portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Zacieki z materaca znikną same. Mam na to niezawodny sposób
Fot. ShutterStock

Zacieki z materaca znikną same. Mam na to niezawodny sposób

14 października 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Chcemy, aby nasze dzieci dorastały w czystych i estetycznych przestrzeniach, jednak są miejsca, gdzie w każdym domu stanowi to problem. Niemowlęta ulewają, przesikują pieluchy, ślinią się... O ile pościel wypierzesz bez trudu, to z materacem pojawia się pewien problem.

Żółte plamy i zacieki, to niestety dość powszechny problem. Nie dość, że takie ślady budzą naszą odrazę, to jeszcze prześwitują przez cienkie prześcieradło i są źródłem zarazków. Na szczęście istnieją sposoby, żeby się ich pozbyć!

Od czego robią się żółte plany na materacu

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że są to płyny ustrojowe . Choć kojarzą nam się przede wszystkim z moczem, który przesiąka przez prześcieradło, jeśli na materacu nie ma specjalnego podkładu. Jednak to tylko część prawdy. Najczęściej za żółte zacieki na materacu odpowiada pot, który wsiąka w piżamkę, prześcieradło i... materac. Z czasem plamy żółkną.

Część z nich to skutek ulewania pokarmu, kosmetyki, którymi nawilżamy dziecięcą skórę i ślina. Tak czy inaczej, każda z tych substancji stanowi pożywkę dla bakterii , dlatego plamy i zacieki należy usuwać, nie tylko z przyczyn estetycznych, ale też zdrowotnych.

Ron LachPexels (6).jpg

Fot. Pixabay, Dziecięcy materac wymaga regularnego czyszczenia.

Jak usunąć plamy z materaca gdy są świeże

Jeśli zdarzyło się, że malec zasikał łóżko, bezzwłocznie postaraj się usunąć z niego jak najwięcej wilgoci. Świetnie sprawdzi się tu czysty, suchy ręcznik, który należy dociskać do materaca . Nie pocieraj, bo pogorszysz sprawę. Zwykle takie wypadki zdarzają się w nocy, więc dalsze działania podejmiesz rano.

Rano na zmoczone miejsce możesz rozsypać sodę oczyszczoną i wetrzeć ją delikatnie suchą gąbką w świeżą plamę . Zostaw na dwie godziny i dokładnie odkurz. Kolejny sposób to woda z octem w proporcji 2:1. Należy je wymieszać i przelać do butelki z atomizerem, Delikatnie spryskaj materac i ułóż na plamie grubą warstwę ręcznika papierowego, zostaw do wyschnięcia.

Jak usunąć zaschnięte żółte plamy z materaca dziecka

Zmieniasz pościel, a tam... niespodzianka. Plamy z potu zżółkły i wygląda na to, że nie zamierzają już zniknąć. Ale spokojnie, na to też jest sposób. Wystarczy pół szklanki zimnej przefiltrowanej wody i pół szklanki wody utlenionej . Wymieszaj je i zamocz w nich czystą bawełnianą ściereczkę. Odciśnij i ułóż na plamie. Zostaw do wyschnięcia.

Woda utleniona jest naturalnym wybielaczem, ta mikstura jest w pełni bezpieczna dla dziecka, dlatego nie musisz się obawiać o jego zdrowie. Plama dosłownie zniknie sama . Pamiętaj, żeby dobrze wysuszyć i przewietrzyć materac przed kolejnym użyciem.

Jak dbać o materac dziecka

Po pierwsze należy raz w tygodniu zmieniać pościel. W czasie tej zmiany warto wyjąć go z łóżeczka i delikatnie wytrzepać , jeśli to możliwe - przewietrzyć. Następnie odkurz materac, żeby zebrać z niego kurz, roztocza i resztki naskórka. Co dwie trzy zmiany pościeli spryskaj materac płynem odkażającym i zostaw do wyschnięcia.

Pamiętaj, żeby obracać materace na łóżkach, dziecku temu będą się równo zużywać i unikniecie, np. powstania dołków, które utrudniają odpoczynek. Jeśli materac jest zniszczony - wymień go na nowy. Bardzo ostrożnie podchodź do tematu zakupu używanych materacy - możesz z nimi przynieść do domu nieproszonych gości .

Zobacz także:

Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć

Niesamowity dzidziuś! Noworodek próbował raczkować. Nagranie do HIT internetu

Będzie płacz i ból brzuszka. Takich ogórków nie wolno podawać dziecku!
Leżakowanie w oparach alkoholu. Szokujące praktyki w polskim żłobku
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy