuchanie publiczne tego projektu, jednak je odwołano. Przepis o braku konieczności skierowania do psychologa dla osób dorosłych w ten sposób przepadł. I do tej pory jest tak, że jeśli chcemy zapisać się do psychologa, potrzebujemy skierowania od internisty. To się może na szczęście zmienić.

Fot. Pexels/Dương Nhân

Ministerstwo przeprowadzi "próby"

Ministerstwo Zdrowia rozważa zniesienie wymogu skierowania do psychologa. Wcześniej jednak chce sprawdzić, jaki może dać to efekt. W ramach pilotażu, w niektórych centrach zdrowia psychicznego, łącznie ma to być 120 placówek w Polsce, nie będzie wymagane skierowanie do psychologa dla osób dorosłych. 

"Mając na uwadze konieczność udzielenia szybkiego wsparcia pacjentom zgłaszanym się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego (w przypadkach pilnych do 72 godzin), przetestowanie możliwości skorzystania ze świadczeń psychologicznych bez konieczności posiadania skierowania jest  istotne w kontekście przygotowania zmian systemowych po zakończeniu programu pilotażowego" – napisano w projekcie.

A co z dziećmi? Czy one też potrzebują skierowania do psychologa?

Jeśli chodzi o leczenie psychologiczne, ale także psychiatryczne, warto wiedzieć, że skierowanie nie jest wymagane:

  • do lekarza psychiatry,
     
  • w celu leczenia uzależnienia lub współuzależnienia,
     
  • do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny – o tym decyduje lekarz, który dyżuruje na izbie przyjęć.

Nie każdy rodzic o tym wie, ale skierowanie do psychologa nie jest potrzebne w przypadku dzieci aż do 18. roku życia. Oczywiście konieczna jest w tym przypadku zgoda rodziców lub przedstawicieli ustawowych dziecka. 

Zobacz także:

Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze

Komunikat NFZ. Podano bardzo ważny numer telefonu dla rodziców i dzieci

Rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Zmiany właśnie wchodzą w życie

Brak szacunku dla nauczycieli religii jest PORAŻAJĄCY. Katecheta powinien wyrzucić ucznia za drzwi
Uczniowie olewają religię
Uczestnictwo w lekcjach religii jest dobrowolne. Z tej dobrowolności wielu uczniów korzysta i na lekcje nie chodzą. W idealnym świecie religia jest w planie pierwsza lub ostatnia i ci, którzy na nią nie uczęszczają, mogą dłużej pospać, lub wcześniej wrócić do domu. W prawdziwym świecie, kiedy nauczycieli brakuje, a szkoły są przepełnione, dyrektorzy układają plan, tak, jak się da, więc bywa, że religia jest w środku dnia.Czasem dziecko nie czuje się z kościołem związane, ale rodzice nie pozwalają mu się z lekcji wypisać, bo co ludzie powiedzą, jak to jeden w klasie nie będzie chodził. Dzieci więc chodzą, ale religię traktują po macoszemu, czy raczej lekceważąco, a katecheci się wściekają. Wcale nas to nie dziwi.
Czytaj dalej
Nie uwierzysz, jak to zmieni wasze relacje. 7 zasad leniwego wychowania
Leniwe rodzicielstwo
Nic ci się nie chce? Bywa. W zapędzonym świecie czasem przychodzi taki moment, że opadamy z sił. Wtedy z kolei do świadomości zaczynają przebijać się wyrzuty sumienia: “Nic nie robię!”, ”Trzeba zająć się dzieckiem”, "Powinnam wymyślić jakąś kreatywną zabawę”. No to dźwigamy się z kanapy, wyciągamy niegłupią planszówkę, zarządzamy spacer w ramach dotlenienia się i przeprowadzenia inteligentnej rozmowy, wieziemy pociechę na zajęcia dodatkowe. Chociaż najchętniej posiedziałoby się na kanapie i porysowało maluchowi po pleckach...
Czytaj dalej