Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wystawiają już oceny na koniec roku szkolnego. Kiedy ostateczny termin?
Marta Uler
Marta Uler 23.05.2024 07:54

Wystawiają już oceny na koniec roku szkolnego. Kiedy ostateczny termin?

dziewczynka
Fot. Shutterstock/Ground Picture

Dobre świadectwo to jest coś! Nie tylko powód do dumy, ale nierzadko także przepustka do kolejnej szkoły. Uczniowie muszą pracować teraz w pocie czoła, jeśli chcą poprawić swoje oceny. Zwłaszcza, że czas im się kończy.

Już wkrótce zostaną wystawione oceny na drugi semestr. A zaraz po nich – te końcowe, które widnieć będą na świadectwie. Zostało zaledwie kilka dni. 

Koniec roku szkolnego 2024 – świadectwo szkolne

Już za kilka tygodni nastąpi uroczyste rozdanie świadectw. A dokładnie – 21 czerwca. Może się więc wydawać, że został jeszcze miesiąc nauki. Na szczęście nie! Albo – niestety. Zależy, z jakiej perspektywy na to spojrzeć. Kto ma dobre oceny, kto pilnie pracował przez cały rok, w zasadzie może już zacząć odpoczywać. 

Ale kto na ostatnią chwilę poprawia stopnie, by podciągnąć średnią, albo by w ogóle zdać, musi się sprężać. To nieprawda, że został miesiąc nauki. Czasu jest już bardzo mało, zaledwie kilka, może kilkanaście dni. Lada moment nauczyciele wystawią oceny za drugie półrocze, a chwilę potem – oceny na koniec roku. Kiedy dokładnie?

Fot. Pixabay/anaterate

Do kiedy nauczyciel musi wystawić stopnie na koniec roku?

W dziennikach elektronicznych już teraz widnieją proponowane oceny. Nie są jeszcze zobowiązujące, uczniowie nadal mogą mieć na nie wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny. Jeśli "podpadną” nauczycielowi, zarobią np., pod koniec roku, minusa, mogą ostatecznie dostać gorszą ocenę na koniec roku szkolnego. 

A kiedy będą aktywni na lekcjach, dobrze odpowiedzą na pytanie, czy napiszą kartkówkę, może to jeszcze podnieść ich ocenę, jeśli nauczyciel się waha. Na ocenę końcową składają się dwie oceny z semestralne. Ocena na drugi semestr zwykle wystawiana jest do końca maja. Zwykle – bo tę kwestię regulują indywidualnie same szkoły, w poszczególnych placówkach terminy mogą być inne.

Z kolei ocena na koniec roku szkolnego wystawiana jest przeważnie w pierwszej połowie czerwca. I, o ile po wystawieniu oceny na drugi semestr, uczeń może jeszcze powalczyć, to kiedy, po radzie pedagogicznej, ustalona zostanie ocena końcowa – już nie. 

Na jakiej podstawie wystawiane są oceny na koniec roku szkolnego?

Tak naprawdę, uczniom zostało już tylko kilka dni na naukę i podciągnięcie się z niektórych przedmiotów, jeśli mają taką potrzebę. W wielu szkołach ten czas skończy się przed Bożym Ciałem, czyli w przyszłym tygodniu. A potem już wakacje.

Więcej stresu będą mieli teraz z pewnością ci, którzy mieli jedynkę z jakiegoś przedmiotu po pierwszym na pierwszy semestr. Mogą obawiać się, czy w takiej sytuacji grozi im powtarzanie klasy. Odpowiada na to prawnik Marcin Kruszewski, @prawomarcina:

"Nie, bo to zależy od oceny rocznej, która podsumowuje osiągnięcia edukacyjne z całego roku”.

Zobacz także:

MEN ogłosiło harmonogram szkolny 2024/2025. Uczniowie dłużej poczekają na wakacje

MEN dopycha dzieci do klas integracyjnych. Szykuje się kolejna rewolucja

W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista