portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Lista zostanie rozszerzona
Fot. Pexels/Pixaby

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Lista zostanie rozszerzona

14 października 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Od 1 września obowiązują przepisy, wedle których dzieci do 18 r.ż. oraz seniorzy mają prawo do zakupienia bezpłatnych leków na receptę. Wiele osób już skorzystało z tego rozporządzenia. Niedługo mogą jednak zostać wprowadzone w projekcie zmiany.

O kolejne zapisy w ustawie proszą lekarze z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. W swoim liście do Ministerstwa Zdrowia zgłaszają poniższe postulaty.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów

Darmowe leki dla dzieci i seniorów wypisują lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Program ma pomóc w dostępie do odpowiedniego leczenia osób, które przyjmują leki na stałe.

Na liście darmowych leków znalazło się 2800 pozycji leków dla dzieci i 3600 leków dla seniorów. A są to:

  • leki na alergię,
  • leki hipoglikemizujące (na cukrzycę),
  • hormonalne,
  • immunostymulujące,
  • immunosupresyjne,
  • okulistyczne,
  • przeciwbakteryjne (antybiotyki),
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwzakaźne,
  • przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych (np. preparaty do nebulizacji),
  • leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym,
  • leki przeznaczone do stosowania w przypadku chorób urologicznych,
  • preparaty związane z chorobami układu pokarmowego
  • szczepionki.

Receptę na darmowe leki możne otrzymać pacjent, który zgłosi się do poradni, w której pracuje lekarz związany kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze chcą jednak rozszerzenia listy osób, mogących wypisywać bezpłatne recepty.

pexels-mart-production-7231461.jpg

Darmowe leki nie tylko na NFZ

Profesor Adam Antczak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz jeden z autorów listów do Ministerstwa Zdrowia, żąda rozszerzenia listy lekarzy, którzy mogą wypisywać recepty na darmowe leki.

Jego zdaniem zezwolenie jedynie lekarzom z publicznych podmiotów na wypisywanie takich recept, wydłuży kolejki i doprowadzi do zatorów w czasie sezonu grypowego. Uważa, że prawo do przepisywania darmowych leków powinni mieć również lekarze, udzielający porad w prywatnych placówkach medycznych.

“Mówimy o prawie pacjenta, świętym prawie pacjenta. I nic tu do rzeczy nie ma lekarz, który to wypisuje, aktualne przepisy już wydłużają kolejki w placówkach, które mają kontrakty z NFZ-em” - tłumaczy.

“[…] kontekście rozpoczynającego się sezonu zakażeń (grypa, Covid-19) jest zjawiskiem epidemiologicznie niepożądanym, a zważywszy na fakt, że darmowe recepty dla seniorów to prawo nabyte pacjentów, nie lekarzy, jest również społecznie niekorzystne” - piszą w liście do resortu lekarze.

Ministerstwo tłumaczy, że nie zamyka się na zmiany w programie. Postulaty lekarzy będą wysłuchane, a stosowne zmiany, jeśli okażą się potrzebne, wprowadzone.

Darmowe leki - jak je otrzymać?

Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ może otrzymać każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza lub pielęgniarki POZ w swojej przychodni. W czasie wizyty lekarz, który będzie wystawiał receptę, musi uzupełnić pole szczególnych uprawień, by zrealizowanie recepty odbyło się bezpłatnie.

W okienku na recepcie powinno widnieć “DZ” lub “S”, które wskazuje, że recepta została wystawiona na pacjenta, któremu przysługuje świadczenie. Farmaceuta w aptece po prostu wydaje leki klientowi.

Listę darmowych leków można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta i stronach ministerstwa.

Zobacz też:

Odebrałam darmowe leki dla dzieci. Powiem wam, jak je otrzymać

Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?

Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie

Białe plamki na zębach dziecka oznaczają kłopoty. Natychmiast się nimi zajmij
L4 nie tylko na etacie. Komu przysługuje zwolnienie na chore dziecko?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy