Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > "Załóż mu czapkę, bo go zawieje". Powtarzane od pokoleń zdanie... szkodzi dzieciom
Marta Uler
Marta Uler 29.01.2024 18:15

"Załóż mu czapkę, bo go zawieje". Powtarzane od pokoleń zdanie... szkodzi dzieciom

Zawianie ucha
Fot. ShutterStock

Na pewno nie raz i nie dwa razy to słyszałaś. Nasze mamy, ciocie i babcie powtarzają to hasło jak mantrę: dziecko musi nosić – obowiązkowo – czapkę, żeby mu nie "przewiało” uszu. No to zakładamy.

Ale czy to ma sens? Czapka zimą to co innego, bo chroni całą głowę, w tym zatoki. A co z tymi nieszczęsnymi uszami? Czy one nie mogą nigdy być wystawione na działanie wiatru? Lekarz wyjaśnia.

Zapalenie ucha od wiatru?

Świeżo upieczone mamy martwią się o zdrowie swoich malutkich dzieci, więc na wszelki wypadek zakładają im czapeczki nawet latem. Wiatr bywa zdradziecki, jak wiadomo, i może zawiać lub przewiać ucho, a wtedy zapalenie gotowe. Czasem wydaje nam się trochę podejrzane, że same chodzimy z uszami na wierzchu i nic ich nie zawiewa, ale czapka przecież dziecku nie zaszkodzi, więc lepiej ją włożyć. Tak na wszelki wypadek.

To takie myślenie podszyte stereotypami, przesądami i wiedzą pradawną. Robiły tak nasze babki i matki, robimy więc i my. Nauka jednak idzie do przodu, warto więc od czasu do czasu zrewidować nawyki. 

O tym, jak to jest z zapaleniem ucha, opowiada na swoim kanale na Instagramie pediatra dr Wojciech Feleszko. Warto wziąć sobie do serca to, co mówi.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha?

Doktor Feleszko wyjaśnia, czy zimne powietrze albo wiatr mogą przyczynić się do zapalenia ucha. Jak się okazuje... niekoniecznie. "Chciałbym ten mit trochę obalić. Przewianie uszu jako takie, właściwie nie istnieje” – mówi. 

 • Przede wszystkim, termin "przewiewanie ucha” nie jest powszechnie akceptowanym medycznym pojęciem. Nie ma konkretnego dowodu naukowego na to, że zimne powietrze samo w sobie może spowodować infekcje ucha.
   
 • Warto jednak wiedzieć, że zapalenie ucha często jest skutkiem infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza kataru. Bakterie czy wirusy z kataru mogą przedostać się trąbką Eustachiusza do ucha środkowego, powodując stan zapalny. Czasem ta wydzielina nadkazi się pneumokokiem – to jest sytuacja, w której niekiedy musimy sięgnąć po antybiotyk. Ale uwaga! Nie każde zapalenie ucha trzeba leczyć antybiotykiem. 
   
 • Oczywiście, zimne powietrze może sprawić, że czujemy się zmarznięci, a w przypadku dzieci może to być niewygodne, ale nie jest to bezpośrednia przyczyna zapalenia ucha.

“To, że chłodne powietrze wpadając do ucha, zakazi je – jest absolutnym mitem” – mówi doktor i dodaje, że: ”Dlatego zakładanie dziecku latem czy ciepłą wiosną czapeczki w celu uniknięcia przewiania ucha jest bezcelowe…”.

Fot. Pixabay/freestocks-photos

To zakładać tę czapkę, czy nie?

Zasada powinna być taka, że ubieramy dziecko stosownie do temperatury. Zimą czapka oczywiście jest jak najbardziej wskazana. Chroni ona nie tylko uszy, ale także zatoki i całą głowę przed mrozem. Ale wiosną, jeśli same nie czujemy potrzeby zakładania na siebie tej części garderoby, nie musimy ubierać w nią także dzieci. 

Natomiast zakładanie czapeczek niemowlętom latem, kiedy jest naprawdę ciepło, jest naprawdę niewskazane, bo doprowadzamy do tego, że główka się poci, a to ani nie jest zdrowe, ani dla maluszka komfortowe. A z pewnością nie chroni przed zapaleniem ucha. 

Ale czasem, "przewiane” ucho boli

“To dlaczego czasem po przyjściu z dworu boli aas ucho?” – zastanawia się z kolei pediatra Alicja Jaczewska na blogu mamaginekolog. ”Bo zmarzło!” – od razu wyjaśnia i podaje czynniki ryzyka zachorowania na zapalenie ucha środkowego:

 • wiek <2. r.ż.,
 • ekspozycja na infekcje górnych dróg oddechowych,
 • uczęszczanie do żłobka albo  posiadanie starszego rodzeństwa,
 • karmienie piersią krócej niż 3 miesiące,
 • długotrwałe stosowanie smoczków,
 • bierne palenie tytoniu,
 • predyspozycje genetyczne,
 • wady twarzoczaszki (np. rozszczep podniebienia).

Warto o tym wszystkim pamiętać i kiedy zrobi się cieplej, uwolnić dziecku głowę z ciasnej czapki, by czuło się swobodnie i komfortowo. 

Zobacz także:

Po co ludzie wkładają sobie czosnek do uszu? Powód mocno cię zaskoczy

"Ciągnie od podłogi, załóż skarpetki". Czy od zimnej, bosej stopy można złapać przeziębienie?

Katar zniknie w jeden dzień. Mama pięcioraczków zdradza swój sposób na infekcje