Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam
Marta Uler
Marta Uler 08.05.2024 12:52

Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

grządki
Fot. Pixabay/JulieAlexander

Kleszcze są prawdziwą zmorą, szczególnie wiosną i latem. Niemal każde wyjście z domu na łono natury wiąże się z tym, że trzeba myśleć o zabezpieczeniu przed tymi pajęczakami. Przeglądamy skórę, stosujemy repelenty, ale to wciąż mało.

Groźne owady kryją się wszędzie. Nawet w naszych przydomowych ogródkach. Na szczęście jest dobry, tani i bezpieczny sposób na to, by je stamtąd wykurzyć. 

Kleszcze roznoszą groźne choroby

Są tak małe, że czasem trudno je dostrzec gołym okiem. Jednocześnie potrafią być bardzo groźne. Roznoszą poważne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze atakują także nasze psy i koty. W sezonie, całe rodziny, łącznie z czworonożnymi członkami, powinny więc chronić się przed tymi pajęczakami na wszystkie możliwe sposoby.

Najskuteczniejsze są repelenty w sprayach, zwłaszcza te zawierające N-Dietylo-m-toluamid, czyli substancję zwaną DEET. Jednak to silna chemia i lepiej stosować ją tylko w przypadku wycieczek do lasu, czy w inne miejsca, w których żerują kleszcze. Na co dzień musimy po prostu uważać. Oglądać skórę po spacerach i usuwać kleszcze, które znajdziemy, możliwie jak najszybciej. 

Jak usunąć kleszcze z ogrodu?

Posiadacze przydomowych ogródków i działkowcy, rozważają czasem profesjonalny oprysk, który działa na kleszcze. Polega na rozpyleniu w otoczeniu substancji chemicznej, która zaburza cykl życiowy kleszczy, unieszkodliwia je, zwalcza nawet ich jaja. To jednak kontrowersyjna metoda. Może działać także na inne owady, w tym te pożyteczne i w gruncie rzeczy, nie wiemy dokładnie, w jaki sposób może wpłynąć na nasze zdrowie. 

Można jednak zrobić oprysk przeciwko kleszczom w pełni bezpieczny zarówno dla naszej rodziny, jak i psów czy kotów. Do tego celu wystarczy użyć zwykłych warzyw, które na pewno każdy ma w domu. My je lubimy, a kleszcze ich nienawidzą. Od ich zapachu będą uciekać z ogródka gdzie pieprz rośnie!

Oprysk na kleszcze – przepis

By samodzielnie wykonać tani, skuteczny i bezpieczny preparat przeciwko kleszczom do ogrodu, trzeba przygotować:

  • 100 g korzenia chrzanu,
  • 100 g cebuli,
  • 5 l wody,

Wodę doprowadzamy do wrzenia i dodajemy do niej obrane i pokrojone warzywa. Wywar gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut. Po tym czasie odstawiamy garnek do wystudzenia. Kiedy płyn się schłodzi, przecedzamy go przez sitko i przelewamy do butli ze spryskiwaczem. 

Tak przygotowanym płynem wystarczy spryskać cały trawnik, pobliskie krzewy i wszystkie te miejsca, w których najczęściej przebywamy, nawet piaskownicę. Spokojnie można go powtarzać nawet co tydzień.

Zobacz także:

Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?