Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zobaczyliście takiego węża na wakacjach? Lepiej bierzcie nogi za pas
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 11.06.2024 13:50

Zobaczyliście takiego węża na wakacjach? Lepiej bierzcie nogi za pas

węże w chorwacji
Fot. Freepik

Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych przez polskie rodziny kierunków na letni wypoczynek. Nic dziwnego, jest pięknie, wciąż dość tanio, a przy tym trochę jakby swojsko. Spacerując po tamtejszych lasach, możemy natknąć się na wiele zwierząt, które znamy, jako nasze rodzime, są to np. sarny, wiewiórki czy liczne gatunki ptaków. 

Jednak w Chorwacji bywa też niebezpiecznie, jak ostrzega polska ambasada w Zagrzebiu, wśród tej pięknej przyrody możemy natknąć się na wiele niepozornych, ale niebezpiecznych zwierząt!

Czy w Chorwacji są jadowite węże?

Ambasada Polski w Zagrzebiu zaczyna swój post od słów: 

Dzikie lasy, malownicze góry, przejrzyste jeziora, lśniące rzeki, jaskinie to poza pięknym wybrzeżem Adriatyku niewątpliwe walory przyrodnicze Chorwacji. Mało zmienione środowisko przyrodnicze jest domem dla licznych gatunków zwierząt.

Brzmi kusząco, prawda? Niżej jednak czytamy, że nie tylko na sarenkę możemy się natknąć w Chorwacji. Znajdziemtam także zwierząta jadowite. Jeśli więc dziecko w czasie wypoczynku powie: "Mamo, wężyk", lepiej bierzcie nogi za pas!

Ponadto w Chorwacji występują liczne małe, ale bardzo niebezpieczne stworzenia: węże  - spośród piętnastu znanych gatunków węży żyjących w Chorwacji trzy są jadowite: żmija, żmija czerwona i żmija górska. Można je rozpoznać po charakterystycznym zygzakowatym wzorze na grzbiecie, krótkim krępym tułowiu, szerokiej głowie i źrenicach w postaci pionowych szczelin. Chociaż spotkania z wężami nie są tak powszechne, przebywając na łonie natury, noś długie spodnie i wysokie buty.

żmija czerwona
Fot. Freepik

Radzą pracownicy Ambasady.

Chorwacja to nie tylko węże, ale też inne niebezpieczne zwierzęta, np. pająki, wśród nich chyba najbardziej znany i jednocześnie najbardziej jadowity ze wszystkich występujących w Europie - czarna wdowa. Buduje swoje sieci w zacisznych miejscach blisko ziemi i dość łatwo można w taką wpaść, co skończyć się może ukąszeniem. 

Ukąszenie nie jest bolesne i często pozostaje niezauważone, ale szybko pojawiają się objawy (zaczerwienienie, wysypka, ból najbliższych węzłów chłonnych, skurcze mięśni, pocenie się, przyspieszony oddech, nudności), dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza - czytamy w poście. 

Dodatkowo w Chorwacji występują kleszcze leśne, osy, szerszenie... Lepiej nie unikać repelentów.

Jak postępować w przypadku spotkania z wężem?

Jeśli w czasie wakacji w Chorwacji zauważysz węża, przede wszystkim musisz zachować spokój. Nie zbliżaj się do niego i nie pozwól na to dziecko,. Węże nie są zainteresowane kontaktem z człowiekiem, jednak jeśli poczują się zagrożone - mogą zaatakować. Dlatego najlepiej spokojnie się wycofać. 

Jeśli jednak zdarzy się, że nadepniesz żmiję, a ona cię ukąsi, należy unieruchomić kończynę, aby w czasie poruszania nią nie rozprowadzać jadu po ciele. Następnie bezzwłocznie udajcie się po pomoc medyczną lub zadzwońcie na 112. 

Zobacz także:

Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

Na boreliozę choruje się tylko raz? Na temat choroby odkleszczowej panuje wiele mitów

Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie