Aloes, gencjana i tabletki na gardło. Domowe i apteczne sposoby na afty
Gdy w buzi coś szczypie i boli, to nic przyjemnego. Oglądasz dziecku jamę ustną i znajdujesz te charakterystyczne, białe plamki w czerwonej obwódce. To afty, bolesne nadżerki. Czy wiesz, jak sobie z nimi poradzić?
Sposobów na leczenie aft jest wiele, zarówno tych domowych, po które sięgały już nasze mamy i babcie, jak i skutecznych farmaceutyków. Niestety, na który by się nie zdecydować, pozbycie się aft musi trochę potrwać.
Czym są afty?
Afty to inaczej nadżerki jamy ustnej, które najczęściej występują na dziąsłach, na błonie śluzowej wewnętrznej strony policzków, a także na języku i wargach. To niewielkie, najwyżej kilkumilimetrowe białe plamki otoczone zaczerwienionym i opuchniętym fragmentem skóry. Ale choć są tak małe, mogą spowodować naprawdę duży dyskomfort.
Afty utrudniają jedzenie i picie. Twardsze struktury je podrażniają, potęgując ból, podobnie jak ciepłe napoje. O kwaśnych owocach lepiej nawet nie wspominać! Afty szczypią i bolą naprawdę dotkliwie. Często dopadają małe dzieci, a dla nich ten dyskomfort jest jeszcze trudniejszy do zniesienia.
Jeśli twoje dziecko cierpi na afty, musisz działać, a im szybciej, tym lepiej. Nieleczone afty mogą się bowiem utrzymywać nawet przez kilka tygodni i przez cały ten czas uprzykrzać maluchowi życie.
Przyczyny powstawania aft
Jedną z głównych przyczyn powstawania aft jest spadek odporności organizmu. Te nadżerki często są pierwszym objawem zbliżającego się przeziębienia. Albo odwrotnie – mogą się pojawić już w przebiegu lub po infekcji. Ale to nie wszystko. Afty wywoływane są także przez:
- zakażenia grzybicze – grzybami z rodzaju Candida. Afty mogą pojawić się po antybiotykoterapii, podczas której zaburzona zostaje flora bakteryjna w organizmie i następuje nadmierny rozrost grzybów,
- zakażenia wirusowe – wirus opryszczki może być czynnikiem wywołującym afty,
- uszkodzenia mechaniczne – małe urazy spowodowane np. szorowaniem zębów lub noszeniem aparatów ortodontycznych,
- nieprawidłową higienę jamy ustnej,
- niedobory witamin i minerałów – zwłaszcza witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego, czy cynku,
- stres i zmęczenie,
- choroby przewlekłe – takie, jak celiakia, nieswoiste zapalenia jelit czy inne choroby układu immunologicznego. Jeśli dziecko ma tendencję do nawracających aft, warto zrobić mu dokładne badania, bo być może cierpi na jakąś poważną chorobę.
Jak zadbać o dziecko, które ma afty?
Dziecko, które ma afty, unika jedzenia i picia ze względu na ból, który odczuwa. Po pierwsze trzeba zadbać o to, by było odżywione i nawodnione. Podawaj mu więc płyny lekko ciepłe, tak, by ich temperatura nie drażniła dodatkowo chorej jamy ustnej. Dobrym rozwiązaniem jest słomka. Płyn pity przez słomkę ominie np. policzki, a jeśli to tam zlokalizowane są zmiany, nie podrażni ich. Przez grubszą rurkę można także pić zmiksowane zupy.
Ogólnie wszystkie pokarmy, które podajemy dziecku cierpiącemu z powodu aft, powinny być płynne lub półpłynne, delikatne, lekko ciepłe. Unikamy produktów szorstkich, twardych, pikantnych, czy kwaśnych, a także gorących i zimnych. Ale gdy tylko zauważymy w buzi dziecka aftę, nie powinniśmy zwlekać i wdrożyć jakieś leczenie. Im szybciej pozbędziemy się tego stanu zapalnego, tym lepiej.
Sposoby na afty – te domowe i te z apteki
Od pokoleń radzono sobie z aftami za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich:
- Płukanie ust naparem z rumianku, rozmarynu lub szałwii, które mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszają regenerację śluzówki. Jeśli dziecko nie umie wypłukać buzi, można po prostu przemywać mu afty wacikiem nasączonym naparem lub polewać nim afty wykorzystując strzykawkę do podawania leków.
- Kompresy z olejku goździkowego, który wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Wystarczy, że wymieszasz 4-5 kropli olejku goździkowego z oliwą z oliwek. Następnie nasącz wacik i przyłóż w bolące miejsce.
- Aloes – łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia ran. Można kupić w aptece żel aloesowy i nakładać go bezpośrednio na aftę, ale można także, np. pić napoje aloesowe.
- Olej kokosowy – działa m.in. przeciwdrobnoustrojowo, zawiera kwas laurynowy, który zmniejsza przyczepność i gromadzenie się płytki nazębnej, a ponadto działa oczyszczająco, może więc pomóc także podczas walki z aftami.
Wśród leków stosowanych na afty wyróżniamy:
- nystatynę – lek przeciwgrzybiczy, którym należy pędzlować jamę ustną dziecka kilka razy dziennie. Wydaje się go z przepisu lekarza, czyli potrzebna jest recepta,
- acyklowir – lek przeciwwirusowy na receptę,
- chlorchinaldol – tabletki do ssania, jak przy bólu gardła. Ten lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwpierwotniakowe,
- żele łagodzące typu Aphtin, Dezaftan, Baikadent, itp. dostępne bez recepty,
- wodny roztwór gencjany – patyczek kosmetyczny należy nasączyć preparatem i delikatnie posmarować zmiany w jamie ustnej. Gencjanę można kupić bez recepty,
- inne spraye do gardła, tabletki do ssania i lizaki, które standardowo stosujemy podczas bólu gardła,
- ibuprofen – podawany doustnie, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie;
Zobacz także:
Moja babcia robiła ten syrop gdy byłam dzieckiem. Dziś leczę nim kaszel i chrypkę u synów
Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?
Katar zniknie w jeden dzień. Mama pięcioraczków zdradza swój sposób na infekcje