Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0 do swojego domu. Ten trend zmienił życie wielu rodzin
Beata Łajca
Beata Łajca 30.01.2024 07:59

Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0 do swojego domu. Ten trend zmienił życie wielu rodzin

Zasada 9-5-2-1-0 odmieni twoje życie
fot. Freepik

Widzisz, że twoje dziecko tyje i zaczynasz się martwić. Wiesz, że powinnaś coś zrobić, ale nie wiesz co. Przecież dziecka nie można odchudzać. Nie możesz też kontrolować wszystkiego, co je, zwłaszcza w szkole czy przedszkolu. Co w takim razie zrobić?

Nie ograniczaj jedzenia, nie zakazuj słodyczy. Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0! To zdrowy i prosty sposób, aby nie tylko powstrzymać wzrost wagi u dziecka, ale także zadbać o jego zdrowy rozwój. Zasada sprawdzi się także u dorosłych, więc możesz ją stosować dla całej rodziny.

Polskie dzieci tyją coraz szybciej

Nasze dzieci tyją, a skala problemu jest naprawdę ogromna. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że w Polsce 32 proc. dzieci w wieku 7-9 lat ma nadwagę lub otyłość. To daje nam niechlubne 8 miejsce w rankingu krajów Europy. Problem istnieje już wśród przedszkolaków  ponad 12 proc. chłopców i 10 proc. dziewczynek w wieku 3-6 lat ma nadwagę lub otyłość.

Niestety nadal pokutuje u nas przekonanie, że dziecko "samo z tego wyrośnie”. Ta zasada kompletnie nie ma przełożenia na rzeczywistość. Aż 80 procent nastolatków, którzy zmagali się z nadwagą, będzie otyłych w życiu dorosłym.

Dzieci nie wolno odchudzać na własną rękę. Zagraża to ich zdrowiu fizycznemu, szkodzi także psychice. Jeśli dziecko już ma nadwagę - warto porozmawiać o tym z pediatrą, jeśli to konieczne, ten poleci dietetyka, który specjalizuje się w pomocy dzieciom. Jednak działać, najlepiej profilaktycznie. 

Beata - 2024-01-29T163620.150.jpg
fot. Freepik

Na czym polega zasada 9-5-2-1-0 

Ta zasada to nie przepis na odchudzanie, ale model zdrowego stylu życia, polecany dzieciom przez lekarzy. Każda z cyfr oznacza inny, ważny dla zdrowia czynnik. 

Oto one:

  • 9 – godzin snu,
  • 5 – porcji owoców i warzyw,
  • 2 – maksymalna ilość godzin spędzonych przed ekranem,
  • 1 – godzina aktywności fizycznej każdego dnia,
  • 0 – zero słodzonych napojów.

Łatwo zapamiętać, prawda?  To 5 podstawowych zasad, jakie powinniśmy wdrożyć w życiu naszego dziecka, aby zapanować nad jego rosnącą wagą. Ale nie tylko wtedy. To najprostszy sposób na zadbanie o zdrowie całej rodziny. Zasada, może lekko zmodyfikowana, przyda się także dorosłym.

Cyfry 5, 1 i 0 oraz kryjące się pod nimi zasady, są oczywiste. Musimy jednak nieco dokładniej przyjrzeć się dwóm punktom z listy: 9 i 2.

Ile powinno spać dziecko

9 godzin snu to pewien skrót myślowy. Ilość snu zależna jest od wieku dziecka. Maluszki, które mają mniej niż 3 lata, powinny spać od 12 do nawet 14 godzin dziennie. Między trzecim a szóstym rokiem życia zdrowa ilość snu to od 11 do 12 godzin.

W przedziale wiekowym 6-12 dzieci powinny spać nawet 11 godzin. Dopiero powyżej 12. roku życia możemy mówić o tym, że dziecku wystarcza 9 godzin snu. A i tutaj sytuacja jest dość skomplikowana, bo w okresie dojrzewania młodzież potrzebuje czasem dużo więcej snu.

Najważniejsze jest to, żeby dopilnować, żeby dziecko się wysypiało. Jeden pięciolatek będzie potrzebował do tego 9, a drugi 12 godzin. Warto tego przypilnować, ponieważ niedospanie powoduje zwiększony apetyt na przekąski. Organizm, który nie zdążył się zregenerować w nocy, domaga się dodatkowych porcji energii w ciągu dnia.

Beata - 2024-01-29T163850.997.jpg
fot. Freepik

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem

2 godziny przed ekranem to kolejne uogólnienie. Światowa Organizacja Zdrowia określa, ile dzieci w różnym wieku mogą spędzać czasu przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora. Uwaga! Najmłodsze dzieci, te, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, nie powinny w ogóle używać ekranów!

Mowa tutaj zarówno o telewizorze, jak i telefonie czy tablecie. Dzieci między 2. a 5. rokiem życia nie powinny na takiej rozrywce spędzać więcej niż 20 minut dziennie. Maluchy chodzące do szkoły, aż do 10 roku życia, mogą oglądać bajki na ekranach do maksymalnie 1 godziny każdego dnia. Dopiero nastolatkom możemy pozwolić na wspomniane w zasadzie 2 godziny.

Wytyczne WHO zdają się wręcz niemożliwe do osiągnięcia w dzisiejszych czasach. Warto jednak spróbować maksymalnie ograniczyć czas dzieci przed ekranami. Jak się do tego zabrać? Najlepiej zacząć od nas samych, bo dzieci nas naśladują. Jeżeli rodzice wpatrują się w telefon całymi dniami, trudno oczekiwać od dzieci, aby nie robiły tego samego.

Zobacz także:

Dość krzyku, złości i płaczu. Te 3 zasady Montessori zmienią wasze życie

Co o tobie myśli dziecko? 15 pytań, które warto zadać dziecku, odpowiedzi rozbawią cię do łez

Francuskie dzieci nie grymaszą i nie płaczą, do rodziców zawsze zwracają się z szacunkiem. Jak Francuzi to robią?