Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek
Beata Łajca
Beata Łajca 12.02.2024 13:51

Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek

rekrutacja
fot. Piotr Molecki/East News

Rekrutacja do przedszkola 2024 rusza pod koniec lutego. Zapisać można każde dziecko, które w dniu rozpoczęcia rekrutacji ukończyło 2,5 roku. Dzieci sześcioletnie mają obowiązek uczęszczania do placówki, która zapewnia przygotowanie zerówkowe. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dostanie się do wymarzonego przedszkola, zacznij działać już teraz, ponieważ aby przystąpić do rekrutacji, nie wystarczy tylko złożenie wniosku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje każdemu dziecku, ale nie wszystkie placówki cieszą się takim samym zainteresowaniem. Kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, pierwszeństwo mają kandydaci z większą liczbą punktów. Pozostali muszą zadowolić się inną placówką. Warto wcześniej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, których może być naprawdę dużo. 

Rekrutacja do przedszkola 2024 - terminy

Rekrutacje do przedszkoli i zerówek zaczynają się na przełomie lutego i marca, a wyniki są publikowane przed końcem maja. Jeżeli chcesz zapisać dziecko do przedszkola w 2024 roku, powinnaś już teraz sprawdzić termin rekrutacji na stronie twojego urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam także listę placówek wraz z informacją o wolnych miejscach — z tym także koniecznie się zapoznaj.

Sprawdziliśmy terminy rekrutacji do przedszkola w największych miastach. Uwaga: nie obowiązuje one w placówkach prywatnych.

 • Warszawa: od 5 marca 2024
 • Białystok: od 26 lutego 2024
 • Bydgoszcz: od 15 marca 2024
 • Łódź: od 15 marca 2024
 • Katowice: od 26 lutego 2024
 • Gdańsk: od 1 marca 2024
 • Kielce: od 6 marca 2024
 • Poznań: od 20 marca 2024
 • Kraków: od 1 marca 2024

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola w 2024 roku? Rodzice, chcący zapisać dziecko, muszą dostarczyć podanie o przyjęcie bezpośrednio do przedszkola albo w systemie internetowym. Cała procedura rekrutacji w poszczególnych miastach może się różnić, ale główne kryteria przyjęcia są wspólne dla wszystkich przedszkoli publicznych.

Beata - 2024-02-12T121837.935.jpg
fot. Freepik

Przedszkole państwowe — kryteria przyjęcia

Przyjęcie do przedszkola jest zależne od liczby punktów, jakie uzyskuje kandydat. Główne kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola, regulowane ustawą, obowiązują w każdej placówce i są traktowane priorytetowo. Dotyczą one przede wszystkim tego, które dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola. W tych głównych kryteriach można otrzymać aż 260 punktów.

Jako pierwsze do państwowego przedszkola przyjmowane są:

 • dzieci z rodzin wielodzietnych
 • dzieci z niepełnosprawnościami
 • także dzieci, których rodzice lub rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnościami
 • dzieci wychowywane przez jednego rodzica
 • dzieci przebywające w rodzinach zastępczych.

Placówki mają też własne kryteria. Wśród nich najczęściej pojawiają się zapisy o pierwszeństwie przyjęcia:

 • dzieci, których rodzeństwo chodziło lub chodzi do danego przedszkola
 • dzieci, których opiekunowie płacą podatki w danej gminie
 • dzieci mieszkające w pobliżu przedszkola
 • dzieci, które wcześniej chodziły do żłobka
 • dzieci z kompletem szczepień obowiązkowych.
Beata - 2024-02-12T122057.876.jpg
fot. Freepik

Rekrutacja do przedszkola 2024 - dokumenty

Najważniejszy dokument to wniosek o przyjęcie do przedszkola, który można pobrać w placówce albo przez Internet, jeżeli jest dostępna rekrutacja on-line. Z doświadczenia polecamy właśnie tę drugą formę rekrutacji.

Wniosek trzeba skrupulatnie wypełnić, wskazując w odpowiedniej kolejności trzy wybrane przez nas przedszkola. Uwaga — ta kolejność ma znaczenie. Placówką pierwszego wyboru powinna być ta, na której najbardziej nam zależy. Niestety wniosek o przyjęcie do przedszkola to nie koniec wymaganych dokumentów.

Spełnienie każdego z podanych wyżej ustawowych kryteriów wymaga poświadczenia odpowiednim dokumentem. Będą to:

 • oświadczenie o wielodzietności 
 • orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub członka rodziny
 • wyrok sądu lub akt zgonu w przypadku samotnego rodzica
 • decyzja umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej

Spełnianie kryteriów wewnętrznych danego przedszkola również będzie trzeba udokumentować. Płacenie podatków w gminie można udowodnić m.in. pierwszą stroną Pit-37. Pozostałe kryteria wymagają wypełniania oświadczeń, które będą dostępne w systemie rekrutacji lub w przedszkolu. 

Beata - 2024-02-12T122256.069.jpg
fot. Unsplash/BBC Creative

Co robić, gdy dziecko nie dostało się do przedszkola

W większych miastach takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Nie każde dziecko dostaje się do przedszkola pierwszego wyboru, czasami nie udaje się nawet w drugiej i trzeciej placówce wpisanej we wniosku. I co wtedy?

Nie przekreśla to jeszcze szansy na przedszkole państwowe. Każda gmina jest zobowiązana wskazać wolne miejsce osobom, które nie dostały się nigdzie w podstawowej rekrutacji. Dzieje się to w trakcie rekrutacji uzupełniającej

Po opublikowaniu wyników rekrutacji głównej można sprawdzić, gdzie pozostały wolne miejsca i ponownie złożyć wniosek. Można też zaczekać, aż wolne miejsce zostanie nam wskazane. Taka informacja dotrze do rodziców pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Jeżeli będzie nam odpowiadało, warto jak najszybciej potwierdzić wolę zapisania malucha.

Każdy rodzic ma prawo odwołać się od decyzji o odmowie przyjęcia dziecka i złożyć takie odwołanie w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników rekrutacji u dyrektora przedszkola.

Oprócz tego trzeba mieć świadomość, że da się zapisać dziecko także poza oficjalną rekrutacją, jednak już po jej zakończeniu. W trakcie trwania roku szkolnego, kiedy z różnych powodów zwalniają się miejsca w placówce, o tym, kto zostanie przyjęty, decyduje już tylko dyrektor. Czasem warto więc poczekać do września, odwiedzić przedszkole osobiście i porozmawiać z dyrektorem.

Zobacz także:

Codziennie nowa "ciocia". Dla dzieci to istna katorga

Skandal w przedszkolu w Drobinie. Nauczycielki szarpały dzieci i zamykały w toalecie

3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą