Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Zwykle łagodna dla dzieci, dla kobiet ciężarnych bardzo niebezpieczna. Ta choroba jest teraz w natarciu
Marta Uler
Marta Uler 27.11.2023 15:28

Zwykle łagodna dla dzieci, dla kobiet ciężarnych bardzo niebezpieczna. Ta choroba jest teraz w natarciu

Małgorzata Tomaszewska
Fot. Pawel Wodzynski/East News/@instagram

Gwiazda TVP ciężko zachorowała. Małgorzata Tomaszewska, która wkrótce zostanie mamą, poinformowała o swoim stanie: "Ja dziś w nastroju mocno słabym”. 

Choroba, która przytrafiła się prezenterce "Pytania na śniadanie”, dla kobiet ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, a gdy wystąpi w pierwszych tygodniach ciąży, grozi nawet poronieniem. Dowiedz się, co możesz zrobić się, by uchronić siebie – i swoje dziecko – przed zarażeniem.

Gwiazda TVP choruje w ciąży

Jedna z prowadzących "Pytanie na śniadanie” w TVP latem podzieliła się z opinią publiczną radosną nowiną – wkrótce na świat ma przyjść jej dziecko. Piękne zdjęcia z zaokrąglonym brzuszkiem opublikowała na swoim profilu na Instagramie. 

Niestety wkrótce, jak wiele osób jesienią, dopadło ją przeziębienie. Cierpiała, miała problemy z oddychaniem, zapalenie zatok, jednak nie mogąc przyjmować klasycznych leków, leczyła się domowymi sposobami, między innymi naparem z imbiru. Przeziębienie to jednak nic wielkiego, wkrótce Tomaszewska wyzdrowiała. Niestety ostatnio zachorowała znacznie poważniej – na ospę

Małgosia Tomaszewska zachorowała na ospę

Gwiazda TVP opublikowała na Instagramie informację, że tym razem zachorowała na ospę. "Dziś w nastroju mocno słabym. [...] Nie wiem, co w tej ciąży mi się jeszcze przyplącze. Całe szczęście jesteśmy daleko po 20. tygodniu, bo podobno do 20. tygodnia ospa jest najbardziej niebezpieczna dla ciąży, więc mam nadzieję, że obędzie się bez komplikacji”

Prezenterka zamieściła też kilka zdjęć, na których widać krostki typowe dla ospy wietrznej. Powiedziała też, że pytała rodziców, czy była szczepiona przeciwko tej chorobie w dzieciństwie lub, czy ją przechodziła. Dowiedziała się, że była szczepiona, jednak gdy wykonała sobie badanie na obecność przeciwciał, okazało się, że ani nie była szczepiona, ani nie chorowała…

malk.jpg

mt.jpg

"Ospa panuje, jest jej bardzo dużo, uważajcie na siebie, jeśli nie jesteście zaszczepieni. [...] Niech mój przypadek się jakoś wam przysłuży” – napisała w internecie. 

Ospa wietrzna w ciąży

Ospa to jedna z typowych chorób wieku dziecięcego. Chorują na nią zwykle przedszkolaki lub uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej. Wywołuje ją wirus Varicella zoster virus (VZV) z rodziny Herperviridae. Przenosi się drogą kropelkową, a więc przez kichanie, kaszel, a nawet zwykłe rozmowy. Jest bardzo wysoko zakaźna i to nie jest żaden problem, by zachorować, jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z tym wirusem. 

Przeciwko ospie dostępna jest szczepionka – nie jest obowiązkowa, ale zalecana. Oczywiście warto szczepić dzieci, ale również kobiety, które planują ciążę, a nie są pewne, czy chorowały w dzieciństwie lub, czy były już szczepione, powinny się zaszczepić. Już będąc w ciąży, nie wolno się szczepić. Zachorowanie na ospę w ciąży może być bardzo niebezpieczne.

Najgroźniejsza jest ospa w pierwszym trymestrze ciąży. Patogeny przedostają się przez łożysko do płodu i mogą doprowadzić do wielu powikłań. Przyszła matka najczęściej doświadcza zapalenia płuc, natomiast u jej dziecka może dojść do powstania różnorodnych wad rozwojowych i zaburzeń dotyczących najczęściej układu nerwowego, deformacji kończyn, bliznowców skórnych czy defektów narządu wzroku. Ospa wietrzna może doprowadzić nawet do poronienia.

Zobacz także:

Skóra dziecka cała w krostach. Lekarz pokazuje zdjęcia i ostrzega rodziców

Lekarze alarmują. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci z powikłaniami ospy wietrznej

Ospa w ciąży – przyczyny, objawy, powikłania