Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci
W sytuacji, gdy dopada nas kryzys emocjonalny, potrzebujemy wsparcia i pomocy. Powinno być tak, że dzwonimy do psychologa i umawiamy się na wizytę. To, że wcześniej trzeba jeszcze: wykonać telefon do przychodni i pójść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, naprawdę może zniechęcić.
Ale to się może zmienić. Resort zdrowia chce znieść skierowania do psychologa. Wcześniej zrobi próbę w niektórych centrach zdrowia psychicznego.
Skierowanie do psychologa nie będzie potrzebne?
Wiele osób zastanawia się, czy do psychologa potrzebne jest skierowanie. Nawet w internecie na ten temat panuje pewne zamieszanie. Wynika ono z tego, że wciąż zmieniają się przepisy. Dawniej, lata temu, do psychologa potrzebne było skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W czasie pandemii COVID-19 zniesiono ten wymóg, ze względu na to, by ułatwić życie coraz większej liczbie osób potrzebujących takiej pomocy.
Jednak stan zagrożenia epidemiologicznego zakończył się 1 lipca 2023 r. i od tamtego czasu znów, by dostać się do psychologa, potrzebujemy skierowania. Był taki moment, że chciano od tego odejść. Poprawkę do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w art. 57 w ust. 2 dodano pkt. 16 "psychologicznych dla dorosłych”) zamierzano wprowadzić przy okazji nowelizacji o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie.
We wrześniu zaplanowano wysłuchanie publiczne tego projektu, jednak je odwołano. Przepis o braku konieczności skierowania do psychologa dla osób dorosłych w ten sposób przepadł. I do tej pory jest tak, że jeśli chcemy zapisać się do psychologa, potrzebujemy skierowania od internisty. To się może na szczęście zmienić.
Ministerstwo przeprowadzi "próby"
Ministerstwo Zdrowia rozważa zniesienie wymogu skierowania do psychologa. Wcześniej jednak chce sprawdzić, jaki może dać to efekt. W ramach pilotażu, w niektórych centrach zdrowia psychicznego, łącznie ma to być 120 placówek w Polsce, nie będzie wymagane skierowanie do psychologa dla osób dorosłych.
"Mając na uwadze konieczność udzielenia szybkiego wsparcia pacjentom zgłaszanym się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego (w przypadkach pilnych do 72 godzin), przetestowanie możliwości skorzystania ze świadczeń psychologicznych bez konieczności posiadania skierowania jest istotne w kontekście przygotowania zmian systemowych po zakończeniu programu pilotażowego" – napisano w projekcie.
A co z dziećmi? Czy one też potrzebują skierowania do psychologa?
Jeśli chodzi o leczenie psychologiczne, ale także psychiatryczne, warto wiedzieć, że skierowanie nie jest wymagane:
- do lekarza psychiatry,
- w celu leczenia uzależnienia lub współuzależnienia,
- do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny – o tym decyduje lekarz, który dyżuruje na izbie przyjęć.
Nie każdy rodzic o tym wie, ale skierowanie do psychologa nie jest potrzebne w przypadku dzieci aż do 18. roku życia. Oczywiście konieczna jest w tym przypadku zgoda rodziców lub przedstawicieli ustawowych dziecka.
Zobacz także:
Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze
Komunikat NFZ. Podano bardzo ważny numer telefonu dla rodziców i dzieci
Rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Zmiany właśnie wchodzą w życie