portalparentingowy.pl Ciąża i poród Z powodu 800+ zapomnieliśmy o tym zasiłku. To niezły prezent dla młodych rodziców
Fot. Łukasz Radziejewski/Unplash

Z powodu 800+ zapomnieliśmy o tym zasiłku. To niezły prezent dla młodych rodziców

6 października 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Te dodatkowe 1000 złotych to dla rodziców małych dzieci zbawienie. Becikowe to zasiłek, o którym wielu zdaje się zapominać. Ta jednorazowa zapomoga może uratować w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka.

Rodzice oczekujący na narodziny dziecka mają całkiem sporo możliwości doładowania domowego budżetu. Tuż po przyjściu na świat malucha mogą ubiegać się o 500+ (które niedługo będzie 800+) oraz pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Niektórzy mają szansę na jednorazową wypłatę 1000 zł z powodu urodzenia dziecka.

Becikowe - komu przysługuje?

W przeciwieństwie do 500+, o które może ubiegać się każdy rodzic, becikowe zależy od dochodów. Wniosek może złożyć tylko jedno z rodziców. By otrzymać becikowe w 2023 roku, dochód na jedną osobę w gospodarskie domowym nie może przekraczać 1922 zł.

O becikowe nie mogą jednak ubiegać się samotni rodzice. A jedynie tacy, którzy mają sądownie ustalone alimenty, prowadzą opiekę naprzemienną lub  sąd zobowiązał ich do samodzielnego utrzymania dziecka.

money-5215897_1280.jpg

Gdzie złożyć dokumenty na becikowe?

Zacznijmy od tego, jakich dokumentów potrzebujesz, aby otrzymać becikowe. Jeszcze w czasie trwania ciąży, matka dziecka powinna założyć sobie kartę ciąży, by udowodnić, że była pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży. To bardzo ważny dokument związany z becikowym, o którym zdarza się rodzicom zapomnieć.

Ponadto, aby otrzymać becikowe, należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, lub ośrodku opieki społecznej stosowny wniosek. Rodzice mają aż 12 miesięcy od narodzin dziecka, aby złożyć wniosek o becikowe.

A oto dokumenty, których potrzebujesz, by otrzymać becikowe:

- wniosek o becikowe ,
- dokument tożsamości , na przykład dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź ze sobą do urzędu odpowiednią kartę pobytu,
- zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10. tygodnia ciąży,
- oświadczenia albo zaświadczenia o dochodach osób z rodziny. Lista dokumentów, które potwierdzą dochód twojej rodziny, zależy od waszej sytuacji.

Wypłata becikowego

Becikowe jest najszybszą bodajże zapomogą, jaką możemy otrzymać. Po złożeniu przez nas wniosku w urzędzie zapomogę wypłaca się najpóźniej do końca miesiąca, w którym złożono dokumenty.

Jeśli złożymy wniosek o becikowe po 10. dniu miesiąca, wypłata przypadnie na kolejny miesiąc. Pieniądze z becikowego możesz otrzymać:

  • przelewem na konto, które wskażesz we wniosku,
  • przekazem pocztowym,
  • w kasie urzędu.

Jeśli urząd odmówi przyznania becikowego, masz 14 dni na złożenie odwołania.

Zobacz też:

Zasiłek macierzyński będzie wyższy. Na ile pieniędzy mogą liczyć matki?

Zasiłek opiekuńczy: warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

Na co Polacy wydają 500+? Te odpowiedzi dają do myślenia

Tak sprawdzisz, kiedy 500+ wpłynie na konto. ZUS podaje sposób
Tysiące Ukraińców straciło prawo do 500+. ZUS wyjaśnia, jak odzyskać świadczenie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy